Smanjenje likvidnosti guši privatni sektor
- Smanjenje likvidnosti guši privatni sektor
- Post By kristina
- 15:05, 5 januar, 2013

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Stagnacija stranih direktnih investicija (SDI) i ubrzano smanjenje likvidnosti guše privatni sektor koji bi trebalo da bude glavni pokretaè crnogorskog ekonomskog rasta, ocijenila je zamjenik direktora Njemaèke organizacije za meðunarodnu saradnju (GIZ) u Crnoj Gori, Karin Horhen /Hoerhan/.
Ona je, kao kljuène probleme crnogorske ekonomije, navela stalni rast državnog duga izazvan Vladinom podrškom metalnoj industriji i smanjenu naplatu poreza.
“Visoka zavisnost od uvoza, ogromna državna administracija i smanjena naplata poreza snažno pritiskaju javne finansije. Takoðe, stagnacija SDI i smanjenje likvidnosti guše privatni sektor”, rekla je Horhen agenciji Mina-business.
Ona je kazala da je oèigledno da globalna ekonomska i fiskalna kriza nije preskoèila Crnu Goru i da situacija u državi, kao otvorenoj ekonomiji, dosta zavisi od evropskog i svjetskog privrednog oporavka.
“Iako se Crna Gora ne može sakriti od spoljnjih ekonomskih uticaja, mali ekonomski sistem je fleksibilniji i prilagodljiviji okolnostima izazvanim globalnom i krizom u eurozoni”, smatra Horhen.
Ona je poruèila da su glavne oblasti za unaprijeðenje ekonomske situacije prirodni resursi koji imaju ogroman potencijal za održivi ekonomski razvoj u sektorima energetike, turizma i poljoprivrede.
“Dalji razvoj turizma u zaleðu bi znaèajno poboljšao turistièku ponudu i uèinio zemlju zanimljivom za turiste tokom cijele godine. Razvoj poljoprivrede zajedno sa turistièkim sektorom može da ima sinergijski efekat na privredni rast zemlje i zaokružio bi autentiènu turistièku ponudu”, objasnila je Horhen.
Jaèa promocija izvoza i podsticaji su, prema njenim rijeèima, neophodni za borbu protiv spoljnotrgovinske neravnoteže.
Horhen je kazala da GIZ zajedno sa Direkcijom za razvoj malih i srednjih preduzeæa (DMSP) na godišnjem nivou radi istraživanje poslovne klime, koja je za prošlu godinu rezultirala negativnim indeksom koji odražava negativnu percepciju sektora MSP o ekonomskoj situaciji u Crnoj Gori.
“Ipak, oèekivanja kompanija su, iako umjereno, optimistièna”, dodala je Horhen.
GIZ je u prošloj godini implementirao bilateralne i regionalne projekte èiji je glavni fokus bio razvoj privatnog sektora i ekonomske politike za MSP. GIZ se bavio i pristupom unutrašnjem tržištu, energetskom efikasnošæu, razvojem turizma u centralnoj i planinskoj regiji, kao i struènim osposobljavanjem i obukom.
“Neki od tih projekata su završeni nakon nekoliko godina uspješne implementacije, a njihova ukupna vrijednost u prošloj godini iznosila je preko dva miliona EUR”, rekla je Horhen.
Govoreæi o aktivnostima u ovoj godini, Horhen je kazala da je u pripremi nekoliko novih projekata u Crnoj Gori, koji æe se fokusirati kako na regionalni tako i na lokalni razvoj.
“Poèetak projekata se oèekuje tokom ove godine, a njihov fokus æe biti na regionalnom i lokalnom razvoju, ali i usklaðivanju crnogorskog regulatornog sistema sa standardima Evropske unije (EU)”, precizirala je Horhen.
GIZ æe se, kako je zakljuèila, više fokusirati na regionalne projekte koji podstièu saradnju meðu zemljama jugoistoène Evrope.
(kraj) sam/jlb