
Podgorica, (MINA-BUSINESS) - Struja æe imati sve znaèajniju ulogu u ispunjavanju tri glavna cilja Evropske energetske politike, ocijenio je predsjednik Meðunarodnog vijeæa za velike elektriène mreže (CIGRE), Andre Merlin.
On je podsjetio da su ti ciljevi poboljšanje sigurnosti snabdijevanja, smanjenje emisije ugljendioksida i kontrola energetskih troškova.
»Sa strane potražnje, elektrièna energija pruža visok nivo energetske efikasnosti, a sa strane ponude pomaže razvoj energetskih izvora sa niskim nivoom ugljendioksida«, rekao je Merlin listu Elektroprivreda.
Proizvodnja elektriène energije u zemljama èlanicama Evropske unije (EU) u 2005. godini po izvorima iznosila je 54,6 odsto ugalj, nafta i gas, a 45,4 odsto nuklearna, hidro i iz obnovljivih izvora.
Prema rijeèima Merlina, predviða se da proizvodnja energije u EU do 2020. godine bude dvije treæine iz izvora sa niskim nivoom ugljendioksida, od èega treæina iz nukleranih i treæina iz obnovljvih izvora, od èega bi 13 odsto trebalo da bude energija vjetra.
»U 2005. energija vjetra je bila samo 1,9 odsto. U energetskom miksu u 2020. godini 13 odsto energije vjetra bi podrazumijevalo proizvodnju od 500 teravat sati (TWh) od ukupnih èetiri hiljade TWh«, naveo je Merlin.
Da bi se proizvela tolika kolièina, 200 do 250 gigavati (GW) vjetrenjaèa, od ukupnih hiljadu GW elektrana, mora, kako je dodao, biti izgraðeno i povezano u Evropski energetski sistem.
»Ako pogledamo još dalje, ka 2050. godini, kada tehnologija za zadržavanje i konfiskaciju ugljendioksida uðe u industrijsku uopotrebu, biæe moguæe dizajnirati i napraviti Evropski energetski sistem bez emisije ugljendioksida«, kazao je Merlin.
Te promjene u energetskom miksu zahtijevaæe veliku evoluciju na mrežama, i, kako navodi, postoji nekoliko razloga za takve promjene, prije svega da se omoguæi integracija naizmjeniènih obnovljivih izvora eneregije.
»Drugi razlog je da se poveæa sigurnost snabdijevanja izmeðu zemalja èlanica EU sa komšijskim regionima da bi se postigla šira integracija tržišta elektriène energije. Za buduænost mreža to znaèi jaèu povezanost unutar Evropskog sistema, širenje ovih konekcija van sadašnjih limita i efikasnija operacija elektriènim sistemima i posebno distributivnim mrežama da bi se suoèili sa kompleksnošæu sistema menadžmenta«, rekao je Merlin.
Postoje, prema njegovim rijeèima, dvije velike strategije za buduæe elektriène sisteme, a to su mnogo snažnije ili super mreže (super grids), ali i pametne mreže (smart grids).
U vezi sa super mrežama, èetiri su prioriteta za razvoj prenosnih sistema EU definisana u drugom strateškom izvještaju Evropske komisije iz novembra 2008.
Ta èetiri prioriteta su plan povezivanja baltièkih mreža sa Evropskom elenergetskom mrežom, plan povezivanja Euro-Mediteran, plan povezivanja centralne, južne i istoène Evrope i plan povezivanja podvodnom mrežom Baltika i Sjevernog mora.
Govoreæi o pametnim brojilima, koje crnogorska Elektroprivreda planira da uvede poèetkom jeseni, Merlin je saopštio da æe ona unaprijediti znanje o mreži, dajuæi preciznije podatke u realnom vremenu, bolje æe pratiti potrišnju kupaca i smanjiti potrošnju.
»Naravno, glavna korist za potrošaèe je kvalitetniji servis«, zakljuèio je Merlin.
(kraj) bvm