Saglasni u ocjeni da Parlament kontroliše Vladu
- Saglasni u ocjeni da Parlament kontroliše Vladu
- Post By drazenv
- 13:08, 11 mart, 2013

Podgorica, (MINA) – Poslanici Socijalistièke narodne partije (SNP) i Pozivne Crne Gore Vasilije Laloševiæ i Zoran Miljaniæ ocijenili su da bi saglasnost Skupštine trebalo da bude neophodna prilikom upuæivanja u mirovne misije pripadnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u državnoj upravi.
Institut alternativa je zatražio zakonske izmjene kako bi saglasnost Skupštine bila neophodna prilikom upuæivanja u mirovne misije pripadnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u državnoj upravi.
Laloševiæ smatra da je kvalitetan i uspješan parlamentarni nadzor nad Sektorom odbrane i bezbjednosti osnovni preduslov da državu, njene organe i institucije graðani shvate kao njihov servis, a ne kao vlast nad njima u bilo kom pogledu.
»Oèekujem da æemo vrlo brzo u Skupštini Crne Gore imati i nadzor nad slanjem pripadnika policije i drugih pripadnika civilne zaštite u mirovne misije i druge aktivnosti u inostranstvu«, kazao je Laloševiæ agenciji MINA.
On je podsjetio da pitanje nadzora nad uèešæem pripadnika Vojske Crne Gore (VCG) u mirovnim misijama u vezi sa odobrenjem za slanje novih trupa i ostvarivanja uvida u dosadašnje aktivnosti, predstavlja posebnu važnu nadležnost Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine.
Prema Laloševiæevim rijeèima, Odbor za bezbjednost i odbranu je proteklih godina bio upoznat sa tokom i karakterom priprema obuka opremanja i angažovanja VCG u meðunarodnim misijama.
On je naveo da prema Zakonu o parlamentarnom nadzoru u oblasti bezbjednosti i odbrane, Odbor za bezbjednost i odbranu je trebao da razmatra i izvještaje o uèešæu pripadnika civilne zaštite, policije, zaposlenih u organima državne uprave u mirovnim misijama i drugim aktivnostima u inostranstvu.
Laloševiæ je kazao da Odbor za bezbjednost i odbranu nije bio izvještavan u sluèaju policijske misije na Kipru, a da je to, kako je naveo bila obaveza iz Zakona o parlamentarnom nadzoru.
Laloševiæ smatra da da u tom smislu treba napraviti pomak i ostavriti i nadzor.
»Odbor je iz tog procesa upuæivanja pripadnika civilne zaštite bio u neku ruku iskljuèen jer je Zakon o upotrebi jedinica Vojske Crne Gore u meðunarodnim snagama Vlada ta koja odluèuje o uèešæu pripadnika civilne zaštite«, rekao je Laloševiæ.
On je naveo da je to riješenje iz zakona je bilo usvojeno 2008. godine, prije Zakona o parlamentarnom nadzoru, i tada je bila data iskljuèiva moguænost izvršnoj vlasti da ona odluèuje o tom pitanju.
Miljaniæ je saglasan da Skupština treba da ima nadzor prilikom upuæivanja u mirovne misije pripadnika civilne zaštite, policije i zaposlenih u državnoj upravi.
»Kontrolna funkcija Skupštine u ovom dijelu mora da postoji jer je na taj naèin izvršnoj vlasti dato iskljuèivo i neogranièeno ovlašæenje da odluèuje o tom važnom pitanju«, kazao je Miljaniæ agenciji MINA.
On smatra da Odbor za bezbjednost i odbranu treba da je u potpunosti ukljuèen u sva pitanja slanja zaposlenih u državnoj upravi u mirovne misije, i da preporuèi Skupštini odluku o takvim pitanjima.
Miljaniæ je naveo da Vlada, sem u sluèaju slanja pripadnika Vojske Crne Gore u ISAF misiju u Avganistanu, nije konsultovala niti izvještavala Skupštinu o slanju drugih pripadnika u mirovne misije.
»Takvi postupci Vlade umanjuju znaèaj Skupštine Crne Gore i njenih radnih tijela, te marginalizuju rad Odbora za bezbjednost i odbranu«, rekao je Miljaniæ.
On smatra da je "prilièno neprimjereno" da se uloga Skupštine kao krovne demokratske institucije potpuno zanemaruje kada su ove važne odluke u pitanju.
»Naprotiv, trebalo bi pojaèati ulogu Skupštine i na taj naèin poveæati transparentnost samog procesa. Nije važno o kakvoj se strukturi mirovne misije radi, poslanici kao legitimni predstavnici naroda zaslužuju da o svemu budu upoznati«, kazao je Miljaniæ.
(kraj) teo/žug