Prodaja TE i Rudnika æe poveæati deficit i cijene
- Prodaja TE i Rudnika æe poveæati deficit i cijene
- Post By Super Admin
- 14:41, 13 jun, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Odluka
Vlade da pokrene postupak prodaje crnogorskih elektroenergetskih kapaciteta drastièno æe poveæati cijene elektriène energije i deficit u tom sektoru, smatraju u Graðanskoj partiji Crne Gore (GPCG).
Iz te partije podsjeæaju da Crna Gora ima veliki elektroenergetski deficit koji iznosi treæinu tržišnih potreba.
Crnogorska Vlada raspisala je u decembru novi tender za Termolektranu, koja posluje u sastavu Elektroprivrede Crne Gore i 31 odsto državnih akcija u Rudniku, koji je zatvoren poèetkom juna. Ponude su dostavile En plus grupa, Belon i Holding slovenaèkih elektrana.
U GPCG tvrde da elementarna ekonomska logika, upuæuje da bi jedino kroz dokapitalizaciju Termoelektrane i izgradnjom novih blokova bili poveæani kapaciteti, a da se paralelno sa tim promjeni i struktura vlasništva.
«Na taj naèin se ne ispuštaju iz kontrole postojeæi kapaciteti sve dok se ne izgrade novi koji æe smanjiti elektroenergetski debalans. Ovakva vrsta aranžmana je ekonomska i ostavlja veoma zdrav interes i za investitora, tako da je praktièno izvodljiva», navedeno je u saopštenju za javnost GPCG.
U GPCG kažu da Crna Gora, koja raspolaže sa «izdašnim» slivnim tokom, može da odobri koncesije za izgradnju novih hidrocentrala.
Oni su optužili Vladu da ne može da izradi strategiju za rješavanje elektroenergetskih debalansa.
Prema njihovom mišljenju, jedini ispravan naèin je da se u najkraæem moguæem roku pripremi, a parlament prihvati strategiju izgradnje novih hidrocentrala, nakon èega bi bio objavljen javni tender za prodaju koncesija za izgradnju novih hidrocentrala.
GPCG podsjeæaju da je elektrièna energija praktièno jedini izvor energije sa kojom Crna Gora raspolaže, a ujedno i «fundament» privrede, jer «iz sve nje proistièe».
«Dakle, ko ima kontrolu nad elektroenergetskim kapacitetima taj kontroliše privredu, a to znaèi i kontrolu nad državom Crnom Gorom. Jedini naèin da onemoguæimo dalju rasprodaju najdragocjenijih privrednih kapaciteta je ogranièenje apsolutne vlasti», zakljuèujue se u saopštenju.
(kraj) nus/kmh