Od poèetka godine saradnja i sa graðanima
- Od poèetka godine saradnja i sa graðanima
- Post By dragana
- 17:18, 16 decembar, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Hipotekarna banka otvoriæe najverovatnije narednog mjeseca filijalu u Kotoru koja bi radila sa stanovništvom, kao i ekspozituru za poslove platnog prometa u Baru, najavio je danas interni revizor Nebojša Ðokoviæ.
Hipotekarna banka trenutno saraðuje samo sa preduzeæima.
»Planirali smo da filijala u Kotoru poène rad sa stanovništvom od otvaranja, a kasnije bismo se eventualno odluèili na takav potez i u Podgorici«, kazao je Ðokoviæ agenciji Mina-business.
Prema njegovim rijeèima, motiv proširenja na poslove sa graðanima nije finansijska korist, veæ konkurencija stranih banaka i popularizacija.
»U Crnoj Gori postoji nekoliko stranih banaka, što je uslovilo potrebu da pristupimo novom tržištu. Posao sa stanovništvom nije naroèito profitabilan, s obzirom na veliku administraciju i mali obrt, ali bi promovisao banku jer bi zadovoljavala i interese obiènog stanovnika«, objasnio je Ðokoviæ.
On smatra da æe posao sa stanovništvom biti profitabilan tek kada država reguliše staru deviznu štednju.
»Podatke Centralne banke Crne Gore o vraæanju povjerenja u bankarski sistem treba uzeti sa rezervom. Došlo je do blagog rasta depozita i štednje ali nikako toliko da bismo moli da ga smatramo trendom i uspjehom«, ocijenio je Ðokoviæ.
On je ocijenio da Centralna banka nema isti odnos prema svim crnogorskim bankama.
»Ne tražumo povlastice, veæ iste uslove kao i druge banke u Crnoj Gori. Centralna banka je nekim državnim tolerisala velièinu kapitala, izdavanje garancija bez pokriæa i ulazak u izuzetno riziène poslove koji bi trebalo da budu sankcionisani«, kazao je Ðokoviæ.
On smatra da bi, u sluèaju da Centralna banka zaustavi uvoðenje prinudnih mjera i likvidaciju banaka, povjerenje u bankarski sistem Crne Gore bilo izgubljeno narednih deset godina.
Ðokoviæ je kazao da je za ozdravljenje bankarskog sistema potrebno identifikovati koje æe banke biti likvidirane, a koje sanirane.
»Potrebna je državna agencija koja bi preuzela loše plasmane i potraživanja banaka, a onda ih servisirala javnim dugom. Postoje razmišljanja da to ugrožava države sa budžetskim i deficitom platnog bilansa, ali mislim da to u Crnoj Gori ne bi trebalo da se desi«, rekao je Ðokoviæ.
On je objasnio da bi preuzimanjem loših potraživanja iz banaka, država stimulisala razvoj preduzeæa dužnika, a kasnije bi ih na duži period servisirala kroz njihovo bolje poslovanje.
»Druga moguænost je da banke zamijene potraživanja za osnivaèki kapital u preduzeæima, što je gore, jer bi to bila samo zamjena loše aktive. Ovakav model je primijenjen u nekim državama Istoène Evrope, ali nema pravila koja odreðuju da njegov uspjeh«, kaao je Ðokoviæ.
(kraj) dmc/kmh