Sukob Ðinðiæa i Dinkiæa koštaæe banke 830 hiljada EUR
- Sukob Ðinðiæa i Dinkiæa koštaæe banke 830 hiljada EUR
- Post By kristina
- 10:03, 23 novembar, 2002

Beograd, (MINA-BUSINESS) – Najnoviji sukob premijera Srbije Zorana Ðinðiæa i guvernera Narodne Banke Jugoslavije (NBJ) Mlaðana Dinkiæa o kursu dinara, može koštati srpske bankare preko 830 hiljada EUR, piše beogradski Danas.
Kako prenosi list, toliko bi srpske banke mogle da izgube na kursnim razlikama, zato što, u nedostatku dinara, moraju da prodaju devize koje su prethodnih sedmica požurile da kupe od graðana, oèekujuæi slabljenje dinara.
To se nije dogodilo, a kurs koji je u trenutku dostigao nivo od 61,7 dinara za euro, vratio se na prethodno stanje, oko 61.
Problem je nastao kada je Ðinðiæ, predstavljajuæi budžet, nagovijestio da bi bi kurs dinara uskoro mogao da poène znaèajnije da fluktuira, èak i da naredne godine dostigne nivo od 70 dinara u odnosu na euro.
Dinkiæ je tog dana odgovorio da je izjava premijera "štetna, neodgovorna i nekompetentna", i da je u njoj jedino dobro što ne utièe na kurs, što se ubrzo pokazalo netaènim.
Srpske banke su tada poèele ubrzano da kupuju devize, zbog èega je kurs dinara poèeo da pada.
Prema rijeèima Dinkiæa, banke su tri sedmice kupovale trostruko više deviza nego obièno, zbog èega je NBJ intervenisala sa osam miliona eura dnevno u prosjeku, dva miliona više od uobièajenog prosjeka dnevnih intervencija.
On je kazao da su banke polovinu deviza kupovale od NBJ, a ostatak nabavljale meðusobnom trgovinom. Istovremeno, NBJ je poveæala emisiju blagajnièkih zapisa, pa su banke ostale bez dinara.
Prema podacima NBJ, u jednom trenutku su sve banke u Srbiji zajedno imale manje od tri milijarde dinara (50 miliona EUR).
Nakon što su ostale bez dinara, banke su morale da prodaju devize, ali prema kursu koji je poèeo da pada, pa su ih prodavale graðanima prema manjoj cijeni nego što su prethodnog dana kupovale.
Banke su velike gubitke pokušale da sprijeèe obustavom prodaje deviza, zbog èega im je Dinkiæ zaprijetio oduzimanjem dozvole za obavljanje mjenjaèkih poslova.
Prema pisanju lista, jasna je Dinkiæeva poruka da kurs dinara treba što èvršæe držati u granicama blage fluktuacije, sve dok postoji suficit u platnom bilansu, a devizne rezerve rastu.
List ocjenjuje da NBJ ne može da utièe na kreiranje ekonomske politike Srbije, zbog èega bi dinar teško zadržao kurs ako bi Vlada, na primjer zbog podsticanja izvoza, riješila da ga koriguje.
(kraj) dmc