Sve više restorana posebno naplaæuje korišæenje pribora
- Sve više restorana posebno naplaæuje korišæenje pribora
- Post By kristina
- 07:10, 14 januar, 2015

Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Sve više restorana i kafiæa u Crnoj Gori gostima naplaæuje kuver, koji se odnosi na moguænost korišæenja pribora za jelo, salveta i stolnjaka.
Kuver (francuski couvert, engleski cover), kako piše Pobjeda, u Sjedinjenim Amerièkim Državama (SAD), ili evropskim zemljama podrazumijeva hljeb, maslac, masline.
U Crnoj Gori pribor za jelo restorani se naplaæuje od pola do dva EUR po osobi. Pri tome, nigdje nije istaknuto da se korišæenje pribora plaæa. Gost to sazna tek kad mu bude uruèen raèun.
Predsjednik Crnogorskog turistièkog udruženja (CTU) Žarko Raduloviæ kazao je da nije u redu da
se naplaæuje kuver i preporuèije restoraterima koji to rade da obnove gradivo.
"Postoji kalkulacija za formiranje cijene usluge - prvo ide normativ kolièine namirnica koje idu u jelo i koliki je to trošak, potom radna snaga, struja i na kraju kuver, koji ulazi u formiranu cijenu. Porcija æevapa, na primjer, košta osam EUR i u tu cijenu je veæ uraèunat kuver. Nijesam èuo da neko kuver uraèunava posebno, niti sam vidio da ga naplaæuju", rekao je Raduloviæ.
On je naveo da ne zna koliko su inspektori upoznati sa naplatom kuvera.
"Nema zakonske odredbe koja bi odobrila naplaæivanje usluga na pomenuti naèin, jer to nije logièno. Sporni su mi ugostitelji koji to rade i klijentima dva puta naplaæuju korištenje servisa. Takvi neæe dugo ostati u ovom poslu", poruèio je Raduloviæ.
U podgorièkom restoranu Anovi su kazali da kuver naplaæuju veæ tri godine.
"Naša cijena je 50 centi po osobi i obuhvata upotrebu platnenih ubrusa, stolnjaka, pribora za jelo i hljeb", rekli su predstavnici Anova.
Oni smatraju da je to skromna cijena za tu vrstu usluge.
Predstavnik Centra za zaštitu potrošaèa (CEZAP), Olga Nikèeviæ kazala je da ne zna taèno kako zakon reguliše tu vrstu usluge.
"Najvažnije je da potrošaè unaprijed mora biti informisan šta treba da plati, odnosno da cijena kuvera bude u cjenovniku, a ne tek na raèunu. Nedopustivo je obraèunavati uslugu u koju gosti nijesu upuæeni", kazala je Nikèeviæ.
Generalni direktor za razvoj nacionalnog brenda i zaštitu potrošaèa u Ministarstvu ekonomije, Jovo Rabrenoviæ, saopštio je da je zakonom o zaštiti potrošaèa precizirana obaveza trgovca da za proizvode i usluge èitko, jasno, razumljivo i lako uoèljivo za potrošaèa istaknu prodajnu i cijenu po jedinici mjere.
"Precizirana je zakonska obaveza da i kuver mora biti uvršten u jelovnik i da ne mogu naplaæivati uslugu koja nije jasno naznaèena u ponudi restorana. Ne smije se naplaæivati proizvod ili usluga koje nema u cjenovniku, što znaèi da ne smije doæi do diferencijacije izmeðu istaknute i naplaæene cijene na štetu potrošaèa", naveo je Rabrenoviæ.
On je kazao da kuver veæina restoratera naplaæuje kada ugovorenoj grupi ljudi iznajmi restoran.
"Naplata ove usluge nije kažnjiva ukoliko je istaknuta u cjenovniku. Potošaèi bi trebalo da u sluèajevima kad je njihovo pravo narušeno podnesu prigovor restoranu, u kojem po zakonu mora postojati knjiga za prigovore, a takoðe se mogu obratiti i organima zaduženim za praæenje rada ugostiteljskih objekata", rekao je Rabrenoviæ.
(kraj) jlb