Postepena stabilizacija bankarskog sistema
- Postepena stabilizacija bankarskog sistema
- Post By urednik
- 18:03, 7 mart, 2011

Podgorica, (MINA) – Savjet Centralne banke Crne Gore (CBCG) konstatovao je danas da je dominantan rizik u ovom trenutku kreditni, a da se bankarski sistem postepeno stabilizuje.
Na današnjoj sjednici Savjeta CBCG, kojoj je predsjedavao guverner Radoje Žugiæ, usvojen je Izvještaj guvernera.
“Oèekuje se da stopa inflacije u ovoj godini bude u rasponu od 2,3 do 4,3 odsto. Konstatovan je postepeni oporavak realnog sektora i izraženo je oèekivanje da æe u ovoj godini doæi do postepenog ubrzanja ekonomskog rasta”, kaže se u saopštenju CBCG.
U Izvještaju je analizirano sprovoðenje politike CBCG i konstatovano da se ona ostvaruje u skladu sa planom.
Posebna pažnja je, kako se dodaje, poklonjena stabilnosti finansijskog sistema.
“Konstatovano je da je dominantan rizik u ovom trenutku kreditni, da se bankarski sistem postepeno stabilizuje. Tržište kapitala i pored i dalje prisutne krize ne predstavlja prijetnju finansijskoj stabilnosti”, kaže se u saopštenju i dodaje da na tržištu kapitala nijesu identifikovani rizici po finansijsku stabilnost.
Savjet je, imajuæi u vidu povjerljiv karakter dokumenta, donio odluku da se objavi izvod iz dokumenta.
Na sjednici Savjeta je razmotreno stanje u bankarskom sistemu.
“Konstovatno je da je u januaru u odnosu na prethodni mjesec došlo do rasta depozita, poveæanja koeficijenta solventnosti, rasta likvidnih sredstava, blagog rasta aktive bankarskog sistema, kao i poboljšanje odnosa kredita i depozita. Ipak i dalje odreðenu dozu zabrinutosti izaziva rast nekvalitetetne aktive, kao i nepovoljna roènost kredita i depozita u sistemu”, navode iz CBCG.
Savjet je usvojio i set odluka iz oblasti monetarne politike.
“Odlukom o operacijama na otvorenom tržištu predviðeno je da se kupovina hartija od vrijednosti može vršiti kao trajna transakcija i kao repo transakcija, uslovi koje banka mora ispuniti da bi bila uèesnik operacija na otvorenom tržištu, a o obavljanju svake pojedinaène operacije odluku donosi Savjet u skladu sa ciljevima i zadacima monetarne politike”, kaže se u saopštenju.
Odlukom o bližim uslovima za davanje kredita bankama za održavanje likvidnosti predviðena je, dodaje se, moguænost odobravanja bankama dnevnog, noænog i kratkoroènog kredita do 15 dana. Odlukom su propisani bliži uslovi koje banke moraju da zadovolje za dobijanje kratkoroènih kredita, kao i sam postupak odobravanja.
“Odlukom o odobravanju finansijske pomoæi u krajnoj instanci predviðena je moguænost kreditne podrške bankama i finansijskim institucijama radi sprjeèavanja ugrožavanja stabilnosti i sigurnosti bankarskog sistema, ukoliko finansijska institucija ne može obezbijediti sredstva iz drugih izvora”, saopštili su iz CBCG.
Aktiviranje te funkcije, kako se navodi, podrazumijeva da se banka obaveže da za vrijeme korišæenja te pomoæi neæe obavljati poslove kreditiranja, vršiti isplate dividende, investirati u druga pravna lica, niti poveæavati troškove poslovanja.
“Smjernicama o odreðivanju sredstava za primjenu instrumenata monetarne politike predviðeno je da se za ove namjene može koristiti novèani kapital CBCG, sredstva obavezne rezerve do iznosa izdvojenih sredstava konkretne banke, a u izuzetnim okolnostima i zajam uzet kod meðunarodnih finansijskih institucija ili stranih centralnih banaka”, navedeno je u saopštenju.
Donijet je i set odluka iz oblasti platnog prometa, a izmjenom Odluke o sadržini centralnog registra raèuna sprovedena je izmjena odluke kojom se sprjeèava moguænost izbjegavanja sprovoðenja prinudne naplate, nastala nakon izmjena Uputstva Ministarstva pravde o radu centralnog registra i obrascima za upis.
“Izmjena ove odluke zahtjevala je i prilagoðavanje Odluka o evidenciji raèuna za obavljanje poslova platnog prometa, strukturi raèuna za izvršavanje transfera i sprovoðenju prinudne naplate sa raèuna izvršnog dužnika”, kaže se u saopštenji.
Navodi se da je Odlukom o naèinu i postupku vršenja kontrole obavljanja platnog prometa u zemlji propisana kontrola segmenata platnog prometa koji ranije nijesu bili regulisani – transfera sredstava, poravnanja meðubankarskih transfera i izdavanja i upotrebe instrumenata elektronskog plaæanja.
“Posebnom odlukom su propisani i obavezni element naloga za transfer sredstava koji se odnose na uplatioca. Takoðe, dopunjena je i odluka o evidenciji raèuna za obavljanje poslova platnog prometa sa inostranstvom”, naveli su iz CBCG.
(kraj) boj