Realni rast BDP-a u ovoj godini tri odsto
- Realni rast BDP-a u ovoj godini tri odsto
- Post By urednik
- 12:11, 5 februar, 2018

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Crnogorski bruto domaći proizvod (BDP) bi u ovoj godini, prema projekcijama Instituta za strateške studije i projekcije (ISSP), na bazi makroekonomskog modela trebalo da ostvari realni rast od tri odsto.
“Nešto niža stopa rasta BDP-a u ovoj u odnosu na prošlu godinu će biti posljedica nešto nižeg doprinosa državne potrošnje, koja će ostvariti negativnu stopu, ali i potrošnje stanovništva, koja će rasti, ali po nešto nižoj stopi u odnosu na prošlu godinu”, navodi se u saopštenju ISSP-a.
Iz ISSP-a su kazali da će nešto niža stopa rasta potrošnje stanovništva biti posljedica manjeg raspoloživog dohotka usljed povećanja poreza na dodatu vijednost (PDV), ali i projektovane inflacije koja će biti na nešto većem nivou u odnosu na prošlu godinu.
“Kao i tokom prošle godine, rast će u najvećoj mjeri biti podstaknut investicionom potrošnjom, koja će u ovoj godini rasti po stopi od sedam odsto, uprkos činjenici da je u prošloj godini ostvaren veoma visok rast investicija”, navodi se u saopštenju.
Investiciona potrošnja će se, kako su dodali iz ISSP-a, i dalje bazirati na nastavku izgradnje prve dionice autoputa Bar-Boljare.
“Pored investicija u autoput, očekuje se da će se nastaviti strana ulaganja u turističku infrastrukturu, imajući u vidu činjenicu da je sektor turizma onaj koji je i do sad značajno doprinosio BDP-u”, objasnili su iz ISSP-a.
Pored bruto investicija, značajan doprinos rastu BDP-a u ovoj godini daće i spoljna trgovina.
Kad su u pitanju spoljnotrgovinski odnosi, iz ISSP-a su saopštili da će planirana dinamika izgradnje autoputa uticati na nešto veću stopu uvoza u ovoj godini, što će se odraziti na veći ukupan uvoz robe i usluga.
“Pored uvoza iniciranog investicijama taj rast će biti posljedica i visokog uvoza hrane, nafte i transportnih uređaja. Crnogorska ekonomija je, nakon duže vremena, ostvarila pozitivnu stopu rasta kad je u pitanju izvoz roba, a očekuje se da će se takva pozitivna kretanja nastaviti i u ovoj godini”, rekli su iz ISSP-a.
Uz snažan sektor turizma i izvoz usluga, rast ukupnog izvoza je projektovan na deset odsto u ovoj godini.
“Očekuje se dalji priliv stranih direktnih investicija, što če dodatno stimulativno uticati na ekonomske performanse zemlje”, ocijenili su iz ISSP-a.
Iz ISSP-a su kazali da je crnogorska ekonomija nastavila sa visokim rastom u trećem kvartalu prošle godine.
“Nakon realnog rasta iz prvog polugodišta od 4,2 odsto, BDP Crne Gore je u trećem kvartalu rastao po realnoj stopi od 4,7 odsto i iznosio je 1,39 milijardi EUR, dok je u istom periodu 2016. godine iznosio 1,29 milijardi EUR”, precizira se u saopštenju.
Najveće učešće u BDP u trećem kvartalu je činila finalna potrošnja, 73 odsto, od čega se na ličnu potrošnju odnosilo 59 odsto, dok je državna iznosila skoro 14 odsto.
“Bruto investicije u osnovna sredstva su takođe imale značajan udio u strukturi BDP-a i činile su preko 18 odsto, dok je doprinos salda izvoza i uvoza bio 13,5 odsto”, dodaje se u saopštenju.
Projektovani rast BDP za prošlu godinu, kako su naveli iz ISSP-a, ne odstupa značajnije od prethodnih projekcija tako da se očekuje realni rast od četiri odsto.
Osnovni faktori rasta BDP u prošloj godini su razvoj energetske i transportne infrastrukture i razvoj turizma.
“Očekuje se da će investiciona aktivnost značajno uticati na rast BDP u prošloj godini, ali se očekuje i značajan doprinos izvoza. Promjenljiva kretanja u investicijama po kvartalima su se odrazila na ukupan uvoz, odnosno njegovo smanjeno učešće u strukturi BDP-a”, navodi se u saopštenju.
Iz ISSP-a su dodali da je u prva tri kvartala prošle godine došlo do rasta ukupnog izvoza od 3,1 odsto u odnosu na isti period 2016. godine, što je posljedica povećanog izvoza usluga.
Struktura izvezene robe pokazuje da se najviše izvozi aluminijum i aluminijumski proizvodi i mineralna goriva.
“Pored investicija i spoljne trgovine, značajan uticaj na rast BDP-a u prošloj godini ima i potrošnja stanovništva koja je u trećem kvartalu rasla po stopi od 5,9 odsto u odnosu na isti period 2016. godine”, rekli su iz ISSP-a.
Iz ISSP-a su naveli i da je u prošloj godini značajna bila potrošnja države koja je prva tri kvartala realno porasla devet odsto.
(kraj) jlb/sam