Potrebna bliža saradnja univerziteta iz Crne Gore i SAD
- Potrebna bliža saradnja univerziteta iz Crne Gore i SAD
- Post By urednik
- 18:11, 1 jun, 2015

Podgorica, (MINA) – Univerziteti iz Crne Gore i Sjedinjenih Amerièkih Država (SAD) treba bliže da saraðuju, posebno u dijelu istraživaèkih aktivnosti koje sprovode, ocijenjeno je na sastanku crnogorske ministarke nauke Sanje Vlahoviæ i ambasadorke SAD u Podgorici, Margaret En Uehara.
Vlahoviæ se danas sastala sa Ueharom i upoznala je sa sistemom nauke i istraživanja u Crnoj Gori, kao i aktivnostima koje je Ministarstvo nauke na planu njegovog unapreðenja preduzelo od svog osnivanja poèetkom 2011. godine.
„Vlahoviæ i Uehara složile su se da postoji potreba tješnje saradnje univerziteta iz Crne Gore i univerziteta iz SAD, posebno u dijelu istraživaèkih aktivnosti koje isti sprovode, te je zakljuèeno da æe ulaganje dodatnih napora u ovom segmentu biti veoma znaèajno u predstojeæem periodu“, saopšteno je iz Ministarstva.
Dvije strane su, dodaje se, istakle želju i spremnost da se u predstojeæem periodu maksimalno angažuju na stvaranju uslova za formalno-pravno uspostavljanje nauène saradnje izmeðu Crne Gore i SAD.
„Vlahoviæ je informisala Ueharu da je sistem nauke i istraživanja, u 2010. godini, bilježio ulaganja u iznosu od svega nešto preko million EUR, da bi efikasnim mjerama za njegovo unapreðenje danas budžet Ministarstva nauke, zajedno sa sredstvima kredita Svjetske banke, iznosio preko šest miliona EUR“, saopšteno je iz Ministarstva.
Vlahoviæ je, kako se navodi, posebnu pažnju u svom obraæanju fokusirala na inoviranu Strategiju nauèno-istraživaèke djelatnosti 2012-2016, definisanje deset prioritetnih oblasti istraživanja na nacionalnom nivou, sistem licenciranja nauèno-istraživaèkih ustanova, formiranje Savjeta za nauku, kao i na ulogu koju ostvaruje tink tank tim u Crnoj Gori.
„U odnosu na posljednje, ministarka je istakla i ostvarenu saradnju i Memorandum o razumijevanju izmeðu Ministarstva nauke i Milenijum Projekta, potpisan sa Jerome C. Glennom, direktorom Milenijum Projekta, jedne od najveæih svjetskih Think Thank organizacija, 27. septembra 2012. godine“, kaže se u saopštenju.
Vlahoviæ je Ueharu upoznala sa aktivnostima i rezultatima na projektu Svjetske banke-HERIC, koje Ministarstvo nauke realizuje sa Ministarstvom prosvjete, a èiji je ukupni budžet 12 miliona EUR, aktivnostima akademske zajednice i privrede – uspostavljenom Centru uspješnosti u oblasti bioinformatike, dodjeli krupnih istraživaèkih grantova, kao i aktivnostima u vezi sa Tehnoparkom i uspostavljanjem impulsnih centara.
Na sastanku je, kako je saopšteno, bilo rijeèi i o aktivnostima Ministarstva kada je u pitanju uèešæe u Programima unije, posebno u Horizont-u 2020 i pri tome naglašeno da je upravo poglavlje 25 – Nauka i istraživanje, prvo otvoreno i privremeno zatvoreno u predpristupnom procesu Crne Gore ka EU.
„Istaknuti su i brojni projekti na polju promocije nauke i aktivnosti koje sa Ministarstvom prosvjete sprovodi Ministarstvo nauke kada su u pitanju djeca u osnovnim školama i podizanje svijesti te populacije o znaèaju nauke i istraživanja“, kaže se u saopštenju.
Vlahoviæ je, navodi se, sa svojom sagovornicom podijelila mišljenje o znaèaju Festivala „Otvoreni dani nauke“. „Festival se svake godine organizuje u zadnjoj sedmici septembra, i dogovoreno je da amerièka strana takoðe razmotri naèine podrške Festivalu kroz angažovanje istraživaèa iz konkretnih oblasti“.
Uehara se danas sastala i sa ministrom za ljudska i manjinska prava, Suadom Numanoviæem.
Teme prve zvaniène posjete Uehare Ministarstvu, kako je saopšteno iz tog Vladinog resora, Numanoviæ je upoznao Ueharu sa dosadašnjim postignutim rezultatima i aktivnostima koje su ostvarene u oblasti zaštite i unapreðenja ljudskih prava, generalno, ali i ostvarenjima po pojedinim oblastima iz tog resora, a naroèito u oblasti poboljšanja uslova i kvaliteta pripadnika ranjivih društvenih kategorija.
„Takoðe, položaj i prava pripadnika/ca manjinskih naroda je izuzetno važna oblast, nezaobilazna, ukoliko govorimo o demokratiji u punom smislu. Ljudska prava su neiscrpna oblast koja stoji u direktnoj proporciji sa stalnim promjenama u društvu“, kaže se u saopštenju.
Te promjene se, kako se dodaje, moraju pratiti i uslaðivati sa potrebama društvenih grupa u cilju postizanja veæeg stepena tolerancije i poštovanja razlièitosti.
„Numanoviæ je naglasio znaèaj edukativnih kampanja i obuka koje se sprovode iz razloga što je obrazovanje najuže povezano sa promjenom svijesti društva. Uehara je istakla da je jedan od aspekata njenih nadležnosti osiguravanje demokratskih principa“, saopšteno je iz Ministarstva.
Uehara je, kako se navodi, prepoznala znaèaj obrazovnih kampanja i radionica u unapreðenju zaštite ljudskih prava.
„Pohvalila je napredak koji Crna Gora ostvaruje na svom putu evroatlanskih integracija i ponudila punu podršku Ambasade SAD na tom putu“, dodaje se u saopštenju.
Sagovornici su razmijenili mišljenja i o aktivnostima gdje bi saradnja Ministarstva i Ambasade mogla dati znaèaj doprinos, toleranciji i demokratiji, kao i jaèoj podršci prioritetnim aktivnostima koje su usmjerene na jaèanje oblasti vladavine prava.
(kraj) boj