PZP: Nova poruka Pejoviæu da uæuti
- PZP: Nova poruka Pejoviæu da uæuti
- Post By urednik
- 19:50, 18 novembar, 2008

Podgorica, (MINA) – U Crnoj Gori suoèavanje sa prošlošæu podrazumijeva suoèavanje sa aktuelnom vlašæu, zbog èega ne èudi vijest o demoliranju automobila svjedoka u procesu o deportaciji Bošnjaka 1992. godine, Slobodana Pejoviæa, ocijenjeno je iz Pokreta za promjene (PZP).
Iz te partije je saopšteno da je Crna Gora država u kojoj veæ dvadeset godina vladaju »ratnici za mir iz 1990-ih godina«, zbog èega proces utvrðivanja odgovornosti za poèinjene zloèine trenutno »nema gotovo nikakve šanse«.
»Crna Gora je zemlja èiji je aktuelni premijer i 1992. godine stajao na èelu Vlade koja je preko 80 bošnjaèkih civila-izbjeglica izruèila pod nož (Radovan) Karadžiæu«, kaže se u saopštenju PZP.
Zbog toga, kako se navodi, nema nièeg neoèekivanog u tome što su prije nekoliko godina pripadnici policije vršili pritisak na Pejoviæa.
»I naravno da nije neoèekivano što mu i danas, šesnaest godina nakon što se zloèin desio, NN lica po ko zna koji put demoliraju auto, šaljuæi mu tako poruku da odustane i da uæuti«, navodi se u saopštenju.
U PZP smatraju da Izvještaj Evropske komisije o napretku Crne Gore u procesu evropskih integracija veoma jasno postavlja zadatak rasvjetljavanje zloèina iz aprila 1992. godine.
»Pejoviæ, bivši policajac iz Herceg Novog, hrabri je i èasni svjedok koji je spreman da pomogne da ostvarimo taj evropski zahtjev. Njegov i naš problem je u tome što se do istine o deportaciji Bošnjaka ne može doæi istovremeno izbjegavajuæi odgovornost današnjeg crnogorskog premijera«, dodaje se u saopštenju PZP.
Navodi se da je istina o deportaciji Bošnjaka iz tog razloga talac aktuelne crnogorske vlasti. »Istina o zloèinu nad Bošnjacima je prijetnja unutrašnjoj stabilnosti Crne Gore«.
»Ukrsti li se to sa tvrdnjom Evrope da je rasvjetljavanje tog zloèina jedan od uslova za naše približavanje Evropskoj uniji, dolazi se do jednostavnog zakljuèka da je ispunjavanje jednog broja evropskih zahtjeva – prijetnja našoj unutrašnjoj stabilnosti«, smatraju u PZP.
Dodaje se da »vlast koja je bazirana na strahu svojih graðana - strahu od betonjerke, od crnih fantomki, od saèekuše, od gubitka posla – ne može u Evropu«.
»Jer u Evropu se ne ulazi, Evropom se postaje. A evropska praksa ne podrazumijeva zastrašivanje svjedoka, veæ izvoðenje pred lice pravde vinovnika zloèina«, zakljuèuje se u saopštenju PZP.
(kraj) drv