Pozvali èlanice da iznesu alternative
- Pozvali èlanice da iznesu alternative
- Post By kristina
- 10:00, 2 decembar, 2007

Brisel, (MINA-BUSINESS/HINA) - Evropska komisija i portugalijsko predsjedništvo EU pozvali su zemlje èlanice, koje su protiv predloga o vlasnièkom razdvajanju u elektroenergetskom sektoru, da iznesu alternative, uoèi sjutrašnjeg potencijalno napetog sastanka evropskih ministara energetike.
Kako danas pišu evropski mediji, EK je ponudila u paketu mjera predstavljenom 19. septembra zemljama èlanicama dvije opcije za dovršenje liberalizacije elektroenergetskog i plinskog sektora u EU.
Predloženo im je da prisile velike energetske kompanije da prodaju mreže za prenos energije i sisteme za skladištenje plina kako bi te aktivnosti bile u potpunosti odvojene od proizvodnje energije, što je takozvano vlasnièko razdvajanje.
Druga je moguænost da se kompanijama dopusti da zadrže vlasništvo nad mrežama pod uslovom da upravljanje prepuste nezavisnom sistemskom operateru (ISO) koji bi donosio investicione i komercijalne odluke.
Komisija prednost daje vlasnièkom razdvajanju, tvrdeæi da je ono potrebno kako bi se manjim kompanijama zagarantovao ravnopravan pristup energetskim mrežama.
Drugu opciju smatra rezervnom, ali istièe da bi se i njome postigli slièni rezultati jer bi se uvela strožija kontrola.
Portugalijsko predsjedništvo EU pripremilo je Izvještaj o napretku za Savjet za energetiku koje se sastaje naredne sedmice u kojem se navode stavovi zemalja èlanica o tom pitanju.
Izvještaj potvrðuje rašireno mišljenje meðu zemalja èlanicama èiji energetski sektori još nijesu potpuno liberalizovani da Komisijini predlozi nijesu dobri jer zadiru u vlasnièka prava velikih integrisanih energetskih kompanija.
Ta grupa, koju predvode Francuska i Njemaèka, a ukljuèuje Austriju, Bugarsku, Kipar, Grèku, Letoniju, Luksemburg i Slovaèku, tvrdi da im ne odgovara nijedna od tih moguænosti.
"Nekoliko zemalja èlanica u pitanje dovodi primjerenost predloženih odredbi o vlasnièkom razdvajanju ili ISO-u, smatrajuæi ih kršenjem vlasnièkih prava", navodi se u Izvještaju. "Predloženi ISO ne može se prema tome predstavljati kao prava alternativa potpunom razdvajanju vlasništva."
Niz zemalja ne želi nijednu od predloženih opcija, rekao je jedan diplomata iz zemlje koja predvodi protivnike vlasnièkom razdvajanju.
"Komisija mora pristati da ponovo razmotri svoj stajav", smatra on.
Vlasnièko razdvajanje podržavaju Velika Britanija i Holandija. U tome ih podržavaju Belgija, Danska, Španija, Finska, Rumunija i Švedska. Neodluène su Estonija, Maðarska, Irska, Italija, Litvanija, Malta, Poljska, Portugalija, Èeška i Slovenija.
Treæa opcija, nazvana "regulisano razdvajanje" iznesena je još na samitu EU u martu, a predviða nezavisnog regulatora koji bi odreðivao cijene pristupa energetskim mrežama i provodio reviziju investicionih odluka. Još meðutim nije poznato kako se to taèno razlikuje od ISO-a.
(kraj) bvm