
London, (MINA-BUSINESS) - Vodeæe kompanije iz Evrope, Afrike i Bliskog istoka u naredne tri godine æe prioritet u poslovanju dati stranim tržištima, pokazuje najnovije istraživanje londonskog Ikonomist intelidžens junita /The Economist Intelligence Unita/ (EIU).
Istraživanje je sprovedeno na uzorku od 555 menadžera višeg nivoa, do èega ih je 188 bilo iz Evrope, Afrike i Bliskog istoka.
Menadžeri su u istraživanju naglasili znaèaj globalizacionih procesa za razvoj svojih kompanija a važnu kariku u njihovoj globalnoj strategiji zauzima oèekivana stopa privrednog rasta u ovoj godini. Ta stopa bi, prema prognozama EIU, trebala da iznosi 1,8 odsto u euro-zoni eura i 2,1 odsto u Evropskoj uniji.
Menadžeri oèekuju poboljšanje investicione klime na ciljanim tržištima, a preko 80 odsto ispitanika smatra da su uslovi za globalno poslovanje dobri ili vrlo dobri.
»Istraživanje jasno pokazuje da sve više poslovnih lidera postaje svjesno prednosti koje nosi globalizacija. Jedan od najveæih izazova sa kojima se suoèavaju današnji menadžeri odnosi se na to kako najbolje iskoristiti prilike koje im nude globalizacijski procesi«, ocijenio je britanski ministar trgovine Jan Pirson /Ian Pearson/.
Vlade, kako je dodao, treba da pomognu kompanijama u njihovu prodoru na strana tržišta.
Kao najvažniju strategiju u iskoraku svojih kompanija na strana tržišta veæina menadžera, njih 58 odsto, navodi sticanje novih potrošaèa.
Vrlo im je važno i poveæanje tržišnog udjela, za što se izjašnjava 52 odsto ispitanika.
Nešto manje od polovine ispitanika ukazuje na znaèaj smanjenja troškova i rasta prihoda.
Meðutim, uprkos deklarativnoj globalnoj orjentaciji, pred mnogim svjetskim kompanijama je još dug put do sticanja stvarnih globalizacionih osobina, upozoravaju u EIU.
U prilog tome govori i sastav uprava najveæih kompanija koje se kotiraju na vodeæim svjetskim berzama.
Istraživanje EIU pokazuje da je, od ukupno 3,35 hiljada vodeæa menadžera u 250 najveæih kompanija na deset vodeæih berzi, njih samo 624, ili 18,6 odsto stranaca.
U tom smislu je najkosmopolitskija švajcarska berza, buduæi da je meðu vodeæim menadžerskim kadrom u 25 kompanija kotiranih na njoj više od 36 odsto stranaca.
Slijedi berza u Amsterdamu, sa oko 35 odsto stranaca, a zaèelje u Evropi drži frankfurtska, s obzirom na to da je manje od devet odsto vodeæeg menadžerskog kadra u 25 najveæih kompanija na njoj iz inostranstva.
Najmanje stranih menadžera u svijetu je u kompanijama kotiranim na berzi u Tokiju, manje od sedam odsto.
(kraj) bvm