
Vašington, (MINA-BUSINESS) - Amerièka državna agencija za komunikacije (FCC) raspisala je konkurs za dodjelu radijskih frekvencija za mobilnu telefoniju.
U ponudi su je više od 1,12 hiljada frekvencija razlièitog dometa za koje se dodjeljuje koncesija na 15 godina, a zainteresovanih 168 kompanija licitiraæe nalik klasiènoj aukciji u nekoliko krugova, prenosi Vjesnik.
Oèekuje se da svaki uèesnik nabavi po nekoliko frekvencija uplativši u amerièki državni budžet više od deset milijardi USD.
Za samo rpva tri dana licitacije vrijednost ponuda je dostigla 2,4 milijarde USD.
Osim amerièkih operatera, ukljuèio se i Ti mobajl juesej /T-Mobile USA/, amerièka podružnica njemaèke kompanije, koja trenutno zaostaje za konkurentima na telekomunikacionom tržištu te zemlje.
Ponuðene frekvencije su lokalnog, regionalnog i državnog karaktera, što je idealna prilika za ulazak manjih operatera na tržište, ali i onih koji još nijesu uopšte prisutni u SAD.
Privukle su i velik broj televizijskih stanica, posebno vodeæa imena amerièkih kablovskih i satelitskih, kojima je cilj konaèno uvoðenje reda na tržištu mobilne telefonije, ali i TV operatera.
Obzbjeðivanjem frekvencija omoguæile bi kompletnu uslugu i pakete koji nude TV programe i telekomunikacione proizvode, što ne èudi s obzirom na oèekivanja da do 2010. godine prihodi od mobilne telefonije godišnje rastu po stopi od 5,9 odsto.
Sjeverna Amerika ima stopu rasta od 3,9 odsto, ali je istovremeno regija s najveæim prihodom od telekomunikacija u svijetu.
Dio frekvencija unaprijed je rezervisan za vojsku i vladine agencije i neæe se prodavati, a pobjednici konkursa, zbog velikog broja prijava, biæe poznati tek za nekoliko mjeseci.
Bez obzira na njih, borba za svakog novog korisnika nastavi æe se i u buduænosti, jer tržište postaje zasiæeno.
Trenutno tri od èetiri Amerikanca posjeduju mobilni telefon i pitanje je koliko æe manjih operatera opstati.
Iz FCC naglašavaju da æe postojeæa, ali i nova, konkurencija dovesti do konaène transformacije i definisanja telekomunikacionog tržišta, što u SAD-u traje veæ petnaestak godina.
(kraj) anf