Politikološki i odsjek za francuski jezik
- Politikološki i odsjek za francuski jezik
- Post By tanjam
- 16:34, 5 jun, 2003

Podgorica, (MINA) – Vlada Crne Gore donijela je danas odluke o prerastanju šestosemestralnih studija francuskog jezika u Nikšiæu u osmosemestralne i osnivanju politikološkog odsjeka na Pravnom fakultetu u Podgorici.
Prema rijeèima crnogorskog ministra prosvjete i nauke Slobodana Backoviæa, odluèeno je da se uvedu èetvorogodišnje studije i organizaciono formira odsjek za francuski jezik.
“U smislu politike filološkog obrazovanja, na Univerzitetu treba da postoji pet svjetskih jezika. Smatramo da je engleski, pored maternjeg, drugi jezik koji æe se govoriti u svim evropskim državama”, kazao je Backoviæ.
Druga odluka je, dodao je on, da se na Pravnom fakultetu osnuje novi, politikološki odsjek sa èetiri usmjerenja.
“Na njemu æe se studenti školovati na novinarskom, diplomatskom, smjeru za socijalni rad i politièko administrativnom smjeru”, rekao je Backoviæ.
On je naveo da je broj studenata, koji se upisuje, ostao na nivou prethodne godine.
“Na budžetu æe biti 1.351 studenata, 696 samofinansirajuæih, dok je 134 mjesta predviðeno za strane državaljane”, naveo je Backoviæ.
Prema njegovim rijeèima, na Prirodno matematièkom fakultetu poèeæe školovanje na višoj školi za raèunarstvo i informacionu tehnologiju.
"Akcenat je na raèunarskim profilima, koji su Crnoj Gori neophodni u ovom trenutku”, smatra Backoviæ.
On je naveo da se na Univerzitetu radilo na pripremama, u smislu ispunjenja uslova, koje predviða Bolonjska deklaracija, koju bi Crna Gora trebalo da potpiše u septembru u Berlinu.
“Napravljen je Nacrt zakona o Univerzitetu, radi se na statutu, napravljen je i bodovni sistem. To je jako važno, jer omoguæava slobodno kretanje studenata i nastavnika na tržištu znanja”, istakao je Backoviæ.
On je dodao da je ideja Bolonjske deklaracije, da se napravi evropski prostor, koji æe biti otvoren za ljude u smislu sticanja znanja, dobijanja posla i razmjene informacija.
“Da bi se ukljuèili u taj proces, moramo Univerzitet da prilagodimo potrebama koje traži Bolonjska deklaracija. Nastavni plan i program treba napraviti tako, da bude prepoznatljiv po evropskim standardima”, rekao je Backoviæ.
Taj program, prema njegovim rijeèima, treba da omoguæi studentu, da završi godinu ili dvije na jednom mjestu, a treæe ode na drugo mjesto i vrati se natrag, kao i evropski studenti.
“Dakle, da se omoguæi meðuuniverzitetska fluktuacija, gdje bi se znanje moglo sticati na razlièitim mjestima, gdje student izabere i njegove moguænosti dozvoljavaju”, kazao je Backoviæ.
(kraj) tmi/isf