Simoviæ: Tumaèenja Ugovora izvuèena iz konteksta
- Simoviæ: Tumaèenja Ugovora izvuèena iz konteksta
- Post By urednik
- 19:35, 11 decembar, 2014

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Tumaèenja odredbi Ugovora o prodaji Kraljièine plaže, koje se posljednjih dana objavljuju u pojedinim medijima, u najmanju ruku su izvuèena iz konteksta Ugovora kao pravne cjeline, tvrdi predsjednik Tenderske komisije, Dragan Simoviæ.
On je, povodom tvrdnje da se Ugovorom „daje kupcu pravo da piše propise“, naglasio da shodno Ugovoru kupac ima pravo i obavezu, a ne nadležnost, da uvodi pravila za podruèje na kojem æe razvijati investiciju, koja obuhvata lokaciju i zonu morskog dobra.
To, kako je naveo, znaèi da su Ugovorom precizno definisana prava i obaveze ugovornih strana.
„Povodom više puta ponovljene tvrdnje da se odredbama Ugovora Crna Gora u potpunosti odrièe prava upravljanja dijelom svoje teritorije, odnosno da se Ugovorom uvodi ekstrateritorijalnost, neophodno je naglasiti da se ektrateritorijalnost u meðunarodnom pravu ustanovljava meðunarodnim ugovorima“, kazao je Simoviæ.
U ovom sluèaju, tvrdi on, ne postoji namjera ni jedne ugovorne strane da se navedeni prostor izuzme od jurisdikcije Crne Gore, niti je odredba takve sadržine dio Ugovora, bez obzira na metod tumaèenja i interpretacije u medijima.
„Takoðe, odredbama Ugovora Vlada nije garantovala da neæe usvajati ili mijenjati zakone i propise èija primjena može ugroziti investitora i njegove interese“, kazao je Simoviæ.
Prema njegovim rijeèima, postoji obaveza podržavanja projekta, koja predstavlja osiguranje kupca da se u buduænosti projekat razvija kako je i planirano, kao Klub hotel rizort, što je bio najznaèajniji zahtjev investitora saopšten na poèetku pregovora.
„Kao što je i definisano, ova odredba predstavlja ugovornu obavezu i ni na koji naèin ne ogranièava prava niti nadležnosti državnih organa, veæ ona samo osigurava kupca, odnosno, daje mu pravo da Ugovor raskine ukoliko bi odreðenim propisom bilo ukinuto ili derogirano pravo kupca da razvija i upravlja Klub hotel rizortom“, precizirao je Simoviæ.
Komentarišuæi izjave da se Ugovorom zemljište i akvatorijum izuzimaju iz režima zaštite obaveza je koju je Crna Gora preuzela potpisivanjem meðunarodnih sporazuma, kao što su Barselonska i ostale konvencije kojima se štiti priobalje, on je kazao da su „u najmanju ruku neistinite i ukazuje na nepoznavanje i zlonamjerno interpretiranje sadržine Ugovora“.
Simoviæ je podsjetio i na tvrdnje da su se Vlada i opštine Budva i Bar obavezale da usvoje takve urbanistièke planove koji æe u potpunosti odgovarati projektima i zahtjevima investitora.
On je podsjetio da su u vrijeme raspisivanja Javnog poziva za to podruèje donijeti planovi višeg reda, i da su predmetni lokaliteti su kroz Prostorni plan opštine Budva i Generalno urbanistièki plan opštine Bar, opredijeljeni za razvoj turizma visoke kategorije, odnosno za namjene turistièko stanovanje i izgradnju turistièkog kompleksa visoke kategorije.
Simonoviæ je kazao da su, prije sprovoðenja tenderskog postupka, bili izraðeni Nacrti detaljnih planskih dokumenata – Urbanistièki projekat Dubovica (opština Bar) I Lokalna studija lokacije Dubovica I – opština Budva, kao i Nacrti Izvještaja o strateškoj procjeni uticaja za oba planska dokumenta.
„U objavljenom Javnom pozivu i Instrukcijama za ponuðaèa, kao sastavnim dijelom tenderske dokumentacije, Tenderska komisije je pozvala ponuðaèe da u skladu sa prostorno-planskom dokumentacijom dostave ponude, za izgradnju turistièkog kompleksa mješovite namjene visoke klase i najvišeg kvaliteta koji bi ukljuèivao: hotelske i objekte za odmor, stambene vile i apartmane, plažne sadržaje i usluge, kao i privezište za jahte“, rekao je Simoviæ.
Od ponuðaèa je, kako je naveo, zahtijevano da prilikom pripreme ponuda koristi najsavremenije meðunarordne standarde i stilove u arhitekturi, projektovanju i tehnologiji ,koji su u skladu sa prirodnim okruženjem, pri èemu se èuva moguænost za sadašnje i buduæe generacije da uživaju u ovom okruženju i raznovrsnosti njegove flore i faune.
„To znaèi da nije investitor zahtijevao, niti definisao parametre u planskim dokumentima, kako se ovih dana može èuti u nekim tumaèenjima, veæ je ponudu, poslovni plan, investicioni program i druga neophodna dokumenta prilagodio uslovima definisanim u tenderu i planskim dokumentima u koja je imao uvid“, kazao je Simoviæ.
Prem,a njegovim rijeèima, detaljni planski dokumenti su u fazi izrade „i naravno da je investitor upoznat sa njihovom sadržinom, imajuæi u vidu da je tu moguænost imala cjelokupna javnost jer je javna rasprava za oba planska dokumenta održana, u skladu sa zakonom – javno i transparentno“.
Simoviæ tvrdi da ne postoje nezakonitosti u do sada sprovedenom postupku izrade planskih dokumenata.
„Kao ni smetnje da se investitor upozna sa njihovom sadržinom, da da komentare i sugestije na planove, i da se ona uvaže, imajuæi u vidu da æe ih realizovati, u skladu sa zakonom“, precizirao je on.
Simoviæ je, komentarišuæi navode da se prava investitora ne vezuju samo za lokaciju veæ i na širi prostor, odnosno da se na bilo kojem zemjištu na udaljenosti od kilometar od granica lokacije ne postoji dozvola za kamenolome, rudnike ili iskopavanja minerala ili drugih projekata koji bi mogli negativno da utièu na sposobnost kupca da realizuje projekat, kazao da su to zaštitne odredbe uobièajene u ugovorima te vrste. Nije prihvatljivo razvijati ekskluzivni turistièki rizort u èijoj su neposrednoj blizini kamenolomi ili rudnici.
On je podsjetio i da je Zakonom o turizmu i podzakonskim aktima predviðena moguænost izgradnje i poslovanja ugostiteljskog objekta koji usluge pruža samo odreðenoj grupi gostiju - èlanovima kluba.
„Èlanstvo u klubu je dostupno svima pod jednakim uslovima, a uslove za pristup èlanova kluba propisuje vlasnik Klub hotel rizorta, u skladu sa zakonom, ovim Ugovorom i uz primjenu najboljih meðunarodnih praksi. Nijedna osoba nije diskriminisana u odnosu na pravo da bude èlan kluba, jer je ponavljam, to pravo dostupno svima pod jednakim uslovima“, Naveo je Simoviæ.
Komentarišuæi ocjene da je Ugovor „konstrukcija“ ili „skalamerija“, on je Simoviæ je kazao da je njegov naziv - Ugovor o kupoprodaji sa investicionim ulaganjem.
„Èitav pravni posao se odnosi na kupoprodaju zemljišta u svojini opština Budva i Bar, dugoroèni zakup zone morskog dobra i komunalno opremanje lokacije do granica lokacije što je obaveza opština Budva i Bar, dok je izgradnja infrastrukture na lokaciji obaveza investitora“, kazao je Simoviæ.
Predmet Ugovora su, kako je naveo, kupoprodaja budvanskog zemljišta i barskog zemljišta i uslovi za razvoj i izgradnju lokacije i zone morskog dobra, dok su Ugovor o dugoroènom zakupu morskog dobra, Ugovor o komunalnom opremanju i drugi relevantni ugovori od centralnog znaèaja za uspješnu realizaciju Projekta.
Simoviæ je rekao da je Tenderska komisija pozvala renomirane domaæe i meðunarodne investitore, sa finansijskim kredibilitetom i iskustvom u projektovanju, gradnji i poslovanju velikim i složenim turistièkim kompleksima, na podnošenje ponuda za razvijanje lokaliteta „Kraljièina plaža“ kao ekskluzivnog turistièkog kompleksa.
Cilj je, kako je naveo, izgraditi turistièki kompleks mješovite namjene visoke klase i najvišeg kvaliteta koji bi ukljuèivao hotelske i objekte za odmor, stambene vile i apartmane, plažne sadržaje i usluge i privezište za jahte.
O svim pitanjima su, kazao je Simoviæ, voðeni pregovori sa renomiranim pravnim timom investitora, sa dužnom pažnjom èlanova Tenderske komisije i nadležnih opštinskih i državnih organa, a sve sa ciljem izgradnje turistièkog kompleksa koji æe dugoroèno donijeti korist opštinama i državi.
„Namjera ugovornih strana jeste realizacija investicije koja æe, s jedne strane, investitoru omoguæiti raspolaganje prestižnim rizortom visoke klase, a opštinama i državi valorizaciju prostora i znaèajne dugoroène ekonomske benefite“, naglasio je Simoviæ i poruèio da ovim saopštenjem zakljuèujem polemiku na tu temu jer, kako je naveo, smatra da su sve eventualne nejasnoæe koje se odnose na predmetni ugovor razjašnjene.
(kraj) gop