Obratiæe se Odboru za bezbjednost
- Obratiæe se Odboru za bezbjednost
- Post By dragana
- 13:00, 18 april, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Udruženje manjinskih akcionara za zaštitu i povraæaj imovine kotorske Jugooceanije obratiæe se skupštinskom Odboru za bezbjednost i odbranu, kako bi to tijelo dalo ocjenu i zakljuèak o okolnostima propasti tog preduzeæa.
“Obratiæemo se Odboru za bezbjednost i odbranu, koji je nadležan za organizovani kriminal i korupciju, jer želimo da ispoštujemo proceduru. Ukoliko Odbor ne bude reagovao, iæi æemo privatno da tražimo naše brodove”, saopštio je na konferenciji za novinare predsjednik Udruženja manjinskih akcionara Luka Petoviæ.
U Udruženju smatraju da je “pljaèka društvene svojine, koja ima sve elemente organizovanog kriminala” glavni razlog što je Jugooceanija ostala bez brodova, kao i da državni organi nijesu na pravi naèin preispitali poslovanje preduzeæa.
Petoviæ tvrdi da kompanija nije ostala bez brodova zbog troškova za vrijeme sankcija, starosti flote i loših poslovnih poteza, veæ zbog organizovanog kriminala, koji zaslužuje parlamentarnu istragu.
On je podsjetio da su 22 broda kotorske kompanije 1992. godine otuðeno za 22 USD, bez znanja Radnièkog savjeta, kao i da je državi i zaposlenima u Jugooceaniji izdato 92 miliona DM akcija bez pokriæa.
“Držati radnike i javnost 15 godina u zabludi da je Jugooceanija vlasnik brodova i da su radnici dobili akcije za brodove, frizirati završne raèune, prati novac, imati 1999. godine 14 brodova, a 2003. nijedan, ne može bez organizovanog kriminala”, rekao je Petoviæ.
On je objasnio da su brodovi 1992. godine, odlukom Radnièkog savjeta preregistrovani na Maltu, ali da radnicima tada nije objašnjeno da preregistracija znaèi promjenu vlasništva.
Jugooceanija, kako tvrde u Udruženju, od 2003. godine nema nijedan brod jer je za vrijeme sankcija prodato je osam, a nakon tog perioda 14. Njena uprava, koju je 1994. godine imenovala crnogorska Vlada, nezakonito je transformisala preduzeæe i izdala akcije bez pokriæa.
Iz Udruženja je saopšteno da kompanija, koja trenutno ima 55 stalno zaposlenih radnika, nije preregistrovana, nema kapital, Skupštinu i upravni odbor, da je njene poslovne zgrade na osnovu fiducionog prava preuzela crnogorska Vlada koja je sa fondovima vlasnik 52,5 odsto dionica preduzeæa.
Petoviæ je podsjetio da je Državno tužilaštvo, nakon èetiri godine preispitivanja, saopštilo da nema nezakonitosti u poslovanju Jugooceanije.
Udruženje je, kako je kazao, od crnogorskih ministarstava pomorstva i i finansija tražilo da bude formirana struèna komisija, saèinjena od predstavnika veæinskih i manjinskih vlasnika, koja bi iskontrolisala Bilanse uspjeha Jugooceanije.
“To nijesu uradili ni policija, ni sudski vještak. Oni tvrde da to nije posao struènjake iz brodarstva i bankarstva, kao ni da ne mogu dati nalaz i mišljenje, jer ga nijesu iskontrolisali nadležni inspekcijski organi i revizori”, rekao je Petoviæ.
U Udruženju smatraju da je Odbor za bezbjednost i odbranu nadležan da na pozove Državnog tužioca ili naèelnika policije da doðu na sjednicu, kako bi predstavnici manjinskih akcionara sa njima suoèili argumente u vezi sa poslovanjem i problemima kotorskog preduzeæa.
“Želimo da nam državni organi pomognu, da vidimo da li je vlast, koja posjeduje 52,5 odsto akcija u Jugooceaniji, zainteresovana da ustanovi gdje je njihov novac”, rekao je Petoviæ.
(kraj) nar/kmh