Poslodavci za hitnu i opsežnu reformu
- Poslodavci za hitnu i opsežnu reformu
- Post By kristina
- 10:28, 16 jul, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Montenegro biznis alijansa (MBA) pozdravlja namjeru Vlade da uvede proporcionalnu umjesto progresivne stope poreza na dohodak graðana, ali se ne slaže da njeno smanjenje treba da bude postupno i ide u korist poveæanja plata radnika.
U toj asocijaciji privatne privrede smatraju da je proporcionalni sistem oporezivanja zarada pravedan, jer podjedanko optereæuje sve i nikom ne daje veæe šanse, dok sadašnje progresivne poreske stope nagraðuju one koji manje rade.
»Proporcionalni sistem je jednostavan i lako primjenjiv. Zemlje koje su uvele ovaj sistem oporezivanja su ostvarile znaèajan ekonomski razvoj upravo zahvaljujuæi jednostavnosti njegove primjene«, ocijenila je MBA u analizi koju je dostavila Ministarstvu finansija, potkrepljujuæi svoj stav podacima da su i države koje su ranije bilježile negativne stope rasta bruto domaæeg proizvoda (BDP) nakon prihvatanja proporcionalne registrovale snažan rast.
Autori analize navode da sam sistem proporcionalnog oporezivanja neæe donijeti nikakva poboljšanja ako poreska stopa ne bude na nivou koji æe omoguæiti brži ravoj biznisa i predlažu da ona od naredne godine iznosi deset odsto.
Vlada, na drugoj strani, namjerava da sadašnje progresivne stope od 15,19 i 23 odsto u naredne dvije godine zamijeni jedinstvenom proporcionalnom od 15 odsto, koja bi 2009. pala na 12, a 2010. godine na devet odsto.
Analize MBA pokazuju da bi stopa od deset odsto obezbijedila ubrzan ekonomski razvoj, omoguæila znaèajno poveæanje zaposlenosti i stvorila još povoljniji ambijent za nove investicije.
MBA je saopštila da ima rezerve prema analizama Ministarstva finansija da bi poresko rastereæenje koštalo budžet 27 miliona EUR prihoda, jer one polaze od pretpostavke da se ništa neæe promijeniti nakon uvoðenja proprorcionalne stope.
»Èak i tako nastali deficit u budžetu bice nadoknaðen prihodima od poreza na dodatu vrijednost (PDV). Prema podacima samog Ministarstva finansija, u prvom kvartalu ove godine prihodi po ovom osnovu veæi su u odnosu na isti prošlogodišnji uporedni period za skoro 19 miliona EUR«, podsjeæaju iz MBA.
Hitno smanjenje poreza, prema mišljenju predstavnika te asocijacije, stvorilo bi moguænost bržeg razvoja privatnog sektora i imalo pozitivan multiplikativni efekat na cjelokupnu ekonomiju i standard graðana Crne Gore.
Prostor za smanjenje poreske stope na dohodak graðana MBA vidi u neoporezovanim zaradama, pozivajuæi se na procjene Instituta za strateške studije i prognoze da nivo sive ekonomije iznosi oko 25 odsto BDP-a.
Ministarstvo finansija u svom Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak fizièkih lica predlaže zadržavanje istog iznosa bruto plata, a prema Opštem kolektivnom ugovoru, svako smanjenje poreza ide na poveæanje zarada zaposlenih.
U MBA smatraju da taj predlog, koji korist od primjene niže poreske stope donosi samo radnicima, ali ne i poslodavcima, nije cilj promjene sistema oporezivanja i predlažu promjenu postojeæeg sistema preraèuna neto u bruto platu.
Posljedica bi bila smanjenje iznosa bruto plate koja predstavlja osnovu za obraèun poreza i tako bi smanjenje poreza u cjelosti išlo u korist poslodavca.
»Smanjenje troška rada otvoriæe moguænost za novo zapošljavanje, poveæanje broja onih koji æe raditi u okviru sistema i to æe doprinijeti rastu prihoda u budžetu po ovom osnovu. Na ovaj naèin neæe biti nagraðena niska produktivnost radne snage«, argument je MBA.
Stav MBA je da su liberalan ekonomski sistem i niske poreske stope najveæi ekonomski potencijal Crne Gore i šansa za njen brži ekonomski razvoj.
»Ako Crna Gora želi ubrzati približavanje razvijenim ekonomijama, potrebno je napraviti novi iskorak u poreskoj reformi i znaèajno smanjiti poresko optereæenje. Pristup zadržavanja postojeæeg stanja ili samo formalna promjena sistema oporezivanja neæe doprinijeti željenom rastu BDP-a od šest odsto i više na godišnjem nivou«, poruèili su iz MBA.
(kraj) anf