Tadiæ: Godišnjicu "Oluje" oplakujemo kao dan velike tuge i nesreæe
- Tadiæ: Godišnjicu "Oluje" oplakujemo kao dan velike tuge i nesreæe
- Post By urednik
- 18:15, 4 avgust, 2008

Beograd, Zagreb, (MINA) - Srpski narod godišnjicu akcije hrvatske vojske "Oluja", u kojoj je ubijeno i nestalo blizu dvije hiljade ljudi, oplakuje kao dan velike tuge i nesreæe, izjavio je predsjednik Srbije Boris Tadiæ.
Tadiæ je rekao da 13. godišnjicu "Oluje" koristi kao povod da od Hrvatske još jednom zatraži da ispita sve što je moguæe u vezi sa zloèinima poèinjenim u toj operaciji.
"Nije samo saradnja sa Haškim tribunalom, veæ je i konkretan rad državnih institucija na pronalaženju žrtava, preduslov za uspostavljanje evropskog društva na ovom prostoru", rekao je Tadiæ, prenose beogradski mediji.
On je kazao da æe Srbija insistirati na poštovanju evropskih vrijednosti u svim državama regiona. “Politika pomirenja u regionu je i u interesu Evrope i u interesu naroda zapadnog Balkana”.
Tadiæ je rekao da iako se lièno izvinio za zloèine koje su pripadnici srpskog naroda poèinili nad pripadnicima drugih naroda tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji, niko od državnih zvaniènika zemalja koje su takoðe bile ukljuèene u te ratove, nije ponudio izvinjenje za zloèine poèinjene nad srpskim narodom.
Predsjednik Hrvatske Stjepan Mesiæ, rekao je da bi Tadiæ morao da ima u vidu da se on, kao šef hrvatske države, izvinio za zloèine pripadnika svog naroda.
"Kad predsednik Srbije Boris Tadiæ govori o "Oluji" , morao bi da vodi raèuna o tome da je pobuna Srba u Hrvatskoj bila inicirana iz Beograda, odakle su dolazili dobrovoljci i tenkovi okiæeni cvijeæem, i o tome da je Hrvatskoj rat bio nametnut", rekao je on.
Mesiæ je kazao da se izvinio svima kojima su pripadnici njegovog naroda nanijeli zlo, i da je to kao predsjednik Hrvatske morao da uèini.
U Srbiji i Republici Srpskoj danas se obilježava 13. godišnjica vojne operacije "Oluja" u kojoj su hrvatske oružane snage ubile oko dvije hiljade i protjerale više od 200 hiljada Srba s podruèja bivše Republike Srpske Krajine.
Parastos žrtvama održan je istovremeno u Crkvi Svetog Marka u Beogradu i Hramu Svete Trojice u Banjaluci.
Poslije parastosa poginulima i nestalima u operaciji "Oluja" oko 200 graðna je iz beogradske crkve Svetog Marka krenulo u protestnu šetnju do Ambasade Hrvatske.
Povorka koju je prema informacija Ministartsva unutrašnjih poslova najavila Srpska radikalna stranka, obezbeðivale su jake policisjke snage opremljene za razbijanje demonstracija.
Okupljeni su nosili bedževe "NE EU!", majice sa natpisom "Republika Srpska Krajina", crne zastave sa natpisom "S verom u Boga", slike haškog pritvorenika Radovana Karadžiæa, uzvikujuæi pogrde na raèun predsjednika Srbije Borisa Tadiæa.
(kraj) mil