Raskid ugovora o rekonstrukciji TE izazvao bi višemilionsku štetu
- Raskid ugovora o rekonstrukciji TE izazvao bi višemilionsku štetu
- Post By urednik
- 17:50, 1 maj, 2022

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Odluka o početku radova na ekološkoj rekonstrukciji Termoelektrane (TE) „Pljevlja“ nije donesena naprečac, daleko od očiju javnosti, nego je usklađena sa činjenicama da je potpisan ugovor, čiji bi raskid izazvao višemilionsku štetu, saopšteno je iz Elektroprivrede (EPCG).
Ekonomski analitičar Dejan Mijović uputio je ranije Agenciji za sprečavanje korupcije prijavu u kojoj se navodi da su menadžment i Odbor direktora EPCG ugrozili javni interes i pričinili veliku materijalnu štetu građanima i tom preduzeću realizacijom projekta ekološke rekonstrukcije TE Pljevlja.
Iz EPCG su kazali da nije prošlo ni pet dana od svečanog početka radova na rekonstrukciji TE „Pljevlja“, a javnost je, kako su naveli, zasuta optužbama koje, na račun rukovodstva te kompanije, iznosi Mijović.
„Te optužbe se, u osnovi, zasnivaju na tezi da je pomenuta investicija finansijski štetna, da je protivna regulativama EU te da je, u krajnjem, beskorisna kada je u pitanju sam nastavak rada TE“, kaže se u reagovanju EPCG.
Iz te kompanije su kazali da ih ne zanima šta je stvarni cilj Mijovića, ali da su odlučili da ukažu na nekoliko bitnih činjenica.
Kako su naveli, odluka o otpočinjanju radova na ekološkoj rekonstrukciji TE „Pljevlja“ nije donesena naprečac, daleko od očiju javnosti, nego je usklađena sa činjenicama da je potpisan ugovor, čiji bi raskid izazvao višemilionsku štetu.
„Da je Agencija prekinula postupak oduzimanja integrisane dozvole i da je Vlada usvojila informaciju u ekološkoj rekonstrukciji, na osnovu koje je definisano da je to projekat od strateškog interesa“, dodaje se u reagovanju EPCG.
Prema njihovim riječima, kada je riječ o energetskoj efikasnosti, vrlo neprijatan utisak ostavljaju netačni podaci kojima barata Mijović.
„Ne znamo niti nas zanima da li se, u slučaju istupa pomenutog gospodina, radi o neznanju ili zloj namjeri, ali je najvažnije da postojeća energetska efikasnost TE „Pljevlja“ nije 27-29 odsto, kako on navodi, nego je, tokom prethodnih godina, bila na oko 34,5 odsto, u 2021. godini je podignuta na 34,8 odsto, a tokom prva četiri mjeseca tekuće godine se kreće oko 35 odsto“, precizirali su iz EPCG.
U toj kompaniji, kako su kazali, smatraju da bi neko ko se predstavlja kao stručnjak za energetska pitanja morao da bude upućen u referentnu dokumentaciju koja se odnosi na najbolje raspoložive tehnike, koje treba primijeniti tokom ovakvih poslova.
„A kojima je jasno naznačeno da donja granica efikasnosti za ovakvu vrstu postrojenja – onih koja su građena prije 1985. godine i imaju snagu ispod 1000 MWth – iznosi 31,5 odsto, a ne 33 odsto“, kaže se u reagovanju.
Konkretno, kako se navodi, TE „Pljevlja“ je počela sa radom 1982. godine, a njena snaga, izražena u toplotnim MW, jeste 540 MWth – da bi se proizvelo 207 MWel predatih u mrežu, dakle osjetno ispod 1000 MWth, „tako da se na nju ne odnosi procenat kojim barata Mijović“.
Iz EPCG su naglasili da TE „Pljevlja“ neće biti ugašena dvije godine, kako navodi Mijović, već će, u završnoj fazi ekološke rekonstrukcije, biti van pogona pet i po mjeseca, pored redovnog remonta.
Iz te kompanijer su kazali da je TE „Pljevlja“ i ove godine ušla u proces privremenog zastoja proizvodnje zbog paniranog remonta, pa će, kako su naveli, tokom tih 65 dana, morati da uvoze električnu energiju, što će, po sadašnjim cijenama, iznositi oko 35 miliona EUR.
„Možete pretpostaviti koliko bismo novca utrošili na uvoz da je, kojim slučajem, TE „Pljevlja“, po nekim popularnim, a nestručnim predlozima, nije radila tokom prethodnih 12 mjeseci. ÄŒinjenica da smo u poziciji da, na osnovu rekordnog neto profita u prvom kvartalu, bez zebnje realizujujemo neophodnu kupovinu, jeste nešto što dugujemo upravo radu TE“, kaže se u reagovanju.
Kako su kazali iz EPCG, Mijović ne ostavlja utisak osobe koja poznaje situaciju ili koja bi bila u stanju da ih upozna sa načinom na koji misli da je moguće za tri do četiri godine izgraditi adekvatno zamjensko postrojenje za TE „Pljevlja“.
„Stručna javnost misli drukčije: za proces tranzicije u tom smislu potrebno je osjetno više vremena, pa nam je, stoga, i cilj da TE „Pljevlja“ radi što duže, kako bismo pripremljeni dočekali trenutak u kome bi se proizvodnja zasnivala na drugim izvorima“, navodi se u reagovanju.
Iz EPCG su kazali da je ta kompanija uveliko ušla u razradu projekata koji se odnose na eksploataciju obnovljivih izvora energije, ali je za tako nešto, prema stručnim procjenama, potrebno više od tri-četiri godine.
Kako su naveli, Mijović je, za čovjeka koji se predstavlja kao ekspert, prilično neupućen i u stanje u državama članicama Evropske unije (EU), kada je riječ o korišćenju TE na ugalj.
Iz EPCG su kazali da je globalna energetska kriza i želja članica EU da što manje zavise od uvoza gasa iz Rusije, motivisala neke članice, među njima i Njemačku, da reaktiviraju proizvodnju električne energije u svojim termoelektranama.
„Kakva će biti dalja budućnost tih objekata, ne možemo znati, ali je, i na ovom primjeru, potvrđeno da gospodin Mijović ili ne prati situaciju u EU ili je, radi postizanja efekta, namjerno prećutkuje“, naveli su iz te kompanije.
Prema njihovim riječima, frapantno je to što Mijović ne zna da ekološka rekonstrukcija ne može da podigne efikasnost, niti se zbog toga izvodi.
„Ona, po definiciji, obara efikasnost, zbog povećanja sopstvene potrošnje elektrane za nova postrojenja. Cilj je samo da se efikasnost ne obori ispod donje definisane granice, a to je za nas 31.5 odsto“, pojasnili su iz EPCG.
Iz te kompanije su poručili da se nadalje neće oglašavati povodom istupa Mijovića, budući da je, kako su naveli, u nizu svojih izjava, pokazao ogromno neznanje kada je riječ o energetskim pitanjima.
(kraj) gop