Novine u Nacrtu zakona nijesu podsticajne
- Novine u Nacrtu zakona nijesu podsticajne
- Post By urednik
- 12:44, 16 mart, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Novine u Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu nijesu podsticajne, ne regulišu adekvatno nadzor nad sprovoðenjem ugovora i nijesu zasnovane na lekcijama iz dosadašnje loše primjene koncesione politike, smatraju u Institutu alternativa.
Iz te nevladine organizacije podsjeæaju da Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu, koji je dat na javnu raspravu, predviða uspostavljanje Agencije za investicije kojom se centralizuje nadležnost za koordinaciju, struènu podršku i izvještavanje u ovoj oblasti.
„Ovo je pozitivno s aspekta ukidanja èetiri tijela koja su trošila znaèajna budžetska sredstva s izuzetno malim obimom nadležnosti. Meðutim, to je jedno od rijetkih unaprijeðenja koje nudi ovaj Nacrt“, ocijenili su u Institutu alternativa.
Naèin imenovanja Savjeta ove Agencije, kako dodaju, otvara prostor za izbjegavanje angažovanja na osnovu kriterijuma struènosti i kvalifikovanosti za rad na ovim poslovima.
„Dodatno, nejasno je da li Agencija preuzima kadar iz organa koji se njenim osnivanjem ukidaju“, navedeno je u saopštenju.
Iz Instituta alternativa kažu da iako Nacrt zakona detaljno propisuje faze i elemente u pripremi i odobravanju javno-privatnog partnerstva i koncesija, kao i voðenje dva razlièita registra ovo ne mora biti podsticajno ni za javna tijela, niti za investitore.
„Predložene izmjene ne doprinose transparentnosti. Javnost neæe ni ubuduæe moæi da ostvari uvid u planove finansijskih otplata i kvartalno stanje kod naplate naknada, što je bila jedna od preporuka Državne revizorske institucije (DRI) prilikom revizije prihoda budžeta Crne Gore po osnovu zakljuèenih ugovora o koncesijama u maju prošle godine“, smatraju u Institutu.
Nije predviðeno ni, kako su kazali, periodièno objavljivanje informacija o nadzoru nad sprovoðenjem koncesija i javno-privatnog partnerstva, što je važno u pravcu prevazilaženja dosadašnjih problema, odnosno višemilionskih gubitaka zbog loše koncesione naplate.
„Nacrt zakona ne upuæuje na Zakon o javnim nabavkama kada su procedure za izbor privatnog partnera u pitanju, veæ definiše nove i na drugaèiji naèin ureðuje sastav tenderske komisije. Osim što se ostavlja prostor za manipulacije kod sprovoðenja tenderske procedure, ovo nije u skladu ni sa praksama u zemljama regiona i Evropske unije“, poruèili su iz Instituta alternativa.
Potrebno je, kako su dodali, unaprijeðivati Zakon o javnim nabavkama, a ne izbjegavati njegovu primjenu kod zakljuèivanja višemilionskih ugovora.
„Izbjegavanjem primjene Zakona o javnim nabavkama i sprjeèavanjem moguænosti periodiènog uvida u stanje naplate naknada stvara se ogroman prostor za korupciju i manipulacije“, upozoravaju predstavnici Instituta alternativa.
Tekst Nacrta zakon o javnim nabavkama, kako su konstatovali, ne propisuje ni maksimalan period za zakljuèenje ugovora izmeðu javnog i privatnog partnera.
„Osim moguænosti uvida u godišnji izvještaj o radu Agencije za investicije èije se uspostavljanje planira u periodu od 90 dana nakon stupanja na snagu Zakona, Skupština je u potpunosti izuzeta iz kontrole u ovaj oblasti“, naveli su iz Instituta alternativa.
Javna rasprava o ovom zakonu je, kako su dodali, skraæena na 20 dana, èime je prekršena relevantna Uredba koja ureðuje uèešæe zainteresovane javnosti u razmatranju zakona.
„Nedopustivo je da se u pripremi ovako važnog antikorupcijskog zakona, nakon višegodišnjeg kašnjenja, skraćuje upravo vrijeme predviðeno za javnu raspravu“, zakljuèili su u Institutu.
(kraj) bvm