Odloženo plaæanje PDV-a bi pomoglo tekstilcima
- Odloženo plaæanje PDV-a bi pomoglo tekstilcima
- Post By dragana
- 13:54, 28 februar, 2008

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Uvoðenje odloženog plaæanja poreza na dodatu vrijednost (PDV) pomoglo bi tekstilnim proizvoðaèima u Crnoj Gori koji su uvozno zavisni, bez obrtnih sredstava i sa neiskorištenim kapacitetima i zastarjelom opremom, ocijenjeno je danas u Privrednoj komori (PKCG).
“Uvozno smo zavisni, jer ni metar materijala ne možemo nabaviti u Crnoj Gori. Problem je što se PDV za nju mora platiti odmah po dolasku na carinu”, rekao je Ranko Vukmiroviæ iz nikšiækog Rudeksa /Rudex/ na sjednici Odbora udruženja tekstila, kože, gume, obuæe, hemijske i farmaceutske industrije.
On smatra da bi crnogorska Vlada mogla pomoæi tekstilnim proizvoðaèima uvoðenjem odloženog plaæanja PDV, kakvo postoji u zemljama okruženja.
“Više mi se isplati da iz inostranstva uvozim gotove proizvode, nego sirovine”, kazao je Vukmiroviæ.
Izvršni direktor podgorièkog Titeksa Dragoslav Šaranoviæ tvrdi da se preduzeæima, koja PDV ne plate 15 dana od dolaska robe na granicu, blokira raèun, a imaju obavezu i da plate kaznu.
“Titeks sada proizvodi za zdravstvo, za šta nam treba uvozna tkanina, na koju moramo platiti PDV na granici, što je nemoguæe”, saopštio je Šaranoviæ.
Predsjednik Odbora, Rešid Adroviæ, smatra da je u Crnoj Gori neophodno saèuvati primarnu proizvodnju u tekstilnoj industriji, jer bi njenim ukidanjem bila izgubljena i roba preferencijalnog porijekla.
“Vlada bi odreðenim mjerama trebalo da pomogne i saèuva barem jedno preduzeæe koje se bavi primarnom proizvodnjom”, ocijenio je Adroviæ.
On je dodao i da u Crnoj Gori ne postoji institut koji bi ocjenjivao kvalitet robe, zbog èega se ona šalje u Beograd, gdje se forsiraju srpski proizvoðaèi.
Obezbjeðivanje ravnopravnog položaja crnogorskih i stranih proizvoðaèa doprinijelo bi poboljšanju situacije u preduzeæima koje okuplja Udruženje, smatra predstavnik Kvadrat komerca, Željko Medojeviæ.
On tvrdi da je u Crnu Goru prošle godine zvanièno uvezeno tekstila i obuæe u vrijednosti od oko 16 miliona EUR, odnosno 18 miliona, a još toliko “na crno”.
Predstavnik podgorièkog preduzeæa Euroteks, Saša Jevriæ, kaže da je najveæi problem sektora kožarske proizvodnje nelojalna konkurencija koja sirovu kožu kupuje u Kini po 40 odsto nižim cijenama.
On je od predstavnika Vlade zatražio povezivanje sa evropskim preduzeæima kojima bi crnogorske firme mogle da prodaju sirovu kožu ili u zamjenu za nju dobiju preraðenu.
Savjetnik u Ministarstvu za ekonomski razvoj, Lidija Jankoviæ, saopštila je da æe koncept buduæeg razvoja crnogorske industrije biti napravljan na osnovu studije konkurentnosti u privredi Crne Gore, ako i one sektorskih analiza, koje priprema Vlada.
Ona je objasnila da æe studijom konkurentnosti biti obuhvaæena analiza cjelokupne crnogorske privrede, dok se drugi dokument odnosi na sagledavanje problema i moguænosti industrijskih grana kakao bi se dale smjernice za program razvoja pojedinih sektora.
(kraj) nar/bvm