
Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Skupština akcionara podgorièke fabrike Elastik plastika, odluèila je danas, veæinom glasova, da bude prodat dio nepokretnosti preduzeæa, kako bi se isplatile obaveze prema radnicima i dobavljaèima i, eventualno, pokrenula proizvodnja.
Èlanovi Borda direktora su predložili da bude prodato oko deset hiljada kvadratnih metara zemljišta na kome je oko èetiri hiljade kvadrata poslovnog prostora.
Vršilac dužnosti izvršnog direktora Radoslav Vlahoviæ rekao je da æe aktivnosti oko prodaje poèeti odmah nakon Skupštine i najavio da æe uskoro biti raspisan oglas.
»Za imovinu se može postiæi odreðena cijena kako bi bile izmirene obaveze prema dobavljaèima i radnicima. Oèekujemo da æe Vlada napraviti reprogram duga prema njima tako da æe ostati dio novca za unaprjeðenje proizvodnje«, kazao je Vlahoviæ.
Elastik, prema usvojenom Izvještaju o poslovanju, duguje radnicima za zarade i naknade oko 449,12 hiljada EUR, a dobavljaèima oko 408,4 hiljade.
Ukupne finansijske obaveze preduzeæa iznose preko 425 hiljada EUR.
Od toga se na kratkoroèni kredit za elektriènu energiju odnosi preko 94 hiljade, Vladine kredite oko 226,5 hiljada i Podgorièke banke 29,65 hiljada EUR.
Preduzeæe, koje ne radi veæ èetiri godine, prošle je poslovalo sa gubitkom od oko 478,5 hiljada EUR.
Tehnièki direktor Elastika Petar Bogavac smatra da proizvodnja u Elastiku nikad više neæe biti pokrenuta.
»Prije æe grom da pogodi Elastik nego što æe poèeti proizvodnja. Mašine stoje èetiri godine i više ih ne može niko pokrenuti«, upozorio je Bogavac.
On je optužio privatizaciono-investicione fondove, Monetu i Trend za propast fabrike.
»Prodaju Elastika je Moneta tri puta minirala i to su priznali. Pojavljivali su se ozbiljni strateški partneri ali njima to nije odgovaralo. Kada su ponuðene akcije na berzi, bilo je zainteresovanih, ali su ih predstavnici Monete džentlmenski zamolili da ih ne kupuju jer ih oni žele«, tvrdi Bogavac.
Moneta posjeduje 11,7 odsto akcija Elastik plastike i namjeravala je, krajem godine, da kupi još 24 odsto od Vlade, 12,5 od Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja, preko èetiri Zavoda za zapošljavanje i 27,2 odsto Eurofonda, ali je odustala, zbog, kako je saopšteno, neprihvatljivog i visoko riziènog modela otpisa obaveza preduzeæa.
»Vlasnici su trebali da doðu i kažu šta im je smetalo da kupe Elastik. Vjerovatno to što im ministar ekonomije Darko Uskokoviæ nije dao fabriku džabe ili što je, kako tvrde, Eurofond mijenjao cijenu«, konstatovao je Bogavac.
Prema njegovim rijeèima, da je naplaæeno potraživanje od Solane »Bajo Sekuliæ«, gdje je su isti fondovi veæinski vlasnici, mogli su da vrate dug Podgorièkoj banci i »skinu fiduciju«.
Elastik od Solane potražuje oko 23,22 hiljade EUR.
Bogavac tvrdi da nije istina da je Moneta u biznis planu predstavljenom radnicima tražila da zaposli njih 45.
»Od mene su tražili da u prvom mjesecu od pokretanja proizvodnje naðem naèin da otpustim još 15 radnika, što nijesam prihvatio«, tvrdi Bogavac.
On je optužio i medije da su, objavljujuæi informacije da se u Elastiku pokreæe proizvodnja, uticali na to da za fabriku više nema zainteresovanih.
Bogavac je kazao, s èime su se radnici složili, da je menadžment trebalo da odredi poèetnu cijenu i napravi plan šta æe novcem dobijenim od prodaje imovine.
Vlahoviæ je podsjetio da je isti dio imovine nuðen na prodaju i prošle godine za 900 hiljada EUR, ali nije bilo zainteresovanih.
»Javio se samo jedan koji uje ponudio 600 hiljada i to smo odbili. Sada ima zainteresovanih i oèekujemo da imovina biti prodata«, kazao je Vlahoviæ.
On je ocijenio da plate radnicima ne mogu biti izmirene »ni da se proda cijeli Elastik«.
Radnici Elastika nijesu 25 mjeseci primili nikakvu nadoknadu. Posljednje što su, kako su kazali, primili je 100 EUR jednokratne novène pomoæi u martu prošle godine.
Predsjednik Sindikata Elastika Zoran Šæekiæ nije se složio sa tim da postojeæi Odbora direktora upravlja prodajom imovine, jer, kako je kazao, »ni do sada ništa nije uradio«.
»Vlasnici preduzeæa treba pojedinaèno da se izjasne o prodaji, kako bi kasnije znali ko je odgovoran«, zahtijevao je Šæekiæ.
Fondove su na Skupštini zastupali èlanovi Borda direktora Elastika.
Oni su, prema pravilima o rotaciji, na Skupštini ponudili ostavke, što nije prihvaæeno.
Radnici Elastika štrajkovali su od februara prošle godine i traže, prije svega, obnovu proizvodnje u fabrici. Štrajk je krajem godine zamrznut.
(kraj) bvm/kmh