
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Informacioni sistem za on-line nadzor igara na sreæu (ISONIS) poèeæe da se primjenjuje u julu, ali æe se odnositi samo na automate, kladionice, terminale i dijelom na internet igre, saopštio je direktor Uprave za igre na sreæu, Marko Æulafiæ.
On je agenciji Mina-business rekao da je to predviðeno Zakonom o igrama na sreæu koji propisuje obaveze za prireðivaèe kladionièkih, igara na sreæu na automatima i preko interneta, da se povežu na on-line sistem nadzora nadležnog organa - Uprave za igre na sreæu.
Æulafiæ smatra da su potrebna bolja normativna rješenja u ovoj oblasti i izrada novog zakona, jer važeæim nijesu obuhvaæeni svi segmenti i na taj naèin se diskriminušu pojedini prireðivaèi kroz sistem on-line nadzora.
"Sa dodatnim poveæanjem kadrovskih, administrativnih i tehnièkih kapaciteta i uspješnim implementiranjem i funkcionisanjem on-line sistema, biæe postignuto optimalno sve neophodne pretpostavke za još efikasniji rad Uprave za igre na sreæu u narednom preriodu”, kazao je Æulafiæ.
On je podsjetio da je tokom posljednjih godina zabilježena ekspanzija igara na sreæu, uvoðenje novih vrsta igara, poveæanje broja lokacija za prireðivanje i poveæana je sveukupna dostupnost igara.
Tako se, kako je saopštio Æulafiæ, u posljednjih šest godina od igara na sreæu u budžet slilo oko 42 miliona EUR.
Meðutim, kako je upozorio, zbog toga što znaèajna pitanja nijesu Zakonom regulisana, može se oèekivati da æe u narednoj godini dio igara na sreæu, organizovan putem interneta i uz pomoæ modernih multimedijalnih sredstava za komunkaciju, dovesti i do smanjenja budžetskih prihoda po osnovu koncesija i preæi u nelegalne tokove.
“Aktuelna situacija i problemi u praksi sa kojima se ova Uprava suoèavala u prethodnim godinama nastupili su zato što pojedina znaèajna pitanja nijesu zakonom regulisana, dok su druga djelimièno regulisana ili potpuno prevaziðena u mnogim segmentima i ne prate kretanja u industriji igara na sreæu. To svakako nameæe odgovornost crnogorskoj industriji igara na sreæu, državi i društvu da standardizuje i unaprijedi ovu oblast”, smatra Æulafiæ.
Buduæi da je Crna Gora, kako je podsjetio, otvorila poglavlje pregovora o pristupanju u EU, to je samim tim preuzela obavezu selektivnog usklaðivanja sa sekundarnim izvorima prava, što æe biti od znaèaja kod eventualnog donošenja novog Zakona o igrama na sreæu.
Prema rijeèima Æulafiæa, uspostavljanje sistema on-line nadzora znaèajno æe olakšati rad Uprave i kontrola rada prireðivaèa u buduæem periodu.
Javni poziv za izradu sistema za on-line objavljen je 19. februara prošle godine, a u novembru je izabrana najpovoljnija ponuda. Za izradu Informacionog sistema za on-line nadzor igara na sreæu izabrana je ponuda privrednog društva Smart-tech iz Podgorice, a od 26. do 30. januara ove godine održano je ukupno sedam prezentacija sistema u prostorijama Uprave na koje su pozvani svi registrovani prireðivaèi u Crnoj Gori.
“Cilj prezentacije je bio upoznavanje prireðivaèa sa osnovnim funkcijama ISONIS-a, kao i obavezama u skladu sa Zakonom. Prezentovane su bezbjednosne mjere preduzete prilikom izrade softvera za ISONIS, koje omoguæavaju sigurnu komunikaciju prireðivaèa sa ISONIS-om, a sve u cilju sticanja povjerenja u sistem nadzora i zaštitu informacija svakog privrednog društva koje posjeduje koncesiju za prireðivanje igara na sreæu”, objasnio je Æulafiæ.
ISONIS sistem sakuplja sve vrste podataka iz aparata za igre na sreæu i obezbjeðuje fiskalne podatke nadležnom organu. Dizajniran je tako da obezbjeðuje da podaci ne mogu biti izgubljeni ako se veza sa Upravom za igre na sreæu prekine u bilo kakvim okolnostima iz bilo kojih razloga.
“Okonèanjem tendera za hardver 17. aprila ove godine, oèekivanja su da implementacija ISONIS-a može poèeti u julu”, kazao je Æulafiæ.
Prema njegovim rijeèima, nezaobilazno je pitanje prireðivanja igara na sreæu putem interneta.
Važeæim Zakonom o igrama na sreæu propisano je da je dozvoljeno prireðivanje igara na sreæu putem interneta, odnosno drugih telekomunikacionih sredstava i to samo privrednim društvima koja imaju koncesiju za prireðivanje igara na sreæu, uz prethodno pribavljenu saglasnost organa uprave nadležnog za igre na sreæu.
“Da bi se prireðivale pomenute igre u Crnoj Gori postoji zakonom utvrðena koncesiona naknada u fiksnom iznosu od deset hiljada EUR. Znaèajno je istaæi neophodnost usklaðivanja propisa u oblasti igara na sreæu, sa socijalno-ekonomskim i drugim prilikama i otklanjanja negativnog dejstva igara na sreæu, izbjegavanja rizika od kriminala, kao i zaštite od obmana uèesnika u tim igrama”, poruèio je Æulafiæ.
Novi zakon bi, kako je ocijenio, trebalo da osigura više novca za potrebe ugroženijih kategorija stanovništva, tako što æe biti manje prostora za malverzacije, utaje poreza, neplaæanje naknada i pooštravanje kaznenih mjera.
“Na ovaj naèin, svi koji uèestvuju u igrama na sreæu, direktno æe pomagati ovim ugroženim kategorijama, društveno-korisnim programima i projektima”, kazao je Æulafiæ.
Adekvatnim propisivanjem obaveza prireðivaèa i oštrijih kaznenih odredbi zbog nelegalnog prireðivanja igara na sreæu, kao i efikasnim spreèavanjem i sankcionisanjem zloupotreba na tržištu, kako je dodao, poboljšaæe se i finansijska disciplina i omoguæiti bolja zaštita interesa legalnih prireðivaèa.
“Praksa dobro regulisanih tržišta igara na sreæu nam, takoðe, pokazuje da tamo gdje je uspostavljena sistemska kontrola cjelokupno društvo ima benefit od industrije od ove vrste usluga, s obzirom na to da se iz budžetskih sredstava finansiraju humanitarne organizacije, lokalne samouprave, sport, kultura i drugo”, naveo je Æulafiæ.
Takoðe, kako je dodao, uz razvoj i stvaranje jednakih uslova za sve priraðivaèe, apsolutnu kontrolu države, veæi profit i budžetski prihod, jedan od veoma važnih uslova odgovornog sistema nadzora države je zaštita sopstvenih graðana i maloljetnika i omoguæavanje fer, poštenih i dobro kontrolisanih igara na sreæu.
“Uvoðenjem savremene kontrole regulator bi se u kratkom periodu našao sa zakonodavcima cijelog svijeta koji odgovornim i struènim akcijama doprinose suzbijanju kriminalnih aktivnosti koje se pojavljuju uz igre na sreæu ukoliko one nijesu dobro regulisane. Dobro ureðena tržišta su veoma privlaèna za investicije”, poruèio je Æulafiæ.
Kako je kazao, iskustvo govori da se legitimni predstavnici industrije igara na sreæu uvijek zalažu i podržavaju napore i mjere regulatora koji æe uvesti red i omoguæiti im ravnopravno poslovanje i sticanje profita.
“Isto tako smo svjesni odgovornog zadatka i dilema pred kojima se može naæi regulator u naporima da uvede on-line sistem kontrole i kako se gotovo svuda mora suoèiti sa otporom, negativnim lobiranjem i opstrukcijama struktura kojima nadzor i kontrola ne odgovaraju, a generišu se uglavnom u sivoj ekonomiji”, rekao je Æulafiæ.
On je podsjetio da države EU i svijeta odavno primjenjuju, prema svojim potrebama i specifiènim ekonomskim, socijalnim i drugim potrebama mjere kojim za svoje stanovništvo obezbjeðuju da, ukoliko dozvoljavaju ovu vrstu usluga, ona bude strogo kontrolisana i vrlo jasno regulisana.
“Nikako se u želji za ekonomskim benefitima u smislu poreza, zapošljavanja radne snage, razvojem i podsticanjem turizma i drugo, ne smije preskoèiti odgovornost same države da zaštiti svoje graðane i maloljetnike od prekomjerne li loše kontrolisane i neregulisane kocke”, poruèio je Æulafiæ.
Prema njegovim rijeèima, karakteristika širokih društveno-ekonomskih tokova jeste trend sve veæe liberalizacije i industrija igara na sreæu smatra se legitimnom djelatnošæu uz velike interese korisnika, prireðivaèa i države.
Zakon o igrama na sreæu usvojen je 2004. godine i kada prestaje da važi zakon iz 1995. godine, a njegova potpuna primjena poèela je u avgustu 2005.
Donošenjem Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreæu u 2007. godini i izmjena i dopuna Uredbe o organizaciji i naèinu rada državne uprave 2008. stvorena je normativna pretpostavka za uspostavljanje Uprave za igre na sreæu, sa ciljem obezbjeðivanja efikasnijeg i racionalnijeg obavljanja poslova i podizanja standarda u oblasti prireðivanja igara na sreæu i obezbjeðivanja stalne i potpune kontrole prireðivaèa.
Uprava za igre na sreæu od osnivanja 2008. do 2012. godine, radila je kao samostalan organ.
“Zakon je u nedugo u praksi pokazao da su odreðena zakonska rješenja nejasna, nedoreèena, a pojedina i prevaziðena i zato je Uprava za igre na sreæu u novembru 2010. godine podnjela inicijativu za izmjene i dopune Zakona”, podjseæa Æulafiæ.
Nacrt zakona Ministarstvo finansija je stavilo na javnu raspravu 12. avgusta 2011, a Vlada je usvojila Predlog na sjednici održanoj 22. decembra iste godine.
Predlog izmjena i dopuna je proslijeðen Skupštini na dalju proceduru, ali ga je Vlada povukla u 2012. godini.
Organizacione izmjene rada državne uprave uslijedile su donošenjem Uredbe o organizaciji i naèinu rada državne uprave, kojom je utvrðeno da nadzor nad zakonitošæu i cjelishodnošæu Uprave za igre na sreæu ima Ministarstvo finansija.
Istom Uredbom osnovana je Uprava za inspekcijske poslove i ona je preuzela od Uprave za igre na sreæu državne službenike i namještenike koji su obavljali preuzete poslove, opremu i službenu dokumentaciju.
“Ovdje valja istaæi da je inspekcijski nadzor nad sprovoðenjem Zakona o igrama na sreæu i izmješten u drugi, tada novoosnovani samostalni organ, Upravu za inspekcijske poslove, koja do daljnjeg obavlja poslove inspekcijskog nadzora u ovoj oblasti”, naveo je Æulafiæ.
Zbog uèestalih i razlièitih tumaèenja èime sve Uprava za igre na sreæu treba da se bavi, on navodi da je nadležnost Uprave utvrðena èlanom 70 Zakona.
“Posebno zbog poveæanja obima ponude igranja na sreæu, jer Zakon ne poznaje ogranièenja u ovoj oblasti. Nadalje, transparentnost rada Uprave je poboljšana redovnim ažuriranjem sajta Uprave za igre na sreæu (www.upravazaigrenasrecu.me) i blagovremenim rješavanjem svih zahtjeva slobodnom pristupu informacijama”, rekao je Æulafiæ.
On je ocijenio da prireðivati igre na odgovoran naèin znaèi, prvenstveno, zadovoljenje potrebe za igrama na sreæu u sigurnom, legalnom, tehnološki savremenim uslovima, vodeæi raèuna da se sprijeèe ili bar minimiziraju moguæe štetne posljedice na društvo.
(kraj) bvm/nar