Tržišta išèekuju odluku njemaèkog ustavnog suda
- Tržišta išèekuju odluku njemaèkog ustavnog suda
- Post By urednik
- 08:44, 12 septembar, 2012

Frankurt, (MINA-BUSINESS) - Njemaèki ustavni sud bi danas trebalo da objavi odluku o najveæoj ustavnoj tužbi u istoriji te zemlje, a predmet o kom se odluèuje je sudbina Evropskog stabilizacionog mehanizma (ESM).
Njemaèki list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) podsjeæa da æe ustavni sud danas objaviti odluku o tome može li njemaèka savezna vlada prihvatiti ESM kao zajednièki evropski mehanizam, dok sud ne donese konaènu odluku o tom predmetu.
Njemaèke ustavne sudije odluèuju o zahtjevima za odluku po užurbanom postupku o ESM-u i evropskom fiskalnom paktu, prenosi SEEbiz.
ESM bi trebalo da stoji na raspolaganju èlanicama eurozone u krizi s kreditima u visini do 500 milijardi EUR, dok je namjena fiskalnog pakta disciplinovanje budžetske politike.
FAZ procjenjuje da æe konaèna presuda ustavnog suda, koja æe biti objavljena kasnije, biti slièna privremenoj odluci što æe je sud objaviti danas.
FAZ takoðe podsjeæa da veæina Njemaca vidi ustavni sud kao posljednji bedem pred tendencijom pretvaranja dugova u problem zajednice.
Prema rezultatima jedne reprezentativne ankete, 54 odsto Njemaca nada se da æe ustavni sud poništiti zakone o ESM, što su ih njihovi predstavnici donijeli u Bundestagu dvotreæinskom veæinom glasova.
"Potpuna pobjeda protivnika ESM-a ne èini se vjerovatnom", tvrdi FAZ, pozivajuæi se pritom na anketu što ju je prošle sedmice sprovela agencija Rojters /Reuters/ meðu 20 njemaèkih struènjaka za ustav. Ni jedan od njih ne oèekuje da æe ustavni sud uložiti veto protiv ESM-a i fiskalnog pakta.
Neki ekonomisti smatraju da ukoliko ESM propadne, to bi imalo znaèajne posljedice.
“Pojedine južnoevropske zemlje bez pomoæi izvani slomile bi se pod teretom dugova, posljedice bi bile drastièni dugovi s krajnje negativnim posljedicama za finansijski sistem u cijelom podruèju eura", saopštio je glavni analitièar Citigroupa Juergen Michels, dodajuæi da bi to moglo znaèiti i raspad eurozone.
FAZ meðutim podsjeæa da ESM zasad èak i nije u prvom planu, nakon što je prošle sedmice Evropska centralna banka (ECB) najavila kupovinu obveznica èlanica eurozone koje zapadnu u krizu. Ta odluka sadrži i pretpostavku da æe se države kojima zatreba pomoæ najprije obratiti ESM-u i pritom obeæati reforme.
Meðutim, ECB uz ESM spominje i veæ postojeæi Evropski fond za finansijsku stabilnost (EFSF), koji je prethodio ESM-u i koji prestaje postojati krajem juna naredne godine.
(kraj) sam