Poskupljenje rezultat prihvatanja meðunarodnih obaveza
- Poskupljenje rezultat prihvatanja meðunarodnih obaveza
- Post By kristina
- 07:32, 4 maj, 2005

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Poveæanje cijene elektriène energije rezultat je Vladinog bezuslovnog prihvatanja meðunarodnih obaveza i priprema Elektroprivrede za privatizaciju, ocijenio je ekonomski analitièar Aleksandar Raduloviæ.
"Poseban problem je što æe se u poveæanje cijena uæi potpuno nepripremljeno i što taj proces neæe pratiti adekvatni višegodišnji socijalni programi koji su neophodni. Èinjenica je da æe cijene skoèiti u periodu kada æe ga sve siromašnije stanovništvo teže podnositi je mala utjeha èak i onima koji podržavaju neodgovornu vlast, koja ih dovodi pred veoma skup svršen èin", rekao je Raduloviæ Republici.
Prema njegovim rijeèima, da li æe odluku o poveæanju cijena donijeti Vlada ili Agencija za energetiku suštinski je potpuno nebitno, jer je koncept tih Agencija pokazao da se njima dodjeljuje državni peèat za potpisivanje razlièitih zahtjeva za cjenovne aranžmane, koji su unaprijed dogovoreni.
U Crnoj Gori se, kako je kazao, tvrdi da je ostvarena makroekonomska stabilnost samo na osnovu nekoliko selektiranih pokazatelja, a zanemaruje se da je visok spoljnotrgovinski i budžetski deficit, kao i da se minus u javnoj potrošnji “pegla” skandaloznom prodajom porodiènog srebra, kao što je Jugopetrol i Telekom.
"Visoke stopa nezaposlenosti, netaèno kvantifikovan javni dug, nizak rast bruto društvenog proizvoda i drugo samo su neki od pokazatelja da smo daleko od održivog razvoja, a stabilnost mjerena i nekim pozitivnim pokazateljima je na krhkim osnovama.
Osim toga, ovdašnja statistika je nepouzdana i zbog problematiène selekcije treba imati rezervu prema podacima koje saopštava propagandistièka Centralna banka, Monstat, kao i Vlada", tvrdi Raduloviæ.
On je dodao i da je to je primijeæeno i u inostranstvu pa je u veæini meðunarodnih izvještaja Crna Gora makroekonomski tretirana neodvojivo od Srbije, što nije sluèaj sa Kosovom, ili je naglašena rezerva i analitièka opreznost prema saopštenim podacima.
On je ocijenio i da je Meðunarodni monetarni fond (MMF) svjestan krhkosti održivosti javnih finansija u Crnoj Gori i zato i preporuèuje da novac od privatizacije bude saèuvan za jaèanje deviznih rezervi i otplatu javnih dugova.
"Vlada nema nesuglasica sa MMF oko trošenja privatizacionih prihoda, a vjerujem da æe i u MMF-u procijeniti da je bolje malo popustiti i dozvoliti Vladi da potroši nekoliko miliona EUR na marketinšku gradnju puteva i tako je u domaæoj javnosti poštedi još jedne blamaže, a sebi obezbijedi slijepog poslušnika, za novi aranžman", smatra Raduloviæ.
(kraj) bvm