Sindikat za što hitniju nižu stopu
- Sindikat za što hitniju nižu stopu
- Post By biljanam
- 10:13, 21 jul, 2006

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Savez sindikata Crne Gore (SSCG) podržao je danas uvoðenje proporcionalne poreske stope na dohodak graðana i založio se za preispitivanje predložene dinamike njenog smanjenja, kao i da ono ide u korist zarada zaposlenih, a ne poslodavca.
Potpredsjednik SSCG Veselin Ivanoviæ ocijenio je da bi se efekti Vladinog predloga o smanjenju stope ovog poreza sa sadašnjih 15, 19 i 23 odsto znaèajnije osjetili tek 2009. godine, kada bi ona trebalo da iznosi 12 odsto, a potpuno 2010, za koju je planiran procenat poreskog opetreæenja od devet odsto.
U naredne dvije godine Vlada namjerava da progresivne stope pretvori u proporcionalnu od 15 odsto, što za Ivanoviæa predstavlja »neku vrstu prelaznog perioda sa sitnim benefitima za zaposlene«.
U SSCG smatraju da inicijativa Montenegro biznis alijanse, koja podržava promjenu sistema oporezivanja, ali ne i da njen efekat ide u korist zarada zaposlenih, nije u skladu sa ranije usvojenim rješenjima po kojima je osnova za obraèun poreza ugovorena bruto plata.
SSCG je izraèunao da na prosjeènu platu u Crnoj Gori od 245 EUR optereæenje poslodavca iznosi 81 odsto, a porez na zaradu 52 EUR. Uz stopu od devet odsto iznosio bi 27 EUR i zarada zaposlenog bi onda bila poveæana za 25 EUR, a ukupno poresko optereæenje bi bilo jednako prethodnom u apsolutnom iznosu, ali bi relativno palo na 64 odsto.
Prema toj raèunici, ukoliko bi poslodavac bio rastereæen za tih 25 EUR, zarada zaposlenog bi ostala ista, a poresko optereæenje firme bi iznosilo oko 71 odsto bruto plate.
»Usvajanje predloga Ministarstva finansija uz korekciju rokova, jer je 2010. godina ipak predaleko, koje ide u korist rasta zarada zaposlenih je u i najboljem interesu poslodavaca, jer treba razmišljati o novim radnim mjestima. U tom sluèaju æemo se svi složiti da je bolje da prosjeèna plata umjesto sadašnjih 81 odsto bude opetreæena sa 64, nego sa 71 odsto, što bi takoðe imalo odjeka i kod ino-investitora«, oèekuje Ivanoviæ.
(kraj) anf/bvm