Poboljšati pravni okvir za rano spašavanje preduzeæa
- Poboljšati pravni okvir za rano spašavanje preduzeæa
- Post By urednik
- 09:07, 13 mart, 2014

Brisel, (MINA-BUSINESS) - Evropska komisija preporuèila je u srijedu zemljama èlanicama da poboljšaju pravni okvir za rano spašavanje preduzeæa u finansijskim teškoæama prije otvaranja steèaja kako bi se poštenim preduzetnicima dala druga šansa.
Iz EK poruèuju da su preduzeæa bitna za stvaranje prosperiteta i otvaranje radnih mjesta, ali osnovati poduzeæe i osigurati mu poslovanje nije lak zadatak, posebno u sadašnjem ekonomskom okružnju.
"Sve su brojnija preduzeæa u cijeloj Evropi koja se suoèavaju sa finansijskim poteškoæama, zato moramo ponovo razmisliti o našem pristupu prema insolventnosti preduzeæa. Ne smijemo gušiti inovativnost - ako u prvom pokušaju pošteni poduzetnik ne uspije, on ili ona moraju dobiti šansu da ponovno probaju. Naša pravila o insolventnosti moraju olakšati novi poèetak", rekla je potpredsjednik EK, Viviane Reding, prenosi Business.hr.
Reding navodi i premijer Henry Forda, èija je prva fabrika automobila prestala da radi nakon 18 mjeseci, ali je kasnije uspio da izgradi jednu od najuspješnijih automobilskih kompanija u svijetu.
Komesar za preduzetništvo Antonio Tajani kaže da je potrebno uspostaviti efikasan mehanizam koji æe omoguæiti da se utvrdi razlika izmeðu poštenih preduzetnika i onih koji to nijesu.
"Ta distinkcija trebala bi da doprinese uklanjanju diskriminacije onih poštenih poduzetnika koji su bankrotirali, tako da bi mogli dobiti sve tržišne mjere podrške koje su na raspolaganju radi ponovnog pokretanja preduzeæa", kaže Tajani.
Komisija je u srijedu predstavila niz naèela na kojima bi države èlanice trebalo da formulišu nacionalna pravila za preduzeæa u teškoæama.
Cilj je preusmjeriti fokus s likvidacije preduzeæa na podsticanje perspektivnih preduzeæa da se u ranoj fazi restrukturiraju kako bi izbjegli bankrot.
Komisija iznosi podatak da oko 200 hiljada preduzeæa u EU ima problema sa solventnošæu, a kao posljedica toga 1,7 miliona ljudi godišnje gubi posao.
"Reforma nacionalnih pravila o insolventnosti stvorila bi dobitnu kombinaciju za sve - održiva poduzeæa nastavila bi poslovati, radna mjesta bila bi saèuvana, a istovremeno bi se poboljšalo okruženje za povjerioce koji bi mogli vratiti veæi dio svojih investicija nego u sluèaju odlaska u steèaj", objasnili su iz EK.
Nakon steèaja, pošteni preduzetnici trebalo bi, smatraju u EK, da dobiju drugu šansu, buduæi da je dokazano da su preduzetnici uspješniji u drugom pokušaju.
Meðu naèelima koje Komisija predlaže navodi se olakšavanje restrukturiranja preduzeæa prije formalnog otvaranja steèaja, bez skupih i dugih postupaka, zatim da se preduzeæima u teškoæama omoguæi moratorij na otplatu dugova do èetiri mjeseca, a maksimalno na godinu, kako bi donijeli planove za restrukturiranje.
Takoðe se navodi da je potrebno smanjiti negativne posljedice steèaja na buduæe izglede preduzetnika, oslobaðajuæi ih njihovih dugova nakon najviše tri godine.
Komisija je pozvala zemlje èlanice da donesu mjere u tom smislu u roku od godinu.
(kraj) bvm