Predlozi konsultanata neprihvatljivi i uvredljivi
- Predlozi konsultanata neprihvatljivi i uvredljivi
- Post By kristina
- 18:40, 12 jul, 2004

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Predstavnici Saveza sindikata Crne Gore ocijenili su danas izmjene i dopune Zakona o radu, koje su predložili strani konsultanti, neprihvatljivim i uvredljivim, zatraživši da budu zamrznute dok se savjetnici bolje ne upoznaju sa stavovima sindikalaca.
Zakon o radu usvojen je prošle godine, a na njegovim izmjenama i dopunama insistiraju predstavnici crnogorskih poslodavaca, koji smatraju da on stimuliše neradnike i obeshrabruje strane investitore.
»Ne možemo se složiti sa vašom ocjenom da je postojeæi Zakon o radu darželjiv prema zaposlenima i da su nove investicije sputane strogošæu na tržištu rada«, navedeno je u dopisu Sindikata upuæenom šefu Projekta ekonomskih reformi Barents grupe /Barents group of Bearing Point/ amerièke Agencije za meðunarodnu pomoæ i razvoj (USAID), odnosno njegovom šefu Kristoferu Donahjuu /Christopher Donahoe/ i Elmaru Kolemanu /Elmar Koleman/, koji je predložio izmjene.
Sindikalci su ocijenili da Zakon ne propisuje neprincipijelnu zaštitu radnika, veæ reguliše pravila, procedure i uslove pod kojima ona može biti obezbijeðena, dodajuæi da strani investitori koje on sputava ili nijesu spremni da daju zaposlenom prosjeènu zaradu od 200 EUR ne treba ni da ulažu u Crnu Goru.
»U vrijeme kada je u èitavoj Evropi i svijetu trend socijalni dijalog Vlade, poslodavaca i Sindikata i to zaštiæeno meðunarodnim konvencijama, Vi nama predlažete ukidanje obaveznosti kolektivnog pregovaranja i zakljuèivanja ugovora, koji, u stvari predstavljaju, osnovnu suštinu tog procesa«, smatraju u Sindikatu.
Konsultanti su, kako je saopšteno, predložili da prekobrojni umjesto šest prosjeènih zarada kao otpremninu dobiju dvostruko manje, iako su ranijim zakonom imali pravo na 24, kao i otkazni rok od 15 dana a ne mjesec i zasnivanje radnog odnosa na odreðeno umjesto neodreðenog vremena.
U sindikatu tvrde da se takvi standardi ne primjenjuju ni u evropskim zemljama.
Konsultanti, kako je saopšteno, nijesu shvatili suštinu zakonskih odredbi, a dio njihovih predloga je nejasan i zasnovan na nepotpunim informacijama, nedovoljnom poznavanju ambijenta i uslova u kojima se primjenjuje Zakon.
Predsjednik Saveza sindikata Danilo Popoviæ je u pismu ministru rada i socijalnog staranja Slavoljubu Stijepoviæu zatražio da razjasni status i profesionalnu odgovornost struènjaka Barentsa, odnosno da li oni u radnoj grupi koja priprema izmjene Zakona nastupaju u svoje ili ime Vlade.
Popoviæ je od Stijepoviæa zatražio i da, ako je Barents tehnièki savjetnik Vlade, omoguæi i sindikalcima u radnoj grupi angažovanje sliènih konsultanata, obezbijedi im propise drugih zemalja i standarde koji su bili osnova za dosadašnje predloge, kao i materijalne pretpostavke za rad.
On smatra da treba odrediti rok za pripremu nacrta izmjena i dopuna Zakona, jer iz Ministarstva rada, kako tvrdi, samo usmeno i neodreðeno govore da to mora biti završeno brzo.
»Neshvatljivo je da se nakon toliko rasprava, debata i usaglašavanja Zakona odmah nakon godinu iniciraju njegove izmjene i dopune u tolikoj mjeri i obimu da se postavlja ozbiljno pitanje da li smo, kao društvo, pri njegovom usvajanju bili toliko neozbiljni i nedorasli tom zadatku ili je rijeè o neèem sasvim drugom, što mi u Sindikatu još ne shvatamo«, kazao je Popoviæ.
On je podsjetio da je javna rasprava o zakonu trajala tri godine, kao i da je on jednom povuèen iz skupštinske procedure zbog pritiska Barentsa i USAID-a.
Predlozi eksperata Barentsa, tvrdi Popoviæ, nijesu prihvatljivi, a Vlada i Ministarstvo moraju definisati da li æe Crna Gora zakone prilagoðavati evrospkom ili amerièkom modelu.
Kolemanovi predlozi, smatra i Popoviæ, ozbiljno ugrožavaju dostojanstvo zaposlenih i sindikalnih organizacija.
»Oni se zasnivaju na ogranièavanju prava zaposlenih da se sindikalno organizuju, neobaveznosti kolektivnog pregovaranja i zakljuèivanja ugovora, brisanju èitavog niza odredbi postojeæeg Zakona, èime se faktièki predlaže da radnici imaju ona prava i obaveze koje im utvrdi, da ili uskrati poslodavac«, ocijenio je Popoviæ.
Predstavnici Privredne komore, Unije poslodavaca i Montenegro biznis alijanse u radnoj grupi, tvrdi on, nijesu imali toliko rigoroznih predloga za izmjenu Zakona.
»To ipak, upuæuje na zakljuèak da su se eksperti Barentsa upustili u ovaj posao koji æe imati vrlo ozbiljne privredne i socijalne posljedice, a da suštinski nijesu sagledali èitav niz pitanja koja prethode davanju odgovornih i profesionalnih predloga«, smatra Popoviæ.
Za Sindikat je, kako je dodao, neprihatljivo i da Barents na brzinu predlaže izmjenu skoro dvije treæine zakonskih normi.
(kraj) anf