Podržavaju povezivanje u regionu
- Podržavaju povezivanje u regionu
- Post By kristina
- 15:37, 11 januar, 2014

Beograd, (MINA-BUSINESS) - Saradnja i povezivanje u regionu, prema ocjenama struènjaka, jedan je od naèina da kompanije budu prepoznatljive, konkurentnije i da uspješnije nastupaju na treæim tržištima.
Predstavnici velikih kompanije iz okruženja uglavnom podržavaju regionalno povezivanje uz ocjenu da bi saradnja doprinijela lakšem i bržem proboju na treæa tržišta.
Ideja o regionalnom povezivanju kompanija potekla je od predsjednika MK grupe, Miodraga Kostiæa, koji je veæ nekoliko puta predlagao stvaranje velike regionalne kompanije pod nazivom AMANP, koja bi okupila najjaèe brendove iz bivše Jugoslavije.
Naziv kompanije èinila bi poèetna slova firmi koje bi se, prema njegovoj ideji, ujedinile - Agrokor, MK grupa, Atlantik Grupa, Nektar i Podravka. Ta zajednièka kompanija bi, kako je objasnio Kostiæ, imala jednu upravu i prihod od oko sedam milijardi EUR.
Iz hravtskog Agrokora su Tanjugu kazali da je Kostiæeva ideja odlièno strateško razmišljanje i nešto o èemu je ta kompanija uvijek govorila.
„To je jedini ispravan put razvoja regionalnih kompanija radi njihove konkuretnosti", rekli su iz Agokora.
Predstavnici Atlantik grupe, jednog od vodeæih prehrambenih preduzeæa u regionu, smatraju da su kompanije na ovim prostorima, koliko god znaèajne i velike u regionalnim okvirima, i dalje mali subjekti na velikim treæim tržištima i da æe za znaèajniji uspjeh na njima morati da pronaðu uspješnu formulu zajednièkog nastupa.
"To može, ali ne mora biti vlasnièko povezivanje. Meðutim, u svakom obliku povezivanja treba voditi raèuna o nivou dopuštene koncentracije, u skladu sa zakonskom regulativom koju kontrolištu agencije za zaštitu konkurencije na pojedinim tržištima u svakom pojedinaènom sektoru, isto kao i o vertikalnoj integraciji", saopštili su iz te kompanije.
Iz Atlantik grupe su dodali da su uvijek otvoreni za razgovor o svakoj inicijativi i da, kada je rijeè o rastu i razvoju poslovanja, ne posmatraju kompanije po geografskim oznakama, veæ kroz viziju poslovne logike i obostranog interesa.
Struènjaci ocjenjuju da prostor za takvu saradnju postoji ne samo u prehrambenoj industriji, veæ i u sektorima metalske, elektro i namjenske, kao i hemijske, farmaceutske ili drvopreraðivaèke industrije.
Direktor Biroa za regionalnu saradnju Privredne komore Srbije, Mitar Pržulj, rekao je za Tanjug da su sve inicijative koje doprinose regionalnom povezivanju i poveæanju konkurentnosti privrednih društava dobrodošle i da ih treba podržati.
"Regionalna saradnja i poslovno povezivanje jeste jedan od naèina da kompanije budu prepoznatljive i konkurentne na velikim tržištima", smatra Pržulj.
Udruživanje kompanija, kako je dodao, doprinosi poveæanju robne razmjene, unaprijeðenju privredne saradnje i uspješnijem suoèavanju sa izazovima koje donosi ulazak u EU.
Prema njegovim rijeèima, regionalno povezivanje daje moguænost za uspješniji zajednièki nastup na treæim tržištima.
"Moguænosti regionalne saradnje, osim u poljoporivrednom sektoru, realne su i kroz oblike udruživanja kao što su klasteri i to automobilske industrije, IT, poljomehanizacije, tekstila", naveo je Pržulj.
Meðu pozitivnim primjerima regionalnih poslovnih alijansi, kako je naveo, je kompanija Aleksandrija iz Zvornika u Bosni i Hercegovini (BiH), gdje je organizovana proizvodnja konditorskih i mlinskih proizvoda, dok je primarna proizvodnja brašna organizovana u Èurugu u Srbiji, gotovih proizvoda u Crnoj Gori, a slobodan plasman konditorskih roba na èitavom tržištu zemalja potpisnica Centralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini (CEFTA).
(kraj) jlb