Ogranièeni kapaciteti i slaba revizorska funkcija
- Ogranièeni kapaciteti i slaba revizorska funkcija
- Post By biljanam
- 12:09, 23 novembar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Oblast raèunovodstva i revizije u Crnoj Gori karakterišu ogranièeni kapaciteti, slaba revizorska funkcija i primjena raèunovodstvenih iskaza i standarda, kao i nedovoljno razraðen koncept opšte svrhe finansijskog izvještavanja, ocjena je Svjetske banke (SB).
SB je za Crnu Goru pripremila Izvještaj o poštovanju standarda i propisa u raèunovodstvu i reviziji koji je pokazao da su uspješno uspostavljeni mnogi elementi institucionalnog i zakonskog okvira u toj oblasti, ali je neophodno preduzeti dalje korake ka postizanju cilja - ispravnog finansijskog izvještavanja u skladu sa propisima Evropske unije.
Viši specijalista za finansijsko upravljanje u SB, Erik van der Plaats, koji je predstavio Izvještaj, kazao je da su u oblasti raèunovodstva i revizije slabosti konstatovane kod malih i srednjih preduzeæa (MSP), osiguravajuæih kompanija i investicionih fondova.
«Kod kotiranih kompanija su rezultati osrednji, dok su se banke dobro pokazale», rekao je van der Plaats.
Iz SB su objasnili da se to što su finansijski izvještaji banaka dobrog kvaliteta u velikoj mjeri može pripisati intenzivnoj kontroli koju sprovodi Centralna banka (CBCG).
Prema rijeèima van der Plaatsa, veæina MSP u Crnoj Gori obezbijedila je loše finansijske informacije koja nijesu bile u skladu sa meðunarodnim standardima.
Znaèajan broj tih informacija sadrži aritmetièke greške u usaglašavanju raèuna, a nijesu objavljeni izvještaji o novèanim tokovima i napomene uz finansijske iskaze.
«Ovi loši rezultati dijelom su odraz generalne nepodobnosti meðunarodnih raèunovodstvenih standarda za MSP i nepostojanja zahtjeva za reviziju za ta preduzeæa», naveli su eksperti SB.
Oni su konstatovali da javna dostupnost finansijskih izvještaja nije uobièajena praksa, što je odraz nesprovoðenja sankcija i nepostojanja podsticaja na tržišnu disciplinu.
«Naredni izazov za Crnu Goru biæe da se pobrine da revidirani pojedinaèni i konsolidovani finansijski izvještaji budu dostupni putem elektronskih sredstava u skladu sa propisima EU», poruèuju iz SB.
U Izvještaju je ocijenjeno da je opšte prihvaæena praksa u Crnoj Gori da revizori ublaže, negiraju ili na neki drugi naèin modifikuju izvještaje. U Crnoj Gori je, prema istraživanju SB, skoro 80 odsto mišljenja revizije modifikovano, nasuprot èetiri odsto u razvijenim tržišnim ekonomijama.
«Revizori su možda podvrgnuti pritisku menadžmenta kompanija zbog nepostojanja odbora za reviziju u javnim preduzeæima, zahtjeva za podnošenje izvještaja o razlozima za razrješavanje revizora kontrolnih vlasti i generalno pasivne uloge akcionara, pri èemu svi potkopavaju efektivno korporativno upravljanje», smatraju u SB.
Njeni struènjaci upozoravaju da nepostojanje propisa o odobrenju rada revizorskih društava u Crnoj Gori stvara potencijalne probleme nezavisnosti zbog javnog vlasništva nad revizorskim društvima i revidiranim kompanijama.
U Izvještaju je navedeno i da u Crnoj Gori ne postoji sistem za osiguravanje kvaliteta koji bi identifikovao i ispravio lošu reviziju u praksi.
Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV), prema ocjeni struènjaka SB, ne sprovodi sistematièno zahtjeve za finansijsko izvještavanje kod kotiranih kompanija i nedostaju joj izvjesna ovlašæenja.
«Iako je KHOV nedavno preduzela nekoliko konkretnih korektivnih mjera, pitanja kvalifikovanih revizorskih izvještaja, èak i na A i B listi, nijesu uvijek dosljedna», kazali su iz SB.
Kontrola oblasti osiguranja, kako su dodali, još ne postoji, a rezultat toga je da kvalitet finansijskih izvještaja osiguravajuæih društava generalno nije dobar kao kod banaka.
Potpredsjednik crnogorske Vlade Vujica Lazoviæ rekao je da korisnici finansijskih informacija danas žele mnogo više od mišljenja o istinitosti i taènosti izvještaja.
«Korisnike, umjesto prošlosti kojoj su okrenuti izvještaji, sve više interesuje gdje je sada kompanija, kuda ide i da li uprava ima kontrolu nad njom», kazao je Lazoviæ.
On smatra da je Crna Gora dosta uspješno uspostavila institucionalni i zakonodavni okvir finansijskog izvještavanja usvajanjem zakona o državnoj revizorskoj instituciji i o raèunovodstvu i reviziji.
«Potpuno smo svjesni da su zahtjevi iz oblasti meðunarodnog raèunovodstva i revizije sve rigorozniji i složeniji i da nas u takvom okruženju oèekuje dosta posla do potpune harmonizacije crnogorskog zakonodavstva sa evropskim», rekao je Lazoviæ.
Preedstavnik SB za Crnu Goru Jan Peter Olters najavio je da æe, u toj oblasti, ta institucija nastaviti da pomaže nadležnim organima u Crnoj Gori kad god je to potrebno.
(kraj) bvm/anf