
Podgorica, (MINA) – Demokratska partija socijalista oèekuje da æe sjutra biti formirana nova crnogorska vlada, izjavio je èlan Predsjedništva te partije Igor Lukšiæ.
»Ostalo je još da organi Socijaldemokratske partije utvrde njihove kandidate za ministre i daju saglasnost na program rada buduæe vlade«, kazao je Lukšiæ u intervjuu agenciji MINA.
On je najavio da æe mandatar Milo Ðukanoviæ sjutra upoznati javnost sa kadrovskim rješenjima, kada æe sastav svog kabineta predložiti parlamentu, shodno dogovoru sa koalicionim partnerima.
MINA: Kada æe parlamenti usvojiti ustavnu povelju?
LUKŠIÆ: Naš dio delegacije u Potkomisiji i Komisiji spreman je da danas završi rad na povelji i zakonu o njenom sprovoðenju i uputi ga parlamentu u najkraæem moguæem roku. Planirano je da se ta dva dokumenta u utorak usvoje u Skupštini Crne Gore.
Kako sam èuo, sjednica Skupštine Srbije na kojoj treba da se raspravlja o povelji i zajkonu o njenom sprovoðenju, zakazana je za sjutra u 12 sati.
To znaèi da preostaje da se ta dva dokumenta usvoje, odnosno proglase u sva tri parlamenta nakon praznika.
MINA: Koliko je ko unio komprormisa u tekst zakona o sprovoðenju ustavne povelje?
LUKŠIÆ: Potkomisija je nekoliko dana radila na tekstu nacrta zakona o sprovoðenju povelje, pri èemu smo najviše vremena potrošili na diskusiju o tome ko treba da nastavi da obavlja poslove fiskalnog agenta i komunikaciju sa meðunarodnim finansijskim organizacijama. To je bilo kljuèno pitanje i mislim da smo došli do rješenja prihvatljivog za sve.
Tim rješenjem se ne dovodi u pitanje monetarna suverenost, koju je Crna Gora verifikovala beogradskim Sporazumom i ustavnom poveljom. Komunikaciju sa meðunarodnim finansijskim organizacijama, ukljuèujuæi i Meðunarodni monetarni fond, u prelaznom periodu æe obavljati Savezno ministarstvo za ekonomske odnose, jer æe ono, prema povelji, nastaviti djelatnost kao ministarstvo za meðunarodne ekonomske odnose državne zajednice Srbije i Crne Gore.
To æe ministarstvo raditi uz saglasnost ministarstava finansija, odnosno nadležnih institucija država èlanica. Pri tome æe tehnièki dio posla i struèna komunikacija ostati u nadležnosti službi koje su to i do sada radile. Ovim rješenjem smo uvažili politièku i ekonomsku realnost.
MINA: Kada æe crnogorski ustav biti usklaðen sa poveljom?
LUKŠIÆ: To je nova ustavna faza implementacije beogradskog Sporazuma, kojom æemo se baviti naredne godine. U Veneciji, gdje sam nedavno bio, saznao sam da je Venecijanska komisija raspoložena da nam pomogne da što prije promijenimo naš ustav.
Taj posao nas, prema zakonu, oèekuje u narednih pola godine. Mislim da æemo uspjeti da oko toga postignemo saglasnost i da æe to biti lakši dio posla.
MINA: Da li æe za usklaðivanje Ustava sa poveljom biti potreban referendum i saglasnost dvotreæinske veæine u parlamentu?
LUKŠIÆ: Tu postoje dileme, koje treba da razriješe pravni stuènjaci. Postoji moguænost da naš ustav prilagodimo povelji odgovarajuæim amandmanima.
S druge strane, postoji pitanje politièko-pravne prirode, vezano za kontinuitet, koje izaziva dilemu na koji naèin treba Ustav uskladiti sa poveljom.
Najelegantnije rješenje bi bilo da se politièke partije u Crnoj Gori slože da se to usklaðivanje uradi preko amandmana, koje bi usvojio parlament.
MINA: Ko æe crnogorskim kadrovima, koji se pokažu prekobrojnim u Beogradu, plaæati prinadležnosti na koje, po zakonu imaju pravo?
LUKŠIÆ: Postoji nekoliko naèina za rješavanje toga pitanja. Najrealniji je da se ostavi odreðeni vremenski rok, u kome bi skupština državne zajednice Srbije i Crne Gore donijela odgovorajuæi zakon.
Bilo bi pretenciozno oèekivati od devet èlanova Potkomisije, odnosno 27 ljudi iz Ustavne komisije, koji ipak nijesu struènjaci iz te oblasti, da u detalje razrade tu kompleksnu materiju.
(kraj) jrb