Nove kompanije dobile pravo na korišćenje žiga
- Nove kompanije dobile pravo na korišćenje žiga
- Post By urednik
- 12:12, 2 decembar, 2017

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Savjet za dodjelu žiga vizuelnog označavanja crnogorskih proizvoda, Dobro iz Crne Gore, je na sjednici u petak dodijelio pravo korišćenja tog znaka preduzećima Aplitudo, MDS Company, Eko-Per i Plantaže, saopšteno je iz Privredne komore (PKCG).
Kompanija Amplitudo iz Podgorice dobila je pravo korišćenja znaka Dobro iz Crne Gore za softverski proizvod „eTender“, a barska firma MDS Company za maslinova ulja ekstra djevičansko, djevičansko, kao i sa dodacima ruzmarina i kantariona.
Fabrici vode Eko-Per iz šavnika pravo korišćenja znaka je dodijeljeno za durmitorsku izvorsku vodu Diva.
“Znak je dodijeljen i novim proizvodima kompanije Plantaže - vrhunskom crvenom vinu Vladika, poluslatkom Medun, vrhunskim bijelim vinima Luča, Pro Anima Chardonnay-Sauvignon i Pro Anima Pinot Blanc, Malvasiji, kao i rakiji od breskve”, navodi se u saopštenju PKCG.
Produženo je pravo korišćenja znaka Dobro iz Crne Gore proizvođaču šimšić Montmilk Danilovgrad – Mljekara Lazine, za jogurte Pitko, Lazine i ekstra dijetalni, kao i pasterizovano mlijeko i kisjelu pavlaku.
PKCG od 2009. godine realizuje projekat Dobro iz Crne Gore čija je suština potpunija valorizacija ukupnih privrednih resursa države.
“Nakon osam godina brižljivog sprovođenja tog projekta raste spremnost potrošača da kupuju domaće, a u pojedinim sektorima proizvođači su mnogo postigli kada je u pitanju pozicioniranje na tržištu”, kazali su iz PKCG.
Pravo korišćenja nacionalnog žiga Dobro iz Crne Gore do sada je stekla 21 crnogorska kompanija za 95 proizvoda.
Kompanija Amplitudo se, kako je saopšteno, za pet godina postojanja razvila u respektabilnu firmu, čiji se poslovni uspjeh temelji i na softveru „eTenderi“.
“Taj proizvod korisnicima nudi ažurnost i tačnost u cilju što boljeg praćenja javnog objavljivanja tendera i prateće regulative čime doprinosi pripremi njihovih ponuda. Za skoro godinu, koliko su eTenderi na tržištu, više od 90 firmi koristi taj softver, među kojima su i najveće kompanije i najznačajnije institucije”, dodaje se u saopštenju.
Kompanija MDS Company iz Bara osnovana je 2003. godine i od tada se bavi proizvodnjom maslinovog ulja.
Godišnja proizvodnja od 60 hiljada litara se u potpunosti realizuje na domaćem tržištu. Firma posjeduju HACCP sertifikat za period do 2020. godine.
“MDS Company u strategiji upravljanja marketing miksom akcenat stavlja na kvalitet proizvoda, čiji je ugled, pored činjenice da potiče sa #brendirane# lokacije, baziran i na visokokvalitetnim sirovinama, tehnološkom procesu i respektabilnoj tradiciji”, naveli su iz PKCG.
To je prva aplikacija za žig Dobro iz Crne Gore iz maslinarstva.
Riječ je o ulju od domaće sorte žutica i kompaniji koja ima zaokružen ciklus proizvodnje. Njene „Zlatne kapi” su zaštićen brend i ima visok ugled među potrošačima na tržištu.
Iz PKCG su saopštili da durmitorska izvorska voda Diva, zahvaljujući hemijskom sastavu, geografskoj lokaciji izvorišta i ekološkim karakteristikama okoline, predstavlja prirodni tržišni ekskluzivitet.
Fabrika vode Eko-Per je počela sa radom 2003. godine. Na domaće tržište plasiraju 75 odsto proizvodnje, a 25 odsto na strano.
Kada je u pitanju kompanija Plantaže, iz PKCG su kazali da su kandidovana vina za znak Dobro iz Crne Gore ovjenčana brojnim nagradama i priznanjima sa svjetskih smotri među kojima je i prestižno takmičenje Dekanter.
Preduzeće šimšić Montmilk je počelo sa proizvodnjom mlijeka i mlječnih proizvoda 1998. godine. Kompanija proizvodi široku lepezu proizvoda, a kompletnu proizvodnju plasira na domaćem tržištu.
Na sjednici je predstavljena i komunikaciona strategija Kupujmo domaće – Dobro iz Crne Gore,koju je izradila PKCG, a čiji je osnovni cilj podizanje nivoa svijesti i stepena informisanosti javnosti o sadržaju, suštini i značaju realizacije tog projekta.
Potpredsjednica PKCG, Ljiljana Filipović, kazala je da je prva strategija tog tipa usvojena 2009. godine i da je saglasno tom dokumentu spovedeno mnogo značajnih aktivnosti.
“Dobro iz Crne Gore najprije vidimo kao kvalitet koji je potrebno što bolje plasirati. Komunikaciona strategija je trasirani put za djelovanje u okviru ovog projekta”, zaključila je Filipović.
(kraj) jlb/sam