Razmatrane opcije kako da EU bude manje zavisna od ruskog gasa
- Razmatrane opcije kako da EU bude manje zavisna od ruskog gasa
- Post By urednik
- 08:37, 6 maj, 2014

Brisel, (MINA-BUSINESS) - Evropski zvaniènici razmatrali su u ponedjeljak iza zatvorenih vrata razlièite opcije kako da EU bude manje zavisna od ruskog gasa, ukljuèujuæi i veæu upotrebu ekološki štetnog uglja.
Analitièari kažu da bi rasprava mogla biti kontraproduktivna, jer æe izazvati podjele oko energetske politike izmeðu 28 država èlanica, dok istovremeno ne doprinosi smirivanju napetosti sa Rusijom zbog Ukrajine.
Razgovori u kojima uèestvuje evropski komesar za energiju Guenther Oettinger i tehnièki struènjaci iz zemalja èlanica organizovani su nakon što su tokom vikenda ubijene desetine ljudi u Ukrajini, glavnoj tranzitnoj ruti za izvoz ruskog plina u Evropu.
Na primjeru dnevnog reda sastanka koji je dostupan Reutersu navode se opcije kao što je poveæana upotreba plina iz škriljaca, bolje skladištenje energenata i mjere za smanjenje potražnje, prenosi Hina.
Neimenovani zvaniènik koji je bio na sastanku rekao je da je rasprava bila fokusirana na ostala goriva, pa èak i ugalj koji puno više zagaðuje okolinu od gasa, kao i na veæu energetsku efikasnost.
Razgovori bi trebalo da donesu ideje za samit EU narednog mjeseca, nakon što se svih 28 èlanica u martu dogovorilo da je potrebno osnažiti energetsku sigurnost i zatražilo od Evropske komisije da predloži alternative ruskom plinu.
Veæe sagorijevanje uglja u suprotnosti je sa evropskom politikom smanjenja ispuštanja štetnih gasova u okviru borbe protiv klimatskih promjena.
Neke èlanice EU sa snažnom industrijom vode se, meðutim, sopstvenim interesima i u nekim sluèajevima jaèaju pozicije Rusije, a slabe Ukrajinu.
Austrija se tako prošle sedmice ponovno ukljuèila u projekt gasovoda Južni tok, nakon razgovora u Beèu izmeðu èelnika ruskog energetskog diva Gazproma i austrijske naftne kompanije OMV.
Dogovoreno je da se gasovod usmjeri prema skladištu Maumgarten u Austriji i tako zaobiðe Italija koja je željela da plinovod završi na njenoj teritoriji.
Gasovod bi dopremao gas direktno u Evropu èineæi Ukrajinu potpuno nevažnom. Evropska komisija je objavila da projekt ignoriše pravila Unije pa je zamrzla pregovore o tome kako da se projekt uklopi u evropsko zakonodavstvo.
I dok neke èlanice bilateralno saraðuju s Rusijom, druge pokušavaju da osnaže jedinstvo Unije.
Poljska, koja se granièi sa Ukrajinom, forsira plan o široj evropskoj saradnji u kupovini gasa kao protivtežu ruskoj politici "zavadi pa vladaj".
Meðutim, izvor koji je uèestvovao u razgovorima u ponedjeljak kaže da se Oettinger distancirao od poljskog plana.
(kraj) bvm