Razvoj IT industrije pravi put ka snaženju crnogorske ekonomije
- Razvoj IT industrije pravi put ka snaženju crnogorske ekonomije
- Post By kristina
- 12:18, 2 jul, 2020

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Razvoj IT industrije, koji bi po dugoročnim projekcijama mogao činiti preko deset odsto crnogorskog bruto domaćeg proizvoda (BDP), može biti pravi put ka snaženju crnogorske ekonomije i smanjivanju zavisnosti od turizma, ocijenio je potpredsjednik Crnogorske, Đorđija Kovačević.
On je kazao da je značaj IT industrije kao privredne grane došao do izražaja u izazovnim vremenima uzrokovanim pandemijom koronavirusa.
„O perspektivi IT industrije dovoljno je reći da je za vrijeme koronakrize, uz medicinsku industriju, jedino IT industrija bilježila rast. Podatak da su korisnici online platforme Amazon, za vrijeme pandemije trošili na usluge i proizvode rekordnih 11 hiljada USD u sekundi dovoljno govori o potencijalima IT-a”, naveo je Kovačević u saopštenju.
Svi ti podaci, kako smatra, potvrđuju projekcije da će IT industrija bilježiti stabilan rast i u narednih 20 godina.
On je ukazao da je za uspješnost IT start up-ova u jednoj državi nepohodan dobar geografski položaj, klima i povoljna poreska politika za IT kompanije.
„Crna Gora sa svojim geografskim položajem u srcu Evrope i sa relativno dobrom avio povezanošću preko aerodroma Tivat, Podgorica i Dubrovnik ispunjava geografski kriterijum. Topla mediteranska klima, sa u prosjeku 240 sunčanih dana u godini, čini Crnu Goru povoljnom i u pogledu klimatskog kriterijuma”, rekao je Kovačević.
Prema njegovim riječima, ono što Crnoj Gori trenutno nedostaje je fleksibilna poreska politika za IT kompanije i IT start up-ove koja bi privukla te kompanije i investitore koji u njih ulažu.
Kovačević smatra da Budva ima kapacitete da postane IT centar Crne Gore.
„Budva više nije malo mediteransko mjesto već je postala veliki grad sa izrazito velikim prostornim kapacitetima za stanovanje i poslovanje. Tokom zimskih mjeseci većina smještajnih i poslovnih kapaciteta bude prazno jer Budva zimi skoro da ne živi”, rekao je Kovačević.
On je dodao da, kada bi se dovele IT kompanije koje upošljavaju veliki broj uglavnom mladih ljudi, pa uz to kada bi se i Akademija znanja u Budvi iskoristila kao obrazovni poligon za buduće IT kompanije, sveukupna privreda i život Budve bi se promijenio.
Kovačević je saopštio da Budva ima preduslove za takve uspješne poslovne poduhvate, a ključno pitanje je da donosioci političkih odluka u budvanskoj opštini i njeni građani prepoznaju šansu za grad.
„Ukoliko Budva krene ovim putem, živjela bi punim kapacitetima 12 mjeseci i imala potencijal da postane svjetska IT metropola“, kazao je Kovačević.
On je naveo da je i zvanična državna politika prepoznala potencijale IT industrije, posebno nakon posjete predsjednika Crne Gore, Mila Đukanovića Estoniji koja ima, kako je kazao, najbolji IT plan u Evropi.
„Jedina dobra ekonomska pouka koju je Crna Gora mogla izvući iz ove krize, jeste da je turizam kao privredna grana previše ranjiv i da se u budućnosti mora smanjiti zavisnost crnogorske ekonomije od turizma, koji sada čini 25 odsto ukupnog BDP-a Crne Gore“, precizirao je Kovačević.
On je ukazao da je rješenje upravo u IT industriji.
„Smatram da je upravo razvoj IT industrije, koji po dugoročnim projekcijama može doseći i ići preko deset odsto crnogorskog BDP-a, pravi put ka snaženju crnogorske ekonomije i smanjivanju zavisnosti od turizma“, saopštio je Kovačević.
On je rekao da je sada pravi momenat za poreska rješenja koja bi olakšala poslovanje IT kompanijama.
„S obzirom da je sadašnje učešće IT industrije u crnogorskom BDP-u zanemarljivo i ispod jedan odsto BDP-a, smatram da nema razloga da se odlaže izmjena Zakona o porezima i doprinosima kako bi se ovim kompanijama olakšalo poslovanje“, naveo je Kovačević.
On je objasnio da bi fleksibilnija poreska politika značajno doprinijela porastu broja IT kompanija i njihovih prihoda.
„Porezi i dopronosi od slabašnih samoniklih crnogorskih IT kompanija i porezi na prihode istih koji su zanemarljivi, budžetu ne doprinose značajno, dok bi fleksibilnija poreska rješenja značajno doprinijela dolasku i porastu broja IT kompanija i IT start up-ova, kao i sveukupnih prihoda od ove industrije“, naveo je Kovačević.
On je dodao da je važno iskoristiti momenat nakon Brexita i privući brojne svjetske IT kompanije kojima više nije isplativo da posluju u Britaniji.
„Veoma je važno iskoristiti taj trenutak i privući brojne svjetske kompanije, kojima nakon izlaska Britanije iz tržišne i carinske unije sa Evropskom unijom (EU), neće više biti isplativo da posluju u Britaniji. Već su brojne svjetske kompanije iz drugih privrednih grana napustile Britaniju i pronašli druga utočišta, dok IT kompanije i dalje nijesu dominantno počele emigraciju”, objasnio je Kovačević.
On smatra da, ukoliko bi se te kompanije uspjele animirati, Crna Gora bi dobila potpuno novu dimenziju svog poslovanja i načina života.
Kovačević je apelovao na mlade ljude iz Crne Gore i na one koji su iz nje zbog loše perspektive otišli, da razmisle o toj ideji koja je, kako je ocijenio, sigurno budućnost Crne Gore.
„Budva kao IT grad će biti dio predizborne kampanje Crnogorske, a u kampanji ćemo detaljno razraditi sve aspekte ove priče“, zaključio je Kovačević.
(kraj) bvj/jlb