Spremni za gradnju ako poène u naredna dva mjeseca
- Spremni za gradnju ako poène u naredna dva mjeseca
- Post By angelina
- 15:51, 7 decembar, 2007

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Njemaèka kompanija CEMAG spremna je da, bez javnog tendera i najkasnije u naredna dva mjeseca, poène gradnju cementare u Pljevljima, u koju bi, sa grèkim partnerom Pan Adriatic, uložila 250 miliona EUR.
Gradonaèelnik Pljevalja Filip Vukoviæ saopštio je na današnjoj prezentaciji projekta da cementara neæe biti graðena ukoliko ne bude dogovoreno da CEMAG, zbog ekonomiènijeg transporta cementa, sa partnerima nakon fabrike izgradi i željeznièku prugu od Pljevalja do Bijelog Polja, vrijednu oko 240 miliona EUR.
On je ocijenio da je suvišno govoriti koliko je ova investicija znaèajna za Crnu Goru i posebno Pljevlja, koja mogu biti centar crnogorske industrije graðevinskog materijala.
»Pljevlja, kao grad sa znaèajnim ekološkim problemima, izgradnjom fabrike cementa bi djelimièno riješila probleme industrijskog otpada«, kazao je Vukoviæ, dodajuæi da bi realizacija ovog projekta bila i dobra poruka za investitore nakon što je ove godine propala privatizacija Rudnika uglja i Termoelektrane.
Nova cementara bi bila prva fabrika graðevinskog materijala u Crnoj Gori u kojoj bi se proizvodilo najprije milion i po, a kasnije tri miliona tona cementa godišnje. Investitori su saopštili da su crnogorske potrebe za cementom oko milion tona godišnje, što znaèi da bi se ostatak izvozio.
Predsjednik CEMAG grupe, Ali Memari Fard, rekao je da je za gradnju cementare potrebno od 3,5 do èetiri godine i oko 500 zaposlenih. Na proizvodnji cementa u novoj fabrici, na lokaciji Jagnjilo - Otiloviæi, radiæe 350 ljudi, a Fard oèekuje da æe još izmeðu 1,8 hiljada do tri hiljade indirektno dobiti posao kroz ovu investiciju za narednih osam do deset godina.
On je saopštio da je gradnja cementare prvi od pet planiranih projekata CEMAG-a u Pljevljima, jer se nakon dupliranja prvobitnih kapaciteta za cement planira i proizvodnja graðevinskih blokova i krovova, fabrika kreèa i kalcijum-karbonata.
Plan je da se fabrika cementa u Pljevljima izgradi za 40 mjeseci na lokaciji udaljenoj od grada, za razliku od nekadašnje cementare, koja je zatvorena prije 20 godina zbog zagaðivanja grada. Na njenoj lokaciji, saopštio je Vukoviæ, biæe površinski kop za ugalj.
Peæ cementare bi 95 odsto radila na ugalj iz lokalnog rudnika. Investitor bi, pored preuzimanja novoproizvedenog lebdeæeg elektrofilterskog pepela i šljake sa deponije Maljevac, preuzela i obavezu da isprazni postojeæe odlagalište pepela, zbog èega je potrebno dodatno ulaganje u mehanizaciju od oko 20 miliona EUR.
Fard je rekao da je danas u razgovorima sa ministrom za ekonomski razvoj Crne Gore Branimirom Gvozdenoviæem, predsjednikom borda direktora Rudnika uglja Ðorðem Džuveroviæem i dirketorom Termoelektrane Slavkom Vukašinoviæem prepoznao svijest o važnosti ovog projekta.
On smatra da je teško naæi investitora za ovu vrstu industrije, jer crnogorska infrastruktura nije dovoljno razvijena, a energija je skupa.
Zato, kako je dodao, Crna Gora ne može da raspiše tender za gradnju cementare, veæ mora da trèi za investitorima, podsjeæajuæi da sliène investicije u okruženju dobijaju i državne subvencije.
Fard je rekao da globalnim igraèima može da bude interesantno i prisustvo na tržištu koje ne djeluje atraktivno.
»Nadamo se da æemo, kada ova država postane dio EU, biti investitor kojeg Vlada tretira kao prioritetnog za buduæe investicije«, rekao je on, prognozirajuæi da æe se Crna Gora uèlaniti 2011. ili 2012. godine.
Za gradnju cementare u Pljevljima ranije je interesovanje pokazivalo više firmi, a menadžment Rudnika uglja, èiji je Vukoviæ do prije godinu bio izvršni direktor, smatra da je metoda raspisivanja javnog tendera optimalna i u interesu svih zainteresovanih strana.
Vukoviæ je danas rekao da je prepoznao mnogo ironije u pitanju novinara da li prezentacija znaèi da je posao veæ gotov.
»Naravno da nije gotov, podsjetiæu vas da se kad se daje koncesija na neku od mineralnih sirovina prema zakonu crnogorskom to pravo se dodjeljuje javnim tenderom. Znaèi još postoji moguænost da ako je eventualno neko drugi zainteresovan za farbriku cementa u Pljevljima tu želju ostvari pobjedom na tenderu za mineralnu sirovinu koja je trenutno jalovina, indstrijski otpad«, rekao je on.
Vukoviæ je, suprotno crnogorskim zvaniènicima koji gotovo svakodnevno saopštavaju da je Crna Gora lider prema iznosu privuèenih stranih ulaganja, kazao da država dosad nije imala znaèajnijih investicija.
»Crna Gora faktièki nije imala nijednu investicju ako izuzememo jedan jedini ozbiljan hotel», rekao je on.
Izvršni direktor Pan Adriatica, Georgeos Kontogeorgos, saopštio je da cementara neæe dodatno zagaðivati Pljevlja. Investitori tvrde da æe tehnologija nove fabrike ispuštati 30 do 50 odsto štetnih materija nego što predviðaju standardi EU, a koristiæe kao sirovinu laporac sa postojeæih deponija i riješiti problem tog otpada koji postaje sve veæi sa napretkom eksploatacije uglja.
»Gledamo na ovu investiciju kao na poèetak za ostale, veoma važne, na ovom podruèju koje bi pokušali da uèinimo ekološki prihvatljivijim«, rekao je Kontogeorgos.
Cemag veæ ima fabrike cementa u Bangladešu, Iranu, Poljskoj, Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Èileu, a gradi je i u Sudanu.
(kraj) anf/bvm