
Budimpešta, (MINA-BUSINESS) - Bankrot Portugalije biæe sprijeèen paketom finansijske pomoæi iz kase Evropske unije (EU) i Meðunarodnog monetarnog fonda (MMF) od 80 milijardi EUR, najavio je na kraju sastanka ministara finansija eurozone u Maðarskoj, evropski komesar za finansije Oli Ren /Olli Rehn/.
Ren je precizirao da bi kompletan program finansijske pomoæi Portugaliji trebalo da bude gotov do sredine maja, kako bi vlada u Lisabonu mogla da izaðe na kraj sa dužnièkim obavezama koje dospijevaju u junu.
Izvršni direktor MMF-a, Dominik Štros Kan / Dominique Strauss-Kahn/ rekao je da je ta meðunarodna finansijska organizacija veæ primila zahtev Portugalije za odobravanje spasonosnog kredita i da æe odluka o tome biti donijeta u veoma kratkom roku, prenosi Tanjug.
Portugalija je treæa èlanica EU i eurozone koja je u proteklih 15 mjeseci bila prinuðena da tešku finansijsku situaciju rješava uz obilnu pomoæ EU i MMF-a.
Pomoæ EU i MMF-a za prevladavanje dramatiène finansijske krize prošle godine su zatražile i dobile još dvija èlanice EU i eurozone - Grèka, oko 110 milijardi EUR i Irska, 90 milijardi EUR.
Zvaniènici u Lisabonu su, inaèe, dugo odbijali da priznaju dubinu finansijske krize i stalno ponavljali da sve teškoæe mogu da prebrode bez spoljne pomoæi.
Premijer u ostavci Žoze Sokrateš /Jose Socrates/ je, meðutim, sredinom ove sedmice javno priznao nemoæ njegove vlade da se izbori sa naraslim problemima zbog sve veæih dugova.
„Portugalijske banke i kompanije uvidjele su da je njihov rejting tako nizak kakav nikada nije bio. To je natjeralo Portugaliju da zatraži finansijsku pomoæ za banke i za cjelokupnu privredu", rekao je Sokrateš.
Portugaliji je ponestalo novca i pošto parlament prošlog mjeseca nije prihvatio vladin program štednje, agencije za procjenu boniteta znatno su snizile rejting toj zemlji, navodi Dojèe vele /Deutsche Welle/.
„Situacija je dramatièna za našu zemlju. Nakon svih alternativa koje sam razmotrio i nakon svih razgovora koje sam vodio, uvjeren sam da bi se situacija samo dodatno pogoršala", upozorio je Sokrateš.
Prema procjenama meðunarodnih eksperata, Portugaliji æe do vanrednih parlamentarnih izbora u junu biti potrebno petnaestak milijardi EUR.
Uzrok finansijskih problema Portugalije je, kako navode ekonomisti, nizak privredni rast u prethodnoj deceniji, u prosjeku 0,7 odsto godišnje.
U istom periodu Lisabon je nagomilao ogromne dugove kako bi finansirao zapadnoevropski standard, ocijenila je novinska agencija AP.
Na kraju je Portugalija izgubila povjerenje kreditora, a investitori su tražili ogromne kamate na zajmove zemlji koju su smatrali riziènom.
Time je put da se stane "u red" za pomoæ EU i MMF-a bio definitivno otvoren, zakljuèuju analitièari na koje se pozivaju svjetske novinske agencije.
(kraj) bvm