
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Harmonizacija ekonomskih sistema Srbije i Crne Gore, koja je neophodna za funkcionisanje državne zajednice, otvara niz spornih pitanja koja su još neriješena, ocijenili su danas crnogorski ekonomisti.
Profesor podgorièkog Ekonomskog fakulteta Veselin Vukotiæ upozorava da se harmonizacija doživljava kao uniformnost, a ne nalaženje rješenja korisnih i Srbiji i Crnoj Gori.
»Ukoliko se i dalje bude tako postupalo, prvi problem æe biti carine. Crna Gora ima prosjeènu stopu od dva do tri odsto, a Srbija izmeðu 15 i 16. Postavlja se pitanje kako da se to harmonizuje i ide prema nivou u Srbiji, što znaèi da se poveæaju carine u Crnoj Gori«, rekao je Vukotiæ Radiju Slobodna Evropa.
On tvrdi da je Crna Gora spremna da se harmonizuje sa drugim zemljama, i kao primjer navodi Estoniju, u kojoj su carine gotovo ukinute.
Prema njegovim rijeèima, ostali problemi biæe zakon o konkurenciji, osnivanje preduzeæa, napuštanje eura i vraæanje na dinar, kao i platni promet i banke.
Za Centralnu banku Crne Gore platni promet je najveæi problem, jer od nesmetanog plaæanja zavisi i trgovina robom.
Glavni ekonomista Dragana Ostojiæ dodaje da treba definisati i domen kontrole banaka, izdavanja dozvola i razmjenu informacija o radu filijala teritoriji druge èlanice državne zajednice.
»Dio deviznih i zlatnih rezervi, kao i dugova bivše SFRJ, koji su preneseni na SRJ, treba podijeliti na Srbiju i Crnu Goru i rašèistiti obaveze prema ino kreditorima. Da bi tržište funkcionisalo treba rašèistiti i pitanje stolica u meðunarodnim finansijskim organizacijama«, smatra Ostojiæeva.
On je kazala da »u principu, oèekuje po jedno mjesto«, što znaèi da treba dogovoriti rotirajuæi princip ili podjelu izmeðu institucija koje bi predstavljale državnu zajednicu u meðunarodnim finansijskim instistucijama.
(kraj) anf