Radiæe na stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta
- Radiæe na stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta
- Post By kristina
- 13:27, 14 jun, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Direkcija za razvoj malih i srednjih preduzeæa (DMSP) u narednom periodu radiæe na stvaranju povoljnijeg ambijenta za razvoj ženskog preduzetništva u Crnoj Gori, kao i na jaèanju institucionalne podrške razvoju biznisa kroz implementaciju projekta Mentoring.
Vršilac dužnosti direktora DMSP, Aleksandar Paviæeviæ, kazao je na konferenciji za novinare da æe ta organizacija raditi i na internacionalizaciji malih i srednjih preduzeæa, kao i na edukaciji preduzetnika.
On je kazao da je veæina crnogorskih kompanija u vlasništvu muškaraca, zbog èega je ženskom preduzetništvu u narednom periodu neophodno posvetiti posebnu pažnju.
„Po ugledu na razvijene zemlje i DMSP je poèela izradu Strategije razvoja žesnkog preduzetništva, koja bi trebalo da doprinese stvaranju povoljnijeg poslovnog ambijenta za ukljuèivanje žena u biznis. Strateški dokument biæe završen do kraja godine“, najavio je Paviæeviæ.
On je saopštio da je DMSP od japanske Vlade dobila podršku za implementaciju projekta pod nazivom Uspostavljanje i promocija mentoring sistema u malim i srednjim preduzeæima, koju æe sprovoditi u saradnji sa Agencijom za meðunarodnu saradnju (JICA) iz Japana.
Paviæeviæ je objasnio da je cilj projekta implementaciju modela mentoring usluga i pružanje podrške razvoju i smanjenju broja neuspješnih preduzeæa i preduzetnika. Projekat bi trebalo i da obezbijedi podršku preduzeæima u razvoju.
On je kazao da Evropski centar za informacije i inovacije ima znaèajnu ulogu u internacionalizaciji malog i srednjeg biznisa u Crnoj Gori, kroz pružanje usluga koje pomažu privrednicima u pronalaženju poslovnih partnera i uspostavljanju saradnje.
„Te usluge se odnose i na obezbjeðivanje pristupa informacijama o pravnim aspektima i regulativama EU, informisanje o programima podrške, transferu tehnologija i znanja i inovacijama“, saopštio je Paviæeviæ.
On je dodao da æe direktan pristup bazi stranih preduzeæa, koja su zainteresovana za saradnju sa crnogorskim, kao i programu podrške EU, biti omoguæen preko novog web sajta, èija je izrada u toku.
Paviæeviæ je rekao i da æe se izvozno razvojni program sa Rusijom realizovati u cilju unaprijeðenja kapaciteta preduzeæa da planiraju i razvijaju nastup na ciljnom tržištu. Predviðeno je i da se u naredne dvije godine realizuje projekat Adria Footouring, èiji je cilj pružanje podrške inovativnim preduzeæima u tradicionalnim sektorima, poput turizma, kao i proizvodnje i prerade hrane.
„Podrška æe se pružiti kroz poboljšanje okruženja u kome posluju postojeæa inovativna preduzeæa, a ujedno æe se stvoriti povoljniji uslovi za uspostavljanje novih“, kazao je Paviæeviæ.
On je saopštio da je, u cilju podsticanja kompanija za implementaciju inovativnih aktivnosti, realizovana finansijska podrška kroz takozvane vauèerske šeme za inovativna mala i srednja preuzeæa, gdje je podržano njih 16, a sufinansirane su im usluge poslovnog savjetovanja u iznosu od preko 20 hiljada EUR.
Potpredsjednik Unije poslodavaca Crne Gore (UPCG), Budimir Raièkoviæ, saopoštio je da mala i srednja preduzeæa èine „kièmu“ oporavka i razvoja crnogorske privrede.
„Jedina nam je šansa oporavak i razvoj ekonomije, a stub tog oporavka su mala i srednja preduzeæa u raznim oblastima“, poruèio je Raièkoviæ.
On smatra da država treba, brzo i efikasno, da krene u oporavak ekonomije, jer je kriza uticala na poveæanje broja ugašenih preduzeæa, kao i onih èiji su raèuni u blokadi. Kriza je, prema njegovim rijeèima, doprinijela i smanjenju likvidnosti preduzeæa, a na taj naèin i smanjenju ukupnih privrednih aktivnosti u zemlji.
Raièkoviæ je poruèio da postoji niz aktivnosti koje država preduzima kako bi se poboljšao položaj malih i srednjih preduzeæa.
On, meðutim smatra, da to nije dovoljno da bi se ostvarili rezultati koji bi doprinjeli da se kroz razvoj malih i srednjih preduzeæa poènu rješavati problemi trgovinskog deficita i niske pokrivenosti uvoza izvozom, koja je u prošloj godini pala na ispod 12 odsto.
„DMSP ne može sama da utièe na bolji privredni ambijent, ali u dijelu svojih nadležnosti mora jos snažnije da akcentuje biznis barijere na državnom i lokalnom nivou i zajedno sa drugim državnim institucijama i UPCG radi na njihovom efikasnom eliminisanju“, zakljuèio je Raièkoviæ.
(kraj) jko/nar