Trezor štedi najmanje pet odsto crnogorskog budžeta
- Trezor štedi najmanje pet odsto crnogorskog budžeta
- Post By angelina
- 10:20, 12 jun, 2002

Podgorica, (MINA-BUSINESS) – Primjena Zakona o budžetu, prema procjenama stranih eksperata, omoguæiæe direktne uštede od pet do deset odsto vrijednosti budžeta Crne Gore, saopštio je danas pomoænik ministra finansija za ovu oblast, Milan Daboviæ.
On je, na sastanku sa novinarima u Sekretarijatu za informacije, rekao da æe direktne uštede u budžetu biti postignute smanjenjem broja transakcija platnog prometa pri distribuciji novca iz budžeta od Ministarstva finansija do korisnika.
»Ranije je novac distribuiran od Ministarstva finansija do ostalih vladinih resora, zatim do njihovih podorganizacionih jedinica, a na kraju do korisnika. Novi Zakon, koji se primjenjuje veæ tri mjeseca, ukida bar tri provizije koje su naplaæivane u lancu platnog prometa, jer Ministarstvo finansija direktno prosljeðuje novac korisnicima«, objasnio je Daboviæ.
On smatra da æe indirektne uštede biti mnogo veæe, jer je moguæe investirati državni novac, koji se objedinjen nalazi na raèunu trezora kod Centralne banke Crne Gore.
»Osim toga, izvršenje budžeta obavlja se uz validnu dokumentaciju i strogo poštovanje Zakona o javnim nabavkama. Knigovodstvo u trezoru dozvoljava analitièki prikaz potrošnje, što æe omoguæiti njenu racionalizaciju«, tvrdi Daboviæ.
Kao primjer, on je naveo dnevnice za službena putovanja, objašnjavajuæi da æe biti moguæe dobiti posebne podatke o iznosu novca potrošenom za hranu i noæenje. Na osnovu ovog analitièkog prikaza i planiranih iznosa, zaposleni u trezoru æe kontrolisati potrošnju i uticati na racionalizaciju troškova koji su veæi od predviðenih.
Zakonom o budžetu, usvojen avgusta prošle godine, definisane su odvojene funkcije planiranja, izvršenja i revizije budžeta. Svi prihodi i rashodi koncentrisani su na jednom mjestu, a nije dozvoljeno odstupanje od plana.
Trezor obezbjeðuje bolju prezentaciju podataka o prihodima i rashodima države, smatraju u Ministarstvu finansija, kao i veæu transaperentnost i efikasnost. Zakonom je predviðena obavezna eksterna revizija koju æe obavljati Parlament, na osnovu posebnog propisa èije je donošenje planirano za kraj godine.
Pomoænik ministra finansija za trezor Dušan Peroviæ kazao je da je obavezno voðenje evidencije o prihodima i rashodima države preko glavne knjige trezora.
On je pojasnio da su osnovne prednosti trezora centralizovana evidencija o prihodima, rashodima, zaduživanju države i realizaciji javne potrošnje. Centralizacija omoguæava bržu obradu i javnu prezentaciju podataka i bolje upravljanje javnim finansijama.
Cilj funkcionisanja trezora je, ocijenio je Peroviæ, racionalna i efikasna potrošnja državnog novca, bolja povezanost plana i izvršenja budžeta, kao i veæi stepen kontrole njegove namjenske upotrebe.
»Budžet se donosi za fiskalnu godinu, koja poèinje 1. januara. Trezor priprema izvještaj o realizaciji fiskalne politike, a na osnovu njega u julu sastavlja plan prihoda i rashoda za narednu godinu«, objasnio je Peroviæ.
Ministar finansija predlaže izdatke potrošaèkih jedinica, priprema nacrt zakona o budžetu i dostavlja ga Vladi u oktobru, a nakon toga ga razmatra Parlament.
Zakon o budžetu obavezno sadrži procjenu prihoda i rashoda, izdatke potrošaèkih jedinica, normativni dio, naèin upotrebe viška i pokriæa manjka novca, kao i tekuæu i stalnu budžetsku rezervu.
Peroviæ je rekao da je dozvoljena moguænost zaduživanja države do granice godišnjeg rasta koji utvrdi Skupština. Vanbudžetski fondovi, odnosno Zavod za zapošljavanje i Fondovi penzijsko invalidskog osiguranja i zdravstva, mogu pozajmljivati novac uz saglasnost Vlade.
Svi korisnici budžeta podnose izvještaje o korišæenju novca i predaju završne raèune ministru finansija, koji radi nacrt Zakona o završnom raèunu i dostavlja ga Vladi do 15. maja.
Osnovne funkcije trezora su izvršavanje plaæanja, voðenje glavne knjige, obrada naloga za potrošnju, priprema završnog raèuna i finansijska kontrola.
Trezor ne dozvoljava prekoraèenje u potrošnji, priprema finansijske izvještaje i obezbjeðuje novac za plaæanje obaveza. Njegove funkcije su i voðenje evidencije o državnoj imovini, upravljanje domaæim i spoljnim dugom, stranim donacijama, kao i praæenje finansijskog poslovanja vanbudžetskih fondova i opština.
(kraj) anf/kmh