Sud utvrðuje da li neki ugovor sadrži elemente zelenašenja
- Sud utvrðuje da li neki ugovor sadrži elemente zelenašenja
- Post By kristina
- 12:07, 23 maj, 2011

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Davanje novca na zajam samo po sebi nije zabranjen pravni posao, a èinjenicu da neki ugovor sadrži elemente zelenašenja može utvrditi samo nadležni sud u odgovarajuæem postupku, saopštili su iz Centralne banke Crne Gore (CBCG).
CBCG, kako su kazali njeni predstavnici, nema ovlašæenja za provjeru validnosti ugovora o zajmu zakljuèenih izmeðu pojedinaca, kao ni za procjenu da li u takvom pravnom poslu postoje elemetni kriviènog djela zelenašenja.
“Kada sud utvrdi da je konkretni ugovor sadrži zelenaške odredbe, posljedice se ogledaju u njegovoj ništavosti ili smanjenju obaveze dužnika na pravièan iznos“, rekli su agenciji Mina-business su iz CBCG.
Zelenašenje je, prema Kriviènom zakoniku, krivièno djelo za koje je predviðena kazna do osam godina zatvora i novèana zavisno od težine izvršenog djela. Zelenašenje se u zakonu definiše kao davanje novca ili drugih potrošnih stvari na zajam nekome, primanje ili ugovaranje za sebe ili drugog nesrazmjerne imovinske koristi, iskorišæavajuæi teško imovinsko stanje, teške prilike, nuždu, lakomislenost ili nedovoljnu sposobnost za rasuðivanje ošteæenog.
Uprava policije prošle godine je procesuirala sedam kriviènih prijava protiv èetiri osobe zbog osnovane sumnje da su poèinili krivièno djelo zelenašenje.
Iz Uprave policije agenciji Mina-business ranije su saopštili su da je na ovaj naèin ošteæeno sedam graðana koji su od prijavljenih uzeli zajam od 12 do 90 hiljada EUR, po mjeseènim kamatnim stopama od pet do 12 odsto.
Predstavnici Uprave, meðutim, nijesu odgovorili na pitanje šta su preduzeli u sluèaju Ninele Pejèiæ kojoj je zet Momèilo Brnoviæ pozajmio 2002. i 2003. godine osam hiljada EUR na kamatu.
Pejèiæ je, kako su objavile Vijesti, tvrdila da je uredno vraæala kamate, ali da je sud u februaru ove godine donio konaènu presudu da ona mora Brnoviæu da isplati 22 hiljade EUR prema bankovnim kamatama iako novac nije uzet od banke.
Iz CBCG su saopštili da Zakon o obligacionim odnosima dozvoljava da se na pozajmljeni novac ugovori kamata.
"Zelenaškim ugovorom se, po zakonu, smatra ugovor o davanju novca ili drugih potrošnih stvari na zajam nekoj osobi, ako po osnovu njega davalac zajma primi ili ugovori za sebe ili drugog nesrazmjernu imovinsku korist, iskorišæavajuæi teško imovinsko stanje, prilike, nuždu, lakomislenost ili nedovoljnu sposobnost za rasuðivanje ošteæenog“, naveli su iz CBCG.
Iz CBCG su podsjetili da nijesu ovlašæeni da komentarišu odluke pravosudnih organa, veæ da je njihova obaveza da kontrolišu rad banaka i finansijskih institucija i njihovo kreditno poslovanje.
Zelenaštvo je, kako su kazali, specifièno krivièno djelo za èije je postojanje, pored nesrazmjerne imovinske koristi, uslov i da je ta korist ostvarena iskorišæavanjem teškog imovinskog stanja, prilika ili drugih okolnosti.
„To su èinjenice koje se mogu utvrditi samo u odgovarajuæem sudskom postupku kojeg inicira osoba koja procjenjuje da su ispunjeni navedeni uslovi, a to je po pravilu ona koja je ošteæena u konkretnom poslu”, zakljuèili su iz CBCG.
(kraj) jlb/bvm