Ostvaren znaèajan napredak na podruèju slobodnog protoka robe
- Ostvaren znaèajan napredak na podruèju slobodnog protoka robe
- Post By urednik
- 14:14, 4 jun, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crna Gora je u posljednje dvije godine ostvarila znatan napredak na podruèju slobodnog protoka robe i bezbjednosti proizvoda, ocijenio je tim lider projekta razvoja infrastrukture kvaliteta i metrologije (DQIM), Vitomir Fister.
„Aktivnosti na strateškim dokumentima su povezale rad veæeg broja ministarstava, što daje novi kvalitet radu, donosi bolje rezultate i zbog toga je od presudne važnosti da se ostvareno održi i ubuduæe“, kazao je Fister na završnoj konferenciji EU projekta Razvoj infrastrukture kvaliteta i metrologije u Crnoj Gori - DQIM projekat èija je vrijednost 600 hiljada EUR.
On je dodao da bi kontinuirano ostvarivanje zadatih aktivnosti i realizacija planiranih resursa u novodonesenoj Strategiji slobodnog protoka robe predstavljalo garanciju za postizanje potrebnih rezultata.
Završnu konferenciju su organizovali francuska agencija za meðunarodnu tehnièku ekspertizu Expertise France (AFETI) u partnerstvu sa LNE iz Francuske i SMU iz Slovaèke, uz podršku Ministarstva ekonomije i Delegacije EU u Crnoj Gori.
Glavni cilj projekat DQIM bio je da u periodu od marta 2013. godine do juna ove godine pomogne unaprijeðenju kapaciteta Ministarstva ekonomije, Zavoda za metrologiju Crne Gore i Agencije za ljekove i medicinska sredstva da ispune zakonodavne, institucionalne i tehnièke zahtjeve EU.
To æe, kako je objašnjeno, omoguæiti olakšanu trgovinu i slobodno kretanje robe, u skladu sa pravnim tekovinama EU u oblasti Poglavlja 1 - slobodno kretanje robe, kao i zahtjevima Svjetske trgovinske organizacije (STO).
Šef politièkog sektora u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Alberto Cammarata, rekao je da æe Crna Gora æe, tokom usklaðivanja sa evropskim zakonodavstvom, morati da osnuje dobre institucije u oblasti infrastrukture kvaliteta i metrologije.
On je kazao da je jedinstveno tržište „žila kucavica“ Unije sa 500 miliona graðana i potrošaèa i sa 23 miliona preduzeæa.
„Dobro funkcionisanje zajednièkog tržišta znaèi više radnih mjesta. Izraèunato je da je zajednièko tržište samo po sebi dovelo do poveæanja bruto domaæeg proizvoda EU dva odsto u proteklih 20 godina, što znaèi 2,7 miliona radnih mjesta, uprkos ekonomskoj i finansijskoj krizi koju smo iskusili“, rekao je Cammarata.
Prema njegovim rijeèima, aspekti zajednièkog tržišta - infrastruktura kvaliteta i metrologija su doveli do niza koristi za graðane EU, pojašnjavajuæi da se u proteklih 20 godina procenat trgovine u okviru Unije poveæao sa 20 na 30 odsto.
Ministar ekonomije, Vladimir Kavariæ, je u video poruci uèesnicima konferencije naveo da je najvažnije to što su do sada usaglašena dva od tri mjerila za otvaranje pregovora u oblasti slobodnog protoka robe.
On je kazao da je u oblasti usaglašavanja zakonodavstva sa EU acquisom u oblasti Poglavlja 1 donešeno preko 40 propisa, pripremljena je Strategija slobodnog protoka robe od 2014. do 2018. godine sa akcionim planom za preuzimanje relevantnog zakonodavstva EU, dok je Evropskoj komisiji predložen i draft Akcionog plana za ispunjavanje obaveza iz Ugovora o funkcionisanju EU koji èini najobimniji skrining tehnièkog zakonodavstva do sada.
„Projektovan je specijalistièki softwar PROTEX, koji èini skup od šest korelacionih baza koje su programirane u intranet okruženju izmeðu osam radnih stanica u razlièitim ministarstvima. Centralna baza tog sistema se nalazi u Ministarstvu ekonomije i predstavlja veoma racionalno rješenje za pravovremeno informisanje preduzeæa u Crnoj Gori, ali i potencijalnih investitora u industrijsku proizvodnju“, kazao je Kavariæ.
On je dodao da su završene pripreme za akreditovanje dodatne tri kalibracione laboratorije Zavoda za metrologiju, kao garant sledljivosti mjerenja u Crnoj Gori u odnosu na EU.
U toku realizacije projekta DQIM donijeti su i pravilnici o bezbjednosti igraèaka i o opremi liène zaštite, èije se pozitivne posljedice prepoznaju kroz poboljšanu bezbjednost i zaštitu života i zdravlja djece.
Menadžer projekta u Sektoru za saradnju Delegacije EU u Crnoj Gori, ataše Patrick Schmelzer, kazao je da usvajanje propisa koji uvode evropske standarde u oblasti bezbjednosti djece predstavlja veoma važan rezultat ovog projekta.
„Èim poène primjena ove regulative u Crnoj Gori, roditelji æe moæi da poðu u prodavnicu, kupe igraèku za dijete i budu sigurni da ona neæe prouzrokovati hemijsku ili elektriènu povredu, kao i da neæe imati male, odvojive djelove koji mališani mogu progutati“, rekao je Schmelzer u video poruci.
On je dodao da æe, zahvaljujuæi tome, djeca u Crnoj Gori imati proizvode èiji je garantovani kvalitet i bezbjednost na istom nivou kao što je to sluèaj u zemljama èlanicama EU.
Uèesnicima konferencije je prezentovan elektronski Registar tehnièkih propisa Crne Gore (PROTEX) i njegova uloga u koordinisanom pristupu aktivnostima koje obavezuju Crnu Goru kao potpisnicu sporazuma STO o ukidanju tehnièkih barijera u trgovini, CEFTA i o stabilizaciji i pridruživanju.
Uèesnicima je predstavljena publikacija pod nazivom Plavi vodiè za primjenu pravila EU za proizvode, èiji je izdavaè Evropska komisija. Publikacije bi trebalo da omoguæi lakše i pravilnije razumijevanje i primjenu „standardizovane“ terminologije tehnièkog zakonodavstva, kao nezaobilaznog faktora na putu uspješnog ispunjenja zakonodavnih, institucionalnih i tehnièkih zahtjeva EU.
Materijal, fotografije, saopštenje i video sa konferencije može se preuzeti na linku http://www.prcentar.me/index.php/pres-konferencije/item/265-video.
(kraj) nar/bvm