SNP tvrdi da je zakona o ekstraprofitu prioritet
- SNP tvrdi da je zakona o ekstraprofitu prioritet
- Post By kristina
- 16:26, 16 jun, 2003

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Zakon o jednokratnom porezu na ekstra dobit i imovinu steèenu korišæenjem posebnih pogodnosti u poslednjih 11 godina trebalo bi hitno uvrstiti u dnevni red Skupštine Crne Gore, ocijenjeno je danas u Socijalistièkoj narodnoj partiji (SNP).
Funkcioner SNP-a Radomir Ðukiæ je pojasnio da je predlogom zakona, koji je ta partija pripremila i dostavila Skupštini, planirano oporezivanje svih koji su od uvoðenja meðunarodnih sankcija 30. maja 1992. godine stekli više od 50 hiljada EUR.
Za taj iznos predviðena je poreska stopa od 30 odsto, koja bi bila uveæavana za veæe iznose bogatstva.
“Za sprovoðenje ovog zakona potreban je pun politièki konsenzus svih parlamentarnih partija, nezavisnih intelektualaca i nevladinih organizacija, a teško je povjerovati da æe vlast sama sebi staviti ruku u džep”, rekao je Ðukiæ na konferenciji za novinare.
Poslanik SNP-a Dragiša Pešiæ smatra da bi primjenom ovog zakona bilo obezbijeðeno od 300 do 400 miliona EUR za rješavanje znaèajnih privrednih i socijalnih problema u Crnoj Gori.
On je ocijenio da je Crna Gora u posljednih 13 godina prošla kroz nezabilježeno propadanje nacionalne ekonomije, hiper inflaciju i nepodnošljivu ekspanziju sive ekonomije, kriminalizaciju države i njenih organa, a njeni stanovnici su osiromašili ispod granice izdržljivosti.
“Na drugoj strani, uzak krug pripadnika vladajuæeg režima i ljudi bliskih njima ostvario je enormne prihode i stekao ogromnu imovinu, kriviènim radnjama i iskorišæavanjem posebnih pogodnosti koje im država stavila na raspolaganje”, rekao je Pešiæ.
On je dodao da zakonom o jednokratnom porezu na ekstraprofit nije obuhvaæena enormno bogatstvo steèeno nepoštovanjem aktuelnih propisa.
Poslanik SNP-a Momèilo Vuèetiæ je procijenio da enormno bogatstvo posjeduje pet do sedam odsto graðana Crne Gore bliskih vlasti, kao i da im je društveno politièki položaj omoguæio stvaranje imovine na kojoj bi im zavidio i dio stanovnika razvijenih zemalja.
“Ponuðeni zakon je prvi iz niza antikorupcijskih, kojim je predviðeno oporezivanje svih koji su stekli ekstra imovinu i dobit zahvaljujuæi iskorišæavanju posebnih pogodnosti” kazao je Vuèetiæ, dodajuæi da je to dio socijalnog programa SNP-a.
(kraj) deš/anf