Smanjenje budžeta moglo bi ogranièiti edukaciju kadra
- Smanjenje budžeta moglo bi ogranièiti edukaciju kadra
- Post By urednik
- 14:52, 6 februar, 2011

Podgorica, (MINA) – Planirano smanjenje budžeta Klinièkog centra Crne Gore (KCCG) za ovu godinu, moglo bi se odraziti na edukaciju kadra, za koju je potrebno manje od 500 hiljada EUR, ocijenila je direktor te ustanove Olivera Miljanoviæ.
Miljanoviæ je podsjetila da je ovogodišnji budžet za zdravstvo umanjen za pet odsto, što znaèi da æe biti smanjen i KCCG. U Fondu zdravstva se, kako je kazala, rasporeðuje novac za sve javne zdravstvene ustanove za ovu godinu.
“Dalje umanjenje Budžeta KCCG koje oèekujemo za 2011. godinu moglo bi ogranièiti realizaciju edukacije kadra u tekuæoj godini, za koju je potrebno nešto manje od 500 hiljada EUR”, rekla je Miljanoviæ agenciji MINA.
Prema njenim rijeèima, KC posebnu pažnju posveæuje struènom i akademskom obrazovanju zaposlenih.
“U KC danas radi 365 ljekara, 42 doktora medicinskih nauka, 49 magistra medicinskih nauka, deset ljekara sa zvanjem primarijus, 30 profesora i docenata na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore”, navela je Miljanoviæ.
Ona je dodala da specijalistièku edukaciju u KC obavlja preko 100 specijalizanata iz svih zdravstvenih ustanova u Crnoj Gori, po mentorskom principu koji obezbjeðuje struèni specijalistièki kadar te ustanove.
Miljanoviæ smatra da su u toj zdravstvenoj ustanovi, i pored ogranièenih finasijskih sredstava, uspjeli da održe kontinuitet u kratkoroènim edukacijama u inostranstvu.
Miljanoviæ je, komentarišuæi raniji zahtjev Sindikata KC da se zdravstvenim radnicima plate vrate na nivo iz decembra 2009. godine, ili æe u suprotnom morati da preduzmu radikalnije mjere, navela da ta organizacija KC-u nije uputila takav zahtjev.
“Naèin finansiranja rada KC skoro u cjelosti se vrši preko Fonda za zdravstveno osiguranje, ukljuèujuæi i plate. Iz navedenog jasno proizilazi da nema zakonskih moguænosti da se na nivou KC mijenja visina zarada izvan granica Granskog kolektivnog ugovora za oblast zdravstva i socijalne zaštite”, rekla je Miljanoviæ.
Ona je ocijenila da je štrajk legalan naèin kojim zaposleni mogu štititi svoje profesionalne i ekonomske interese, ukoliko se organizuje i sprovodi u skladu sa Zakonom o štrajku i podzakonskim aktima koja ureðuju minimalni proces rada koji se mora obezbijediti u toku štrajka.
“Buduæi da skoro tri æetvrtvrtine zaposlenih u našoj ustanovi èine zdravstveni radnici, vjerujem da su u potpunosti svjesni ukupnih rizika koje ovaj metod sindikalnog djelovanja nosi i da postoji dovoljno prostora za druge, manje radikalne vidove sindilkalnih aktivnosti”, ocijenila je Miljanoviæ.
U KC-u æe, kako je rekla, ukoliko do štrajka doðe, preduzeti sve raspoložive mjere u skladu sa Zakonom i obezbijediti minimum procesa rada u cilju zaštite života i zdravlja ljudi.
“Položaj zaposlenih u KC u pogledu zarada sigurno nije zadovoljavajuæi, kao što to nije ni u ostalim oblastima javnog sektora. Poslovodstvo se u proteklom periodu trudilo da u granicama zakona i Kolektivnog ugovora naðe naèina i sredstva da se taj položaj maksimalno olakša”, dodala je Miljanoviæ.
Ona je kazala da bi menadžment i zaposleni KC nesumnjivo bili zadovoljni u sluèaju da zarade adekvatno valorizuju rad u ustanovi.
“Ali moramo biti svjesni èinjenice da to nije pitanje samo jedne ustanove, pa èak ni samo jedne djelatnosti, nego da se svaka promjena mora sagledavati u okviru èitavog sistema”, rekla je Miljanoviæ.
Sa druge strane, smatra ona, poveæanje zarada mora proizaæi iz poveæanja produktivnosti rada i realnih ušteda.
“U kom pravcu je veæ uveliko u toku reforma zdravstvenog sistema u Crnoj Gori, èiji rezultati tek treba da budu vidljivi kako za korisnike zdravstvenih usluga, tako i za zaposlene u zdravstvu”, navela je Miljanoviæ.
(kraj) boj