• ponedjeljak, 21 jul 2025

Pepić: Žene čine većinu ekspertsko-rukovodnog kadra MVP

Pepić: Žene čine većinu ekspertsko-rukovodnog kadra MVP

 

Podgorica, (MINA) - Ministarstvo vanjskih poslova (MVP) posvećeno je integrisanju rodne ravnopravnosti u sve segmente djelovanja, kazao je generalni sekretar tog Vladinog resora Adis Pepić, navodeći da žene čine većinu ekspertsko-rukovodnog kadra MVP.

Pepić je to rekao na događaju koji je MVP, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), organizovalo povodom Međunarodnog dana žena u diplomatiji.

Kako je saopšteno iz MVP, događaj je bio prilika da se, kroz otvoreni dijalog, ukaže na ključne izazove i perspektive za osnaživanje položaja žena u međunarodnim odnosima i vanjskoj politici.

Navodi se da je prvi događaj Mreže diplomatkinja Crne Gore potvrdio značaj te inicijative, nastale s ciljem promovisanja rodno ravnopravne diplomatije i jačanja vidljivosti žena u svim segmentima međunarodnog djelovanja.

Pepić je podsjetio da žene danas čine većinu kolegijuma MVP, kao i većinu ekspertsko-rukovodnog kadra.

Prema njegovim riječima, to je rezultat i njihove profesionalne kompetencije, ali i podsticajnog institucionalnog okruženja.

Pepić je istakao da je MVP trajno posvećeno integrisanju rodne ravnopravnosti u sve segmente svog djelovanja.

"Što se reflektuje i u snažnoj podršci osnivanju Mreže diplomatkinja, ali i u pripremi nove Strategije vanjske politike Crne Gore, u kojoj će rodna dimenzija biti jasno prepoznata", naveo je Pepić.

Zamjenica stalne predstavnice UNDP-a u Crnoj Gori Silke Holander naglasila je da formiranje Mreže šalje snažnu poruku promjene u trenutku kada globalna diplomatija traži odgovore na izazove nejednakosti i isključenosti.

"Mreža diplomatkinja neće samo rušiti barijere, već će graditi nasljeđa i inspirisati nove generacije žena da se vide kao liderke globalne diplomatije", kazala je Holander.

Ona je poručila da UNDP, kroz obrazovanje, osnaživanje i strateška partnerstva, ostaje pouzdan partner ženama koje oblikuju budućnost međunarodnih odnosa.

Vršiteljka dužnosti generalne direktorice za bilateralne poslove Marija Stjepčević ocijenila je da događaj potvrđuje kvalitetnu saradnju Ministarstva, Mreže i UNDP-a u pogledu pitanja ravnopravnog pozicioniranja žena u međunarodnim poslovima.

Ona je istakla da dosadašnji rezultati MVP na tom polju pokazuju jasan napredak, ali i podsjetila da se radi o procesu koji zahtijeva trajnu posvećenost, prilagođavanje i stalno unapređenje.

Koordinatorka Direkcije za OEBS i Savjet Evrope u Ministarstvu vanjskih poslova i jedna od inicijatorki Mreže, Bosiljka Vuković Simonović, istakla je da je osnivanje Mreže diplomatkinja Crne Gore vođeno vizijom pravednijeg, rodno osjetljivog institucionalnog vanjskopolitičkog okvira.

"Mreža je zamišljena kao inkluzivna platforma otvorena za sve crnogorske diplomatkinje – od najiskusnijih do onih koje tek započinju diplomatsku karijeru – i utemeljena je na bogatom
nasljeđu žena koje su kroz istoriju oblikovale crnogorsku diplomatiju i društvene promjene", kazala je Vuković Simonović.

Kako se navodi u saopštenju MVP, obilježavanje Međunarodnog dana žena u diplomatiji u Crnoj Gori predstavlja snažan signal spremnosti institucija da doprinesu globalnim naporima ka rodno ravnopravnom
međunarodnom poretku.

Dodaje se da je događaj protekao u znaku inspirativne diskusije, uz prisustvo predstavnika diplomatskog kora, uključujući ambasadore Sjedinjenih Američkih Država, Njemačke, Helenske Republike, Rumunije, Austrije, Slovenije i Hrvatske.