Podzemni vojni objekat pokazan novinarima
- Podzemni vojni objekat pokazan novinarima
- Post By urednik
- 22:22, 11 februar, 2005

Beograd, (MINA) - Ministar odbrane Prvoslav Daviniæ, zamjenik ministra Vukašin Maraš i naèelnik Generalštaba general Dragan Paskaš otvorili su danas za javnost podzemni vojni objekat u Topèideru, koji je izazvao kontroverze posle pogibije dvojice gardista prošlog oktobra.
Kako prenosi Radio-televizija Srbije Daviniæ je kazao da je poseta predstavnika Ministarstva, Vojske i medija vojnom objektu posebne namjene, Karaš, organizovana skoro #na prepad#.
«Dobili smo saglasnost Vrhovnog savjeta odbrane (VSO) tokom prijepodneva i u saradnji sa naèelnikom Generalštaba nismo htjeli da se najavimo, veæ smo stigli pred vrata, upravo zato da bismo mogli da kažemo da nije moglo da doðe ni dokakvih pripremnih radnji i priprema objekta za sluèaj skrivanja nekih od haških optuženika«. Kayao je Daviniæ.
Ministar je rekao da su on, Maraš i Paskaš jutros pozvali predstavnike Kancelarije Haškog tribunala u Beogradu #da se prikljuèe ekspediciji#, ali da su oni zakljuèili #da u ovom trenutku možda ne bi bilo konstruktivno da doðu’.
Daviniæ je saopštio da je VSO juèe jednoglasno donio odluku o skidanju karaktera državne tajne sa tog jedinstvenog objekta.
Objekat sposoban da izdrži i nuklearni napad završen je 1971. godine i namijenjen je za sluèaj ratne opasnosti. U Karaš se ulazi kroz troje drvenih vrata, nakon kojih slijedi lavirint hodnika dužine oko jednog kilometra, koji se blago spuštaju u dubinu zemlje.
Na tri nivoa razmještene su radne i boravišne prostorije za predstavnike najviših državnih i vojnih organa, ambulante, kuhinje, toaleti i kupatila.
Apartmani u Karašu, nekada za Josipa Broza Tita, i sada su komforni, a dosad su bili namijenjeni za predsjednike državne zajednice i država èlanica. U objektu su i prostorije za njih i njihove saradnike i za pripadnike Vojske.
Prema nezvaniènim izvorima, Karaš je u zemlju ukopan na dubini od 130 do 150 metara i mogao bi da na duže vrijeme primi sedamdesetak ljudi.
Objekat ima dva izlaza u okviru vojnog kompleksa Topèider, koji na površini imaju rešetku i predstavljaju prirodni ventilacioni otvor.
Prema rijeèima Daviniæa, objekat je »dosta veliki« i u njemu radi odreðeni broj radnika koji ga održavaju.
Objekat je namjenski posljednji put upotrijebljen 1999. godine prilikom NATO bombaradovanja i tu je boravio i tadašnji jugoslovenski predsjednik Slobodan Miloševiæ.
(kraj) dmh