Salford izazavao vještaèku nestašicu
- Salford izazavao vještaèku nestašicu
- Post By urednik
- 15:20, 8 avgust, 2010

Beograd, (MINA-BUSINESS) - Nestašicu mlijeka u Srbiji izazvala je kompanija Imlek koja posluje u okviru Salford grupe, saopštio je srpski ministar poljoprivrede, Saša Dragin.
On je za B92 rekao da Salford stvara vještaèku nestašicu i da je monopolista.
S druge strane, Imlek je za nestašicu, kao glavnog krivca, prozvao državu navodeæi da su subvencije koje Ministarstvo daje proizvoðaèima male i neredovne.
Pitanje ko je kriv za nestašicu mlijeka se kao vruæ krompir prebacuje izmeðu proizvoðaèa, najveæeg otkupljivaèa i Ministarstva za poljoprivredu.
Da Salford ima monopolski položaj i da ga zloupotrebljava, napisala je u svom prvom izvještaju iz 2006. godine Agencija za zaštitu konkurencije. Agencija je tada utvrdila da Salford primenjuje nepravedne i netransparentne uslove.
"Komisija se tada nije bavila visinom, odnosno otkupnom cijenom sirovog mlijeka, zato što cijene nijesu u njenoj nadležnosti. Ona je samo naložila da se naèin obraèunavanja cijene mlijeka uèini transparentnim, tako da bi poljoprivredni proizvoðaè u svakom trenutku mogao da zna koja je to cijena koju æe on dobiti“, objašnjava predsjednik Agencije za zaštitu konkurencije, Dijana Bajaloviæ Markoviæ.
To rješenje je, kako je dodala, u postupku po tužbi pred Vrhovnim sudom poništeno i nakon toga je poèetkom 2008. godine donijeto novo kojim je takoðe konstatovano da postoji zloupotreba kod kompanija u sastavu Salforda.
»To rješenje je ponovo u postupku sada pred Upravnim sudom«, kaže Bajaloviæ Markoviæ.
Da li sada Salford ima monopolski položaj, u Agenciji ne mogu da kažu. Istina je da se od 2008. godine vlasnièka struktura nije mnogo mijenjala.
Na poziv ministra da se Agencija pozabavi Salfordom, Bajaloviæ Markoviæ odgovara da æe biti razmotrena moguænost nove analize tog tržišta.
»To ne može da se okonèa za dva dana, mora da se prati to tržište nekoliko mjeseci da bi se vidjelo šta se dešava«, rekla je Bajaloviæ Markoviæ.
Mali proizvoðaèi mlijeka nemaju puno prostora da se bore za veæu cijenu.
Generalni direktor PKB-a, Milan Veljoviæ, kazao je da æe ta kompanija, ukoliko Imlek ne prihvati novi ugovor o otkupnoj cijeni mlijeka, otvoriti sopstvenu mljekaru.
"Ukoliko Imlek ne prihvati ono što smo predložili, PKB ima podršku gradonaèelnika da uðe u investiciju otvaranja sopstvene mljekare", saopštio je Veljoviæ.
PKB, kao najveæi proizvoðaè mlijeka u Srbiji, Imleku prosjeèno dnevno isporuèi 172 hiljada litara mlijeka.
Veljoviæ je objasnio da su odmah pošto je Grad Beograd preuzeo PKB zapoèeli pregovori sa Imlekom, sa zahtjevom da se otkupna cijena poveæa sa 0,26 na 0,28 EUR, dodajuæi da je ugovorom preciziran i mehanizam korekcije cijena u sluèaju promjene uslova poslovanja na tržištu.
"Prije sedam dana poslali smo predlog novog ugovora Imleku i èekamo njihov zvanièan odgovor", rekao je Veljoviæ.
On je dodao da je taèna informacija koju su dali predstavnici Imleka o subvencijama koje proizvoðaèi mlijeka dobijaju od svojih država.
Te subvencije se, prema njegovim rijeèima, kreæu od 11 eurocenti u Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori, do 12 eurocenti u Hrvatskoj.
"U Srbiji država daje subveniciju od 1,5 dinara, odnosno 1,4 eurocenta, ali ne za svo mlijeko koje PKB proizvede nego samo za tri miliona litara po kvartalu", objasnio je Veljoviæ.
Pošto PKB kvartalno proizvodi preko 15 miliona litara, to, kako je dodao, znaèi da je realna subvencija koju PKB dobija po litri isporuèenog mlijeka manja od 0,25 eurocenti, što je skoro 50 puta manje nego što dobijaju proizvoðaèi mlijeka u susjednim zemljama.
(kraj) bvm