Novim Zakonom do razvoja društva i biznisa
- Novim Zakonom do razvoja društva i biznisa
- Post By biljanam
- 17:14, 26 decembar, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Statistika je kljuè funkcionisanja moderne države, a novi Zakon iz te oblasti doprinijeæe razvoju društva, biznisa i uticati na ubrzanje reformi i procesa prikljuèivanja Evropskoj uniji, ocijenjeno je danas na promociji tog dokumenta.
Novi Zakon o statistici i statistièkom sistemu Crne Gore parlament je usvojio prošlog mjeseca, a njegov osnovni cilj je harmonizacija metodologija sa standardima Evropske unije.
Direktor Monstata Ilija Stanišiæ kazao je da je æe razvoj statistièkog sistema imati veliki uticaj i na dobro usmjeravanje politièkih odluka i praæenje socijalnih i ekonomskih trendova.
»Sad nas oèekuju brojni izazovi u vezi sa sprovoðenjem Zakona. Samo njegovom primjenom moguæe je dobiti cjelovitu i koherentnu sliku o društvenom i ekonomskom stanju u zemlji«, rekao je Stanišiæ.
Predsjednik Vlade Milo Ðukanoviæ kazao je da su usvajanjem novog Zakona stvorene osnove za reformu ove oblasti, a sad prestoji priprema za impementaciju.
»Živimo u informatièkom društvu i informacija postaje kljuèni resurs i preduslov svakog posla. Statistièki sistem ima za cilj da proizvodi podatke i informacije o našim ekonomskim aktivnostima, stanovništvu, domaæinstvima i ukupnim resursima i zbog toga je njegovo unaprjeðenje jadan od važnih reformskih zadataka«, rekao je Ðukanoviæ.
On je dodao da za unaprjeðenje statistièkog sistema postoje još dva razloga.
Kao prvi je naveo pregovori sa EU o institulizaciji odnosa, koji su u toku.
"Veæ za sljedeæu rundu pregovora u februaru, traži se detaljna statistika o trgovinskoj razmjeni sa EU u prethodne dvije godine, vrijednost, kolièini i slièno«, podsjetio je Ðukanoviæ.
Prema njegovim rijeèima, drugi razlog je uvoðenje elektronske vlade – I gavermenta /E-Government/ koji traži, izmeðu ostalog, i raspolaganje sa kvalitetnim i ažurnim informacijama, od kojih veliki broj treba da obezbijedi statistièki sistem.
»Analize u Vladi, moraju se podiæi na viši nivo. Mora se poboljšati kvalitet podataka i njihova prezentaciju uz poveæan broj publikacija«, rekao je Ðukanoviæ. »Potrebno je statistièke podatke što više koristiti u svakodnevnom poslu, a napuštati opisni metod analize«.
Predsjednik Instituta za strateške studije i prognoze Veselin Vukotiæ podsjetio je da je do sada u Crnoj Gori postojao veliki broj nepouzdanih i neažuriranih podataka, što je, uglavnom, posljedica raspada statistièkog sistema bivše Jugoslavije.
Suština novog zakona je, prema njegovim rijeèima, promjena postojeæeg stanja i na strani ponude i tražnje.
»To podrazumijeva promjenu ponašanja i kod proizvoðaèa informacija i korisnika. Statistika se ne može razvijati ako zahtjevi korisnika nijesu na viskom nivou«, smatra Vukotiæ.
Zakon o statistici, kako je dodao, polazi od tog odnosa ali se ne radi više o zatvorenom sistemu veæ se sad u njega ukljuèuju i meðunarodne organizacije i bizinis.
Sekretar sekretarijata za razvoj Dušan Simonoviæ ocijenio je da je novi Zakon znaèajna dokument koji æe obezbijediti bolji i efikasniji rada institucija koje se bave tom problematikom.
»Zakon omoguæava korištenje i podataka iz EU, a njegova primjena omoguæiæe ustanovljavanje procedure za proizvodnju objektivnih, pouzdanih relevantnih i korisnih podataka, koji se mogu uporeðivati i vrednovati«, kazao je Simonoviæ.
On je dodao i da su zahtjevi novog Zakona o statistici ispoštovani prilikom izrade Metodologije mjerenja uspješnosti razvoja informacionog društva, koju bi Sekretarijat trebalo da završi u prvom kvartalu naredne godine.
Proizvoðaèi statistièkih podataka, prema Zakonu su Centralna banka, Komisija za hartije od vrijednosti, organi uprave nadležni za poreski sistem, carine, finansije i razvoj, kao i Centralni registar Privrednog suda.
Proizvoðaè statistike æe nakon obrade prikupljenih ili podataka preuzetih iz administrativnih izvora i njihovog korišæenja za potrebe ažuriranja registara, uklanjati identifikatore izvještajnih jedinica i biti dužan da ih šifrirane èuva najmanje deset godina.
Organ uprave nadležan za poslove statistike vodiæe poslovni i statistièke registre poljoprivrednih domaæinstava i prostornih jedinica. Za voðenje registra stanova i zgrada biæe nadležan organ uprave za poslove nekretnina.
Zakonom je predviðeno osnivanje Savjeta statistièkog sistema èije èlanove Savjeta imenuje Vlada. Savjet treba da ima 17 èlanova, a èiniæe ga predstavnici proizvoðaèa statistike, organa državne uprave nadležnog za poslove finansija, Fondova penzijskog i invalidskog osiguranja i za zdravstvo, nauènih i istraživaèkih institucija, poslovnih asocijacija i nevladinog sektora.
Zakonom su predviðene i kazne, od deset do 300 minimalnih zarada u Crnoj Gori, za nedostavljanje taènih, potpunih i ažuriranih podataka u propisanom roku i u skladu sa uputstvima.
Kazna je predviðena i za nedozvoljavanje korišæenja podataka bez naknade, kao i za neuklanjanje identifikatora izvještajnih jedinica i obrazaca koji sadrže podatke dobijene istraživanjem.
(kraj) bvm/kmh