Potoènik: Održavanje Samita je važna poruka
- Potoènik: Održavanje Samita je važna poruka
- Post By dragana
- 16:55, 8 jul, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Sama èinjenica da je održan Samit Evropske unije (EU) i zapadnog Balkana je ozbiljna poruka, koja bi prije nekoliko godina izgledala nevjerovatna, s obzirom da je EU nedavno odluèila da primi nove èlanice, smatra ministar Slovenije za evropske poslove Janez Potoènik.
»Možda su neki oèekivali precizne datume, ali ni Slovenija ih nikada nije dobila. Solun predstavlja isto obeæanje kakvo je i Slovenija imala«, rekao je Potoènik na konferenciji za novinare u podgorièkom hotelu Crna Gora.
EU æe od 1. maja naredne godine i zvanièno imati 25 èlanica, deset više nego sada, a jedna od njih je Slovenija.
EU u Solunu nije prihvatila da zemljama zapadnog Balkana omoguæi raspolaganje fondovima koje su koristile zemlje kandidati, smanjila je pomoæ kroz CARDS program u odnosu na prethodne godine i najavila oštriji vizni režima i uslove za azil.
»Nijesam siguan da su taèni podaci o smanjenju pomoæi kroz CARDS program. Ne treba previše gledati na te stvari, jer one nijesu toliko bitne«, ocijenio je Potoènik.
On je podsjetio da su fondovi koje je koristila Slovenija mnogo manji od onih iz ranijih proširenja EU.
»Iznos novca je smanjen jer u EU ulazimo u trenutku koji nije ekonomski najpovoljniji. U EU postoje države sa deficitom veæim od tri odsto, a ozbiljni problemi su realnost vremena u kojem se nalazimo«, saopštio je Potoènik, koji je optimista da æe u buduænosti sve iæi u dobrom pravcu.
Prema njegovim rijeèima, treba imati u vidu da prijem deset novih èlanica u EU donosi mnogo neizvjesnosti.
»Ni mi još ne znamo da li æe postojati razlika izmeðu starih i novih èlanica EU. I za vas i za nas biæe dobro ako ne bude razlike«, rekao je Potoènik.
On smatra da je proširenje EU korisno i za nju i za nove èlanice, ukljuèujuæi i Balkan.
»Proširenjem na zapadni Balkan poveæana je bezbjednost EU, zbog èega je i cijela Evropa jaèa. Poznato je da njena bezbjednost i stabilnost zavisi od toga kakvo je stanje u najnestabilnijem dijelu Evrope«, ocijenio je Potoènik.
Jedna od prednosti, kako je kazao, je i to što æe EU naredne godine imati za treæinu veæe tržište.
»Istina, to tržište ima manju kupovnu snagu, ali ono ipak raste brže nego EU«, podsjetio je Potoènik.
Prema njegovim rijeèima, u Sloveniji je proces pristupanja EU bio potpuno transparentan, a graðani su bili veoma dobro informisani, jer ih je resorno ministarstvo redovno obavještavalo.
»Imali smo materijale na CD-ima i internetu, kao i knjigama, a organizovali smo redovne konferencije za novinare, jer je u interesu svih da mediji budu što bolje informisani. Korektno informisanje je veoma bitno, a tu granicu nikada nijesmo prešli«, rekao je Potoènik.
On je pojasnio da korektno informisanje prilikom pregovaranja znaèi prenošenje istovjetnih poruka i graðanima i sagovornicima u Briselu.
»Ako je vaša poruka graðanima drugaèija nego Briselu, onda se gubi kredibilnost. Ako neko misli da Brisel ne zna šta se sve dešava u zemlji, vara se«, smatra Potoènik.
Kao prednosti ulaska u EU on je naveo ekonomske interese ekonomija koje su manje razvijene od njenog prosjeka, »pad granica u glavama ljudi« i kreiranje predvidljivog okvira za poslovanje, u kojem je takmièenje otvoreno.
»Rijeèi kojima se one mogu opisati su bezbjednost, stabilnost, vrijednosti, prosperitet«, kazao je Potoènik.
Kako je rekao, za Sloveniju ulazak u EU nikada nije bio sam po sebi cilj, veæ se poklopio sa težnjom ka razvoju demokratskog društva i tržišne ekonomije.
On je ponovio da je za ulazak u EU potreban politièki i unutrašnji konsenzus snaga koje stoje iza tog projekta.
»Konsenzus u Sloveniji je postojao cijelo vrijeme, èak su sve politièke partije potpisale dokument da æe podržavati taj cilj. Stekao sam dobar utisak o spremnosti Crne Gore za tranziciju i put u EU, a jedino bih poruèio da je bitno postavljati kredibilne ciljeve«, kazao je Potoènik.
(kraj) dmc/anf