Potpisan ugovor za podršku finansijskih usluga u Crnoj Gori
- Potpisan ugovor za podršku finansijskih usluga u Crnoj Gori
- Post By dragana
- 19:45, 27 jun, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Ministarstva finansija i konzorcijum institucija iz Evropske unije (EU) potpisali su danas Twinning ugovor vrijedan 1,41 milion EUR za podršku u regulaciji finansijskih usluga u Crnoj Gori.
Predsjednik Komisije za tržište kapitala Zoran Đikanović, rekao je da će projekat koji finansira EU pomoći u izradi regulative usklađene sa evropskim propisima u bankarstvu, osiguranju i tržištu kapitala.
„Za dvije godine eksperti iz Bundesbank-e, BaFin-a, Hrvatske narodne banke, Hrvatske agencija za nadzor finansijskih usluga (HANFA) i Centralne banke Holandije će, kroz znanja o aktuelnim i novim propisima koji se primjenjuju u EU, pomoći crnogorskim institucijama da prate promjene i implementiraju ih u svoje zakonodavstvo“, rekao je Đikanović na konferenciji za novinare.
On je dodao da će eksperti iskustvom u primjeni izmijenjenih propisa pomoći na putu Crne Gore ka EU.
„Kontinuiranim usklađivanjem propisa jasno se potvrđuje svim poslovnim ljudima i institucijama iz EU da se u Crnoj Gori sigurno i transparentno posluje, otvara se mogućnost za proširenje ponude proizvoda na ovom tržištu, i da se potencijalno smanje premija rizika i cijena sredstava“, smatra Đikanović.
Konzorcijum institucija iz EU čine Federalno ministarstvo finansija Njemačke, Hrvatska narodna banka i Centralna banka Holandije, a korisnici i partneri sa crnogorske strane su Centralna banka, Komisija za tržište kapitala i Agencija za nadzor osiguranja.
Direktor Njemačke savezne agencije za nadzor nad finansijskim uslugama, Peter Kruschel kazao je da je projekat veliki izazov za njih, ali i za Crnu Goru s obzirom da je mala država i da će joj trebati vremena da ga sprovede.
„Agencija se već više od 100 godina bavi nadzorom tržišta kapitala, dok je u Crnoj Gori to počelo tridesetih godina prošlog vijeka, tako da su ta dva tržišta teško uporediva“, rekao je Kruschel.
On je naveo da je 2002. godine došlo do određenog sjedinjavanja više grana i tržišta.
„Prije više od deset godina došlo je do velike finansijske krize i bilo je teško izaći na kraj sa njom, jer je nijesmo očekivali u takvoj mjeri, prenijela se sa američkog tržišta na naše“, dodao je Kruschel.
Prema njegovim riječima, krize je uticala ne samo na tržište, već i na regulatore.
„Nakon toga su poboljšane mjere regulacije tržišta i sada smo u fazi kada procjenjujemo da li je taj regulatorni sistem bio dovoljan i da li je na pravi način odgovorio na krizu“, kazao je Kruschel.
Kako je rekao, sada rade na izmjenama i dopunama regulative i da čak i u Sjedinjenim Američkim Državama dolazi do deregulacije njihove djelatnosti.
„Pitamo se kako ćemo se izboriti sa nekom sljedećom krizom koja bi mogla da nas zadesi, jer ne možemo ni da naslutimo koji bi uzroci mogli biti“, dodao je Kruschel.
On je kazao da imaju široko iskustvo kako u saradnji na međunarodnom planu, tako i u twinnig projektima i podsjetio da su jedan takav projekat sprovodili i Crnoj Gori 2010. godine.
„Za nas je to bilo veliko iskustvo jer smo učili iz misija koje sprovodimo i to primjenjujemo u svakodnevnom radu. Potrebno je znati šta Crnoj Gori treba, a kroz prethodni projekat smo spoznali koje stvari nedostaju i kakva regulativa je potrebna da se sprovede“, naveo je Kruschel.
Prema njegovim riječima, u projektu postoji veliki broj zainteresovanih kako sa crnogorske strane, tako i iz drugih država i da je dobro što se može iskoristiti najbolje iz njihovih iskustava.
(kraj) dam/žug